آرشیو روزنامه شماره ۳۹۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۹۲۲

 • نمای ۱۰ساله تجارت با همسایگان

  دنیای اقتصاد: تصویر کلی از روند تجارت ایران با ۱۵ کشور همسایه در بازه زمانی ۱۳۹۴- ۱۳۸۴ نشان می‌دهد که ۴ کشور عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و ترکیه در واردات از ایران پیشرو بوده‌اند. در مقابل کمترین حجم صادرات در همین بازه زمانی به کشور بحرین صورت گرفته است. از سوی دیگر، کارنامه تجاری ایران با ۱۵ کشور همسایه حاکی از این است که ارزش صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه از رقم ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۸۴ به حدود ۱۸ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته است. به‌طوری که تراز تجاری ایران در تجارت با همسایگانش، در بالاترین سطح خود در ۱۰ سال گذشته به حدود ۶میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است.

 • اتاق ایران به‌دنبال تاسیس نمایندگی در روسیه

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران در دیدار با لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران، بر لزوم رفع موانع تجاری بین دو کشور تاکید کرد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، غلامحسین شافعی همچنین خواستار نزدیک‌تر شدن بخش‌های خصوصی دو کشور به یکدیگر شد. در این دیدار رئیس اتاق ایران، در مورد روابط ایران و روسیه گفت: «دو کشور به لحاظ موضع‌گیری‌های سیاسی در شرایط پرتلاطم امروز دنیا، بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و این موضوع تاثیر مثبتی بر روابط اقتصادی دو کشور داشته است. » شافعی به همکاری‌های روسیه در طول دوران تحریم اشاره کرد و گفت: «حوزه‌های متنوعی برای افزایش سطح همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور وجود دارد.

 • پروژه درب خروج هوشمند در گمرک کلید خورد

  دنیای اقتصاد: مقدمات هوشمندسازی درب خروج گمرکات آغاز شد. به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، این پروژه بخش دیگری از برنامه گمرک الکترونیک است و با اجرایی شدن آن اجازه ورود و خروج بار از گمرکات به روش الکترونیکی انجام خواهد شد. بنابراین گزارش با اجرایی شدن این پروژه، تشریفات گمرکی کالا در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام و بعد از اتمام تشریفات ترخیص کالا، اطلاعات وارد شده در سامانه جامع گمرکی به راهبندهای هوشمند در درب خروج گمرکات منتقل و فقط پس از تایید سامانه از طریق سیستم پلاک‌خوان الکترونیکی اجازه خروج کامیون داده می‌شود و با این کار عملا راهبندهای هوشمند دستور را از پلاک‌خوان‌ها می‌گیرند.

 • همایش تجاری نیوزیلند در راه ایران

  دنیای اقتصاد:‌ اتاق ایران در نظر دارد همایشی اقتصادی با سخنرانی وزیر تجارت نیوزیلند و ریاست اتاق ایران و همچنین جلسه مذاکرات رودررو (B۲B) بین تجار و فعالان اقتصادی دو کشور در تاریخ شنبه ۱۳ آذرماه ۱۳۹۵ ساعت ۹:۳۰ در محل اتاق ایران برگزار کند. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران،‌ زمینه‌های کاری هیات مذکور عبارتند از: مواد غذایی، گوشت، ماهی، کره، قهوه، شیر خشک و مکمل‌های غذایی، تجهیزات مخابراتی، تکنولوژی سازه‌های پیش ساخته، تجهیزات ایمنی، تجهیزات رادیویی، مته‌های حفاری، انرژی‌های نو (زمین گرمایشی) و دانشگاهی (اوکلند و کانتربری).

 • بازگشایی دفتر نمایندگی کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی هند در ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران در دیدار با سفیر هندوستان، خواستار افزایش نقش بخش‌خصوصی در اجرای توافق‌های دو کشور مبنی بر توسعه بندر چابهار شد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، رئیس اتاق ایران و سفیر هندوستان در دیداری که با حضور محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل، غلامحسین جمیلی، رئیس شورای بازرگانی ایران و هند در اتاق ایران انجام شد، بر لزوم توسعه مناسبات اقتصادی تاکید کردند و سفیر هندوستان از بازگشایی دفتر نمایندگی کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی هند در ایران خبر داد. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار با سوراب کومار سفیر هندوستان، روابط ایران و هندوستان را راهبردی، بلندمدت و مستحکم عنوان کرد و گفت: «سفر نخست‌وزیر هندوستان به ایران فصل جدیدی از روابط اقتصادی و سیاسی را گشود که نشان‌دهنده عزم سران ایران و هندوستان در جهت افزایش مناسبات دو کشور است.

 • خلبانان لوفت‌هانزا دوباره اعتصاب می‌کنند - ۹ آذر ۹۵

  ایسنا: اتحادیه خلبانان لوفت‌هانزا اعلام کرد خلبانان این شرکت هواپیمایی آلمانی در اعتراض به حقوق، روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه اعتصابشان را از سر خواهند گرفت. اتحادیه خلبانان لوفت‌هانزا از اعضایش خواست در پروازهای مسیرهای کوتاه روز سه‌شنبه و در مسیرهای کوتاه و طولانی روز چهارشنبه بر سرکار حاضر نشوند. یکی از اعضای این اتحادیه با اشاره به شکست مذاکرات برای توافق دستمزد گروهی اظهار کرد: این غیرقابل درک است که لوفت‌هانزا حاضر نیست پیشنهادی را مطرح کند که بتواند حداقل مبنای مذاکرات قرار گیرد.

بیشتر