آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۹۴۶

 • اثر «جاده ابریشم‌‌‌‌‌‌‌۲» بر اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد- فرشته فریادرس: چین قصد دارد جاده ابریشم کهن را به یک کریدور مدرن ترانزیتی، تجاری و اقتصادی تبدیل کند که از شانگهای به برلین کشیده می‌شود. پروژه‌ای که به بزرگ‌ترین پروژه توسعه‌ اقتصادی در تاریخ جهان با نام «جاده ابریشم ۲» معروف است. جاده‌ای که «فردیناند ریختوفن» جغرافیدان آلمانی در سال ۱۸۷۷ نام ابریشم را روی آن گذاشت، خاور و باختر و جنوب آسیا را به هم و به شمال آفریقا و خاور اروپا پیوند می‌داد؛ مسیری که تا سده پانزدهم میلادی به‌مدت ۱۷۰۰ سال، بزرگ‌ترین شبکه بازرگانی دنیا بود.

 • اهمیت یک «انتخاب» را جدی بگیریم

  دکتر محمدمهدی بهکیش/ دبیر کل کمیته ایرانی ICC

  رئیس اتاق بازرگانی ایران در حکمی از سوی رئیس اجرایی اتاق بازرگانی بین‌المللی جاده ابریشم (SRCIC) به‌عنوان نایب رئیس این سازمان منصوب شده که بسیار مهم و خوشحال‌کننده است.

  قریب به دو سال پیش، دبیرکل سابق اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)،‌آقای «جان کریر» به همراه آقای «لو» که هم اکنون ریاست اتاق بین‌المللی جاده ابریشم را بر عهده دارد، طی سفری که به دعوت کمیته ایرانی ICC انجام شد، به ایران آمدند و با رئیس اتاق ایران و جمعی از فعالان بخش خصوصی ایرانی دیدار کردند.

 • اهدای تندیس تلاشگران کیفیت به محک

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل موسسه خیریه محک نشان کیفیت و لوح سپاس را از همایش تلاشگران کیفیت کشور دریافت کرد. به گزارش روابط‌عمومی محک، در ششمین جشنواره تجلیل از تلاشگران کیفیت کشور که روز پنج‌شنبه ۹ دی برگزار شد، موسسه خیریه محک که تنها موسسه خیریه دریافت‌کننده این نشان بود، همچنین عنوان «الگوی کیفیتی - اخلاق‌ حرفه‌ای» را نیز دریافت کرد. آراسب احمدیان، در فیلم کوتاهی از محک که به همین مناسبت به نمایش درآمد، ضمن معرفی ربع قرن فعالیت موسسه خیریه محک با بیان اینکه کیفیت به معنای انطباق با یک استاندارد است، گفت: موسسه محک وظیفه خود می‌داند در گزارش‌دهی به تامین‌کنندگان منابع که مردمان عزیزمان هستند، همواره منطبق با استانداردها عمل کند.

 • ممنوعیت واردات ۱۸ گروه لوازم خانگی

  خبرگزاری تسنیم: سازمان توسعه تجارت، ممنوعیت واردات ۱۸ گروه لوازم‌خانگی بدون نمایندگی مجاز فروش ازسوی شرکت خارجی را به گمرکات و مناطق آزاد ممنوع اعلام و ثبت سفارش‌های انجام شده از تاریخ ۲۶ مرداد را تا تعیین تکلیف نهایی غیرفعال کرد. مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت با ارسال نامه به گمرکات و مناطق آزاد کشور واردات ۱۸ ردیف تعرفه‌های گروه لوازم‌خانگی و برق و الکترونیک را که ثبت‌سفارش و ترخیص آنها منوط به ارائه گواهی نمایندگی شرکت خارجی از سوی مرکز امور اصناف و بازرگانان است، اعلام کرد.

 • آخرین خبرها از صدور مجوز ایرلاین‌ها

  ایسنا: درماه‌های گذشته برای آغاز به کار ایرلاین‌های جدید به سازمان هواپیمایی کشوری درخواست‌های بسیاری ارائه شده و این سازمان با بررسی آنها، به برخی درخواست‌ها مجوز رسمی فعالیت داده است. علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: با توجه به بهبود نسبی جایگاه صنعت هوایی ایران پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای، سرمایه‌گذاران جدیدی در طول ماه‌های گذشته درخواست‌های رسمی را برای تاسیس ایرلاین‌های جدید به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه کرده‌اند. به گفته وی، این سازمان با بررسی دقیق این درخواست‌ها و سنجش شرایط آنها با توجه به دستورالعمل‌های موجود، نسبت به آغاز به کار آنها تصمیم‌گیری کرده است.

بیشتر