آرشیو روزنامه شماره ۳۸۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۸۳۴

 • دو راهکار یکسان‌سازی آماری

  گروه بازررگانی: معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران در گزارشی به اختلاف آماری دو نهاد مرجع یعنی سازمان گمرک و بانک مرکزی در مورد ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی کشور در سال ۱۳۹۴ پرداخته است. این در حالی است که این موضوع در دستور کار بیست و یکمین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران قرار گرفته است. فعالان بخش خصوصی اعتقاد دارند این اختلاف آماری باید هرچه سریع‌تر برطرف شده و این موضوع تعیین شود که صادرات میعانات گازی جزو صادرات غیرنفتی تلقی می‌شود یا خیر. رئیس سازمان توسعه تجارت نیز در این خصوص اعلام کرد که کمیته‌ای مسوول رفع اختلافات آماری در حوزه تجارت شده است.

 • فضا برای صادرات به ایران فراهم است

  خبرگزاری تسنیم:اتاق بازرگانی و صنایع آلمان اعلام کرد انتظاری که برای افزایش صادرات به ایران پس از لغو تحریم‌ها ایجاد شده بود، هنوز محقق نشده است. یک اتحادیه صنعتی آلمانی تصریح کرد با گذشت یک سال از توافق هسته‌ای برای لغو تحریم‌های غرب علیه ایران، امیدها به افزایش صادرات به این کشور هنوز تحقق نیافته است. «وولکر تریر»، اقتصاددان ارشد اتاق بازرگانی و صنایع آلمان گفت: با وجود افزایش تجارت خارجی، سرخوردگی‌های مشخصی وجود دارد. وی افزود: صادرات آلمان به ایران در ۴ ماه ۲۰۱۶، با ۱۱ درصد رشد به ۸۹۰ میلیون یورو (۹۸۵ میلیون دلار) رسیده و احتمالا در ۶ ماه نخست امسال به یک میلیارد یورو برسد.

 • ۳ عامل زمینه‌ساز فساد در اقتصاد

  گروه بازرگانی: پنجمین نشست هم‌اندیشی «صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان ایران» با حضور نایب رئیس اتاق ایران، معاونان وزارت جهادکشاورزی، جمعی از نمایندگان مجلس و فعالان این حوزه در اتاق ایران برگزار شد. در این نشست مقرر شد کارگروهی با حضور نمایندگان دولت و بخش خصوصی تشکیل شود تا در آن برنامه‌ها و سیاست‌های لازم به منظور ارتقا و رونق کارخانه‌های فعال مورد بررسی قرار گیرد. نایب رئیس اتاق ایران در این نشست هم‌اندیشی وجود «چارچوب‌های تنگ نظارتی»، «قوانین مبهم» و «فراهم بودن زمینه اعمال سلیقه در اجرای قوانین» را عامل بروز فساد در بخش‌های مختلف اقتصادی دانست.

 • تولید گندم ۲ برابر شد

  ایسنا: وزیر جهاد کشاورزی از رکوردشکنی تولید گندم و افزایش دو برابری تولید این محصول استراتژیک در سال‌جاری خبر داد و گفت: تاکنون ۶ هزار میلیارد تومان به کشاورزان بابت خرید گندم به کشاورزان پرداخت کردیم، اما بیش از این به کشاورزان بدهکاریم و این نشان‌دهنده افزایش دو برابری تولید گندم در کشور است. محمود حجتی در سفر یک روزه خود به استان قزوین اعلام کرد: در سال ۱۳۹۲ حدود چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم به ارزش۴ هزارمیلیارد تومان از کشاورزان خریداری کردیم. حجتی با اشاره به بیمه کشاورزی اظهار کرد: در این رابطه مطالبات کشاورزان پرداخت شده و رقم محدودی باقی‌مانده است.

 • استفاده از فرودگاه مهرآباد برای پروازهای تجاری

  گروه بازرگانی: قائم‌مقام مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها گفت: زیر ساخت‌های فرودگاه امام برای انتقال پروازهای داخلی فرودگاه مهرآباد به این فرودگاه هنوز آماده نیست، با این حال از فرودگاه مهرآباد در آینده تنها برای خدمات خاص به مشتریان خاص استفاده خواهد شد. قائم‌مقام مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در مورد اخبار مربوط به انتقال بخشی از پروازهای فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره)، گفت: زیرساخت‌های فرودگاه امام(ره) برای انتقال پروازهای داخلی فرودگاه مهرآباد به این فرودگاه هنوز آماده نیست و امکان اجرایی شدن این طرح طی بیست سال آینده و با تکمیل زیرساخت‌های فرودگاه امام ممکن است.

 • کره‌ای‌ها به دنبال افزایش تجارت با ایران

  خبرگزاری مهر: سفیر کره‌جنوبی در ایران گفت: استان مرکزی به دلیل موقعیت جغرافیایی و صنعتی بودن، بستر و فضای مناسبی برای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی کشور کره و ایران است.

  «کیم سئونگ هو» اظهار کرد: استان مرکزی به دلیل اینکه در مرکز کشور قرار دارد، طبیعتا نقش مهمی در مبادلات تجاری دارد. وی افزود: موقعیت جغرافیایی استان مرکزی و همچنین صنعتی بودن آن سبب شده تا این استان در عرصه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی فعال و موثر باشد. سفیر کره‌جنوبی در ایران افزود: در سفری که به این استان داریم از واحدهای صنعتی دیدن خواهیم کرد تا زمینه‌های همکاری با استان در حوزه‌های صنعتی و تجاری را بررسی و ارزیابی کنیم.

بیشتر