آرشیو روزنامه شماره ۳۴۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۴۶۵

 • فصل جدید مبادلات تجاری با همسایگان

  هدف‌گذاری ۵ میلیارد دلاری تجارت تهران-اسلام‌آباد
 • کاهش ۷ درصدی واردات کالاهای مصرفی

  شاتا: قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت، از کاهش ۷ درصدی واردات کالاهای مصرفی در سال ۹۳ نسبت به سال قبل از آن خبر داد. مجتبی خسروتاج، با اشاره به واردات ۵/ ۵۲ میلیارد دلاری درسال ۹۳ افزود: میزان واردات کالاهای سرمایه‌ای حدود ۲۸ درصد رشد داشته است ضمن اینکه مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای مورد نیاز صنایع داخلی، ۴ درصد رشد و اقلام مصرفی ۷ درصد افت داشته است. به گفته وی، رشد اقلام سرمایه‌ای، بیانگر حجم ماشین‌آلاتی است که برای طرح‌های جدیدی که در سال‌های آتی شاهد تولید آنها خواهیم بود وارد کشور شده است.

 • اضافه شدن ۶ منطقه آزاد روی میز دولت و مجلس

  ایسنا: معاون شورای‌عالی مناطق آزاد از بررسی طرح «اضافه شدن ۶ منطقه بانه- مریوان، مهران، اینچه‌برون، زابل، اردبیل و جاسک» در شورای‌عالی مناطق آزاد، دولت و مجلس خبر داد و گفت: منطقه آزاد مهران برای افزایش مراودات، صادرات و واردات با کشور عراق ‌ایجاد می‌شود و بازارهدف این منطقه، کشور عراق است. جعفر آهنگران، اظهار کرد: لایحه ایجاد منطقه آزاد مهران در آستانه تقدیم به مجلس است و زمان عملیاتی شدن آن بستگی به دستور کار مجلس دارد و باید تمام زیرساخت‌های لازم برای ایجاد منطقه آزاد مهران فراهم شود.

 • قاچاق رسمی ۵/ ۴ میلیارد دلار لوازم خانگی

  خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی گفت: واردات رسمی لوازم خانگی سالانه ۴۵۰ میلیون دلار است؛ در حالی که آمار شرکت‌های بازرسی فروش ۵ میلیارد دلاری لوازم خانگی خارجی دربازار ایران را نشان می‌دهد که عمده آن قاچاق است. محمدرضا دیانی افزود: باید بررسی شود تفاوت بیش از ۴ میلیارد دلاری چگونه در این بازار شکل می‌گیرد و محصولات آن وارد می‌شود. وی با بیان اینکه درصد محدودی از طریق اسکله‌های غیر مجاز وارد می‌شود، اضافه کرد: آنچه در این بازار مشهود است، قاچاق رسمی لوازم خانگی با استفاده از تعرفه‌های جایگزین و سوء‌استفاده از مناطق ویژه و آزاد است.

 • اتاق بازرگانی هشتم یک سازمان یاد گیرنده

  سیده فاطمه مقیمی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در علوم مدیریت یکی از مسائلی که بسیار مورد توجه است، بحث یادگیری و فرآیند یادگیری است و این یادگیری فقط مختص افراد و گروه‌ها نبوده، بلکه آنچه اهمیت دارد، مقوله «یادگیری سازمانی» است. اینکه یک سازمان با کمک افراد خبره و بر اساس تجربه‌های گذشته خود به نحوی تغییر کند که بتواند به سمت اهداف و چشم‌انداز سازمان حرکت کند، بسیار اهمیت دارد. پیتر سنگه اولین کسی بود که مباحث مربوط به سازمان‌های یادگیرنده را مطرح کرد و در کتاب‌های پنجمین فرمان ورقص تغییر خود به تشریح آن پرداخت و از نظر وی سازمان یادگیرنده(learning organization) سازمانی است که با استفاده از افراد، ارزش‌ها و سایر خرده‌سیستم‌ها، با تکیه بر درس‌ها و تجربه‌هایی که به دست می‌آورد، به‌طور پیوسته، عملکرد خود را تغییر می‌دهد و آن را بهبود می‌بخشد.

 • افزایش کیفیت نان با رتبه‌بندی نانوایی‌ها

  گروه بازرگانی: رئیس اتحادیه نان‌های فانتزی (حجیم و نیمه‌حجیم) گفت: رتبه‌بندی واحدهای صنفی اقدام بسیارخوبی است و می‌تواند در بحث کیفیت نان شرایط سالم و رقابتی تری ایجاد کند. محمدجواد کرمی با بیان اینکه هیچ دستورالعمل یا مکاتبه‌ای برای رتبه‌بندی واحدهای صنفی در این حوزه نداشته‌ایم، اظهار کرد: سال‌های قبل پیشنهاد رتبه‌بندی را داده بودیم، چون اگر قرار است چنین اقدامی صورت گیرد بهتر است از صنف نان‌های فانتزی این رتبه‌بندی به‌عنوان پایلوت آغاز شود که البته این کار صورت نگرفت.

  وی با بیان اینکه اتحادیه قنادان و اغذیه‌فروشان سال‌ها است که واحدهایشان را درجه‌بندی کرده‌اند، گفت: در زمینه نان موضوع آرد یارانه‌ای همیشه مشکل آفرین بوده و دولت با توجه به اینکه موضوع حذف مستقیم یارانه آرد را پیش رو دارد که در این راستا قرار بود تا پایان سال گذشته ۲۰درصد از نانوایی‌ها آزادپز شوند و در آینده نیز همه نانوایی‌ها آزاد ‌شوند؛ بنابراین بهتر است این رتبه‌بندی هر چه سریع تر اجرایی شود.

 • ادامه ممنوعیت واردات برنج و شکر

  ایسنا: معاون وزیر جهاد کشاورزی از بی‌نیازی کشور نسبت به واردات برنج و شکر تا اطلاع ثانوی خبر داد و گفت: با توجه به اشباع بودن بازار از این دو محصول، نیاز به واردات نداریم و تا زمانی که مطمئن نشویم ورود موقت شکر، بازار این محصول را برهم نمی‌زند مجوزی برای آن صادر نمی‌کنیم. عباس کشاورز اظهار کرد: بازار شکر از محصول تولید‌ شده و وارداتی سال قبل همچنان اشباع است و تا اطلاع ثانوی هیچ نیازی به واردات آن نداریم.

  وی با بیان اینکه طی سه ماهه پایانی سال گذشته تاکنون هیچ مجوزی برای واردات شکر صادر نشده است، افزود: ایستادگی وزارت جهاد کشاورزی برای ممانعت از واردات شکر برای حمایت از تولید داخلی و ایجاد تعادل در بازار این محصول بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر