آرشیو روزنامه شماره ۳۸۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۸۳۲

 • یک کرسی؛ هشت گزینه

  با استعفای جلال‌پور از هیات نمایندگان اتاق کرمان، عملا عضویت وی در هیات نمایندگان اتاق ایران نیز لغو می‌شود. بنابراین پرونده استعفای وی از پارلمان بخش خصوصی نیز بسته شد؛ روز گذشته هیات رئیسه اتاق نیز در نشستی اضطراری بررسی نهایی استعفای رئیس اتاق ایران را به ۲۸ شهریور موکول کرد. نتیجه‌ای که گفته می‌شود برای آغاز رایزنی‌ها و رسیدن به یک جمع‌بندی مشخص است. گمانه‌زنی‌ها حاکی از ۸ گزینه احتمالی اعم از افراد دولتی و غیردولتی برای جانشینی جلال‌پور است.

  گروه بازرگانی، بمانجان ندیمی: با استعفای محسن جلال پور از ریاست اتاق بازرگانی ایران و عضویت هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، عملا پرونده تغییر ریاست پارلمان بخش خصوصی کشور آن هم پس از گذشت حدود ۱۴ ماه از آغاز دوره هشتم اتاق، مجددا باز شد.

 • جزئیات سهم ارزی بخش ترانزیتی کشور

  خبرگزاری مهر: معاون کل سازمان توسعه تجارت گفت: حمل‌ونقل هوایی با حدود ۴۰۰ میلیون دلار، دریایی با ۳۲۰ میلیون دلار و ریلی با ۲۸۰ میلیون دلار در رتبه‌های برتر به لحاظ کسب درآمد ارزی قرار دارند که این میزان درآمد بسیار کمتر از ظرفیت‌های واقعی کشور در بخش‌های گفته شده است.

  محمدرضا مودودی با بیان اینکه خدمات ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی می‌تواند سهم بالایی در بهبود تراز تجاری کشور داشته باشد، گفت:‌ موقعیت جغرافیایی ایران در این حوزه، منحصربه‌فرد است و کریدوری که ایران در آن قرار دارد بخش اعظمی از جمعیت جهان را پوشش می‌دهد؛ چراکه ایران در موقعیتی از جغرافیای بین دو قاره قرار دارد که به لحاظ مسافت، ۴۰ درصد و به لحاظ هزینه ۳۰ درصد نسبت به سایر مسیرهای سنتی نظیر کانال سوئز می‌تواند صرفه‌جویی اقتصادی ایجاد کند.

 • نامه ۲۰ تشکل برای بازنگری آیین‌نامه ماده ۲۰

  گروه بازرگانی: پس از اصلاح ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که در راستای باز شدن گره بدهکاران ارزی تدوین شده بود، دولت اقدام به ابلاغ آیین‌نامه جدید این قانون کرد؛ آیین‌نامه‌ای که به گفته فعالان صنعتی با اصل قانون مغایرت دارد. به همین دلیل ۲۰ تشکل اقتصادی اعم از انجمن صنایع نساجی ایران، انجمن شرکت‌های راه‌سازی ایران، انجمن قطعه‌سازان خودرو، انجمن مدیران فنی و اجرایی، انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، جامعه ریخته‌گری ایران، انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی، انجمن شرکت‌های ساختمانی، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، خانه معدن ایران، انجمن صنفی کارفرمایی صنایع فرآورده‌های لبنی ایران، انجمن تولیدکنندگان رنگ و رزین ایران، انجمن صنفی صنعت تایر، انجمن سنگ ایران، سندیکای صنعت برق ایرا، انجمن کامپوزیت ایران، انجمن صنفی کارفرمایان صنایع فروآلیاژ، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن ایران، انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک کشور و انجمن صنایع پروفیل یو‌پی‌وی در و پنجره ایران با داشتن اشتغال متجاوز از صدها هزار نفر طی نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار تطبیق آیین‌نامه با قانون شدند.

 • شکر داخلی شهریور به بازار می‌آید

  گروه بازرگانی: قیمت شکر طی هفته‌های گذشته با نوسانات زیادی روبه‌رو شده که همین امر افزایش قیمت شکر در انواع صنعتی و خوراکی در بازار به وجود آورده است. در همین راستا معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران از آغاز روند نزولی قیمت شکر در بازار خبر داد و گفت: ۶۹ هزار تن شکر در بندر امام درحال تخلیه است و ۳۳ هزارتن دیگر نیز هفته آتی وارد کشور می‌شود.

  حسن عباسی معروفان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر میزان واردات شکر را در ۳ تا ۴ ماه اخیر، ۲۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: از این میزان، بخشی وارد کشور شده و بخشی از آن نیز به‌زودی وارد خواهد شد.

 • کشفیات کالای قاچاق ۹ برابر شد

  خبرگزاری تسنیم: سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در چهار ماه نخست امسال مجموعه کالاهای کشفی و تحویلی به سازمان اموال تملیکی حدود ۹ برابر شده این یعنی دربحث مبارزه با قاچاق اقدامات موثرتری به کار گرفته شده است. قاسم خورشیدی در برنامه «تیتر امشب شبکه خبر سیما» با بیان اینکه حجم قاچاق کالا در سال‌های اخیر از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۹ میلیارد دلار کاهش یافته افزود: در چهار ماه نخست امسال مجموعه کالاهای کشفی و تحویلی به سازمان اموال تملیکی حدود ۹ برابر شده این یعنی در بحث مبارزه با قاچاق اقدامات موثرتری به کار گرفته شده است.

بیشتر