آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۲۶۲

 • ترافیک تقاضا برای افزایش قیمت

  هما کبیری: پس از تصمیم دولت برای قیمت‌گذاری ۱۷ کالای اولویت یک بعد از ماه رمضان، در حال حاضر برخی اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی پیشنهاد افزایش قیمت کالاهایشان را به دولت اعلام کرده‌اند. بر این اساس انجمن صنفی روغن‌نباتی، انجمن جوجه یک‌روزه، انجمن صنفی مرغداران گوشتی، انجمن لبنیات و انجمن مواد شوینده پیشنهادهای افزایش قیمت‌شان را ارائه کردند‌ و حالا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار باید درباره این پیشنهادها برای قیمت‌گذاری نهایی این کالاها تصمیم‌گیری کنند. البته در این میان تشکل‌های بخش خصوصی معتقدند دولت پیش از این اعلام کرده بود که تا پایان ماه رمضان قیمت‌گذاری‌های جدید انجام نمی‌شود.

 • خرما، پنجمین کالای صادراتی

  خبرگزاری فارس: نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه خرما پنجمین کالای صادراتی ایران محسوب می‌شود که می‌توان با فرآوری و بسته‌بندی مناسب ارزش افزوده آن را افزایش داد، در نشست بررسی چالش‌های صادرات خرما و ظرفیت‌های قابل بهره‌برداری مرتبط با خرمای کشور که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد،خاطرنشان کرد: خرمای تولید ایران به‌رغم ظرفیت بالای صادراتی رقبای بسیاری دارد؛ به طوری‌که در حال حاضر کشورهایی مانند عراق و پاکستان جزو کشورهای عمده تولیدکننده خرما در جهان هستند که به نوعی رقیب ایران محسوب می‌شوند.

 • شورای ‌عالی صادرات غیرنفتی و کمک به خروج از رکود

  دکتر مهدی فتح‌الله رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی یکی از واقعیت‌های مهم بخش تولیدی کشور، وابستگی بالا به بازارهای داخلی برای فروش محصولات و در عین حال وابستگی آنها به درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز برای واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات خارجی مورد نیاز است. بررسی‌ها حاکی از آن است که تنها ۱۰ درصد از فروش صنایع کارخانه‌ای کشور به صادرات مستقیم اختصاص می‌یابد و این نسبت طی سال‌های ۱۳۷۵ تاکنون بین ۸ تا ۱۰ درصد در نوسان بوده است. مضاف بر اینکه در سال ۲۰۱۲، حدود ۷/۵ درصد از صادرات بخش کالایی کشور را محصولات خام کشاورزی و ۱۷ درصد را محصولات کارخانه‌ای تشکیل داده است.

 • اختصاص یک هزار میلیارد ریال برای صادرکنندگان برتر

  شاتا: معاون کمک‌های فنی و تجاری سازمان توسعه تجارت ایران از اختصاص یک هزار میلیارد ریال برای صادرکنندگان برترسال ۹۲ خبرداد. یغمور قلی‌زاده در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان گلستان تصریح کرد: این مبلغ برای بالا بردن توان رقابت‌پذیری شرکت‌های داخلی در نظر گرفته شده و امیدواریم هیات دولت به زودی آن را ابلاغ کند. وی همچنین تصریح کرد: در بخش کالا به صادرات کالاهای با ارزش افزوده و فناوری بالا جایزه ۴درصد ارزش صادراتی تعلق خواهد گرفت، همچنین در بخش خدمات فنی و مهندسی نیز ۶درصد مجموع ارزش صادرات جایزه در نظر گرفته شده است.

 • حذف ثبت‌سفارش، نیازمند مصوبه مجلس

  خبرگزاری مهر: رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت با تشریح چالش‌های پیش‌روی تجارت خارجی ایران، از غیرفعال بودن دیپلماسی اقتصادی کشور در شرایط فعلی انتقاد کرد و گفت: راه‌اندازی سیستم ثبت‌سفارش واردات به استناد ماده ۸ مقررات صادرات و واردات کشور صورت گرفته است و بنابراین باید اصلاح قانون از طریق مجلس دنبال شود. بابک افقهی با تشریح وضعیت فعلی تجارت خارجی کشور گفت:

  هم اکنون چالش‌های تجارت خارجی کشور به چند بخش دسته‌بندی می‌شود؛ مشکل اساسی در ادغام وزارت بازرگانی در وزارت صنعت است که این موضوع به دولت یازدهم به ارث رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر