شماره روزنامه ۴۵۸۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۴۸۲

 • جدال اقتصادی ایران و عربستان

  دنیای اقتصاد: سرمایه‌گذاران همواره در بازارهای نوظهور و پیشرو در جست‌وجوی یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستند. ماه ژوئن برای ایران و عربستان ماه سرنوشت‌سازی خواهد بود؛ زیرا ۱۵ ژوئن روز گشایش بورس عربستان روی خارجیان و ۳۰ ژوئن برای ایران روز توافق نهایی احتمالی باگروه ۱+۵ است. هردو اتفاق توسط مدیران پرتفولیو و تحلیلگران به دقت زیر نظر گرفته شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد موانعی برای سرمایه‌گذاری در هردو کشور وجود دارد و درعین حال دوکشور دارای فرصت‌های جذابی هستند، اما بسیاری از تحلیلگران شرایط ایران را برتر از عربستان ارزیابی می‌کنند.

 • پیش‌نیازهای توسعه صادرات در مرزها

  گروه بازرگانی: نقش استان‌های مرزی در توسعه صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه، موضوعی است که همواره مورد تاکید دولتمردان قرار دارد. به‌طوری‌که معاون اول رئیس‌جمهور نیز در جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی که اخیرا برگزار شده بود به ضرورت پیشتاز بودن استان‌های مرزی در امر توسعه صادرات اشاره کرد. در همین راستا طبق آخرین اخبار از این جلسه، «ایجاد زیرساخت‌های صادراتی در استان‌های مرزی» و همچنین «اعمال مدیریت واحد در گمرکات مرزی» از پیش‌نیاز‌های توسعه صادرات در استان‌های مرزی شمرده شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

 • بررسی عوامل بهبود فضای کسب‌وکار

  گروه بازرگانی: بهبود فضای کسب‌وکار به‌عنوان یکی از ضرورت‌های اقتصاد کشور، ‌همواره مورد توجه فعالان اقتصادی و مسوولان ذی‌ربط بوده است. صبح روز گذشته تعدادی از فعالان اقتصادی و اعضای اتاق تهران در همایشی با همکاری و هماهنگی اداره کل ثبت شرکت‌ها، وزارت امور اقتصادی و دارایی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران حضور یافتند. در این همایش بر بهبود فضای کسب‌وکار، جایگزین ساختن پنجره واحد الکترونیکی به جای روندهای کاغذی و بوروکراسی طولانی تاکید شد. همچنین به نمایندگان شرکت‌های بخش خصوصی و تشکل‌ها نحوه صحیح وارد کردن اطلاعات در سامانه ثبت شرکت‌ها آموزش داده شد.

 • جزئیات جلسه مالیاتی اصناف بادولت - ۲۴ اردیبهشت ۹۴

  خبرگزاری مهر: رئیس اتاق اصناف با تشریح جزئیات جلسه روز سه‌شنبه هفته جاری اصناف با سازمان امور مالیاتی، گفت: اولین جلسه اصناف با مسوولان مالیاتی کشور، روز سه‌شنبه با محوریت رسیدن به توافق نهایی در رابطه با مالیات بر مشاغل، مالیات بر ارزش افزوده و نصب صندوق‌های مکانیزه فروش یا pos برگزار شد که بر این اساس، تعامل خوبی میان اصناف و سازمان امور مالیاتی شکل گرفته است.

  علی فاضلی افزود: بر این اساس، موضوع نصب صندوق‌های مکانیزه فروش یا pos در صنوف منتخب مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر این اساس، قرار بر این شد جرایم مالیاتی آن دسته از صنوفی که تاکنون این صندوق‌ها را نصب نکرده‌اند، بخشیده شود، البته مشروط به آنکه ظرف مدت زمان کوتاهی این صندوق‌ها را نصب کنند.

 • تهران میزبان بزرگ‌ترین نمایشگاه صنایع کشاورزی و مواد غذایی

  گروه بنگاه‌ها: بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته (ایران آگروفود ۲۰۱۴) که در نوع خود بزرگ‌ترین نمایشگاه خاورمیانه محسوب می‌شود، ۹ خرداد ماه برگزار می‌شود. در این نمایشگاه ۷۰۰ شرکت و واحد تولیدی داخلی و ۱۶۵ شرکت خارجی یا نمایندگی‌های آنان حضور داشته و جدیدترین کالاها، تولیدات و خدمات خود را ارائه می‌کنند. معرفی ظرفیت‌های کشور در حوزه کشاورزی و غذایی، ارتقای سطح مبادلات تجاری در جهت توسعه صادرات غیرنفتی، آشنایی بازدیدکنندگان با آخرین دستاوردهای علمی و صنعتی حوزه کشاورزی و غذایی داخلی و خارجی، ارتقای دانش و تبادل اطلاعات بین شرکت‌کنندگان در نمایشگاه، تشویق و ترغیب تولیدکنندگان برای رقابت سالم و هدفمند در این صنعت و ایجاد فضا برای ارتباط مستقیم تولیدکنندگان با مصرف‌کنندگان، از مهم‌ترین اهداف نمایشگاه است.

 • آغاز به کار نمایشگاه حمل‌ونقل ریلی از هفته آینده

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت نمایشگاهی میلاد نور از رشد حضور شرکت‌ها و هیات‌های خارجی در نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران خبر داد و گفت: این روند‌ رو به رشد، جایگاه ایران را در نمایشگاه‌های بین‌المللی جهان ارتقا داده است. علی محتشم امیری در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» با بیان اینکه برای برگزاری هرچه قوی‌تر نمایشگاه‌های بین‌المللی، تمامی ارگان‌ها و وزارتخانه‌های ذی‌ربط باید با بخش خصوصی همکاری لازم را داشته باشند و از فعالان اقتصادی برای اخذ مجوزهای لازم حمایت کنند، گفت: نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در ماه‌های اخیر، به دنبال بازتر شدن فضای سیاست خارجی و امید به حصول توافقات بین‌المللی، بیش از پیش مورد استقبال شرکت‌های خارجی قرار گرفته و هیات‌های تجاری و بازرگانی فراوانی درخواست حضور در این نمایشگاه‌ها و مذاکره با فعالان اقتصادی ایرانی را دارند.

بیشتر