آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۲۶۱

 • تقسیم کار برای رکودزدایی

  سردار خالدی: سی و یکمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در حالی برگزار شد که در این نشست مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور با تبیین سیاست‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود و تقسیم کار بنگاه‌های اقتصادی در سه ضلع «بازار»، « تامین مالی» و «دولت» بر فراهم کردن زمینه رشد برای بنگاه‌های اقتصادی تاکید کرد: به گفته مسعود نیلی مساله خروج غیرتورمی از رکود به مثابه مریضی است که هرگاه بیمار شده، خوددرمانی کرده اما برای اولین بار دولت می‌خواهد این مریض را نزد پزشکان متخصص ببرد تا برای همیشه معالجه شود. استاد اقتصاد دانشگاه شریف درباره رکود ایجاد شده در اقتصاد ایران گفت: رکود در اقتصاد ایران از سمت عرضه است، نه از سمت تقاضا؛ به عبارتی در شرایط رکود کنونی، تولید کاهش و قیمت‌ها افزایش یافته است.
 • بررسی قوانین مخل کسب‌وکار در حوزه حمل‌ونقل

  گروه بازرگانی: کمیسیون حمل‌ونقل و ارتباطات اتاق تهران در بیست و سومین نشست خود به بررسی قوانین مخل کسب‌وکار در این حوزه پرداخت. در این جلسه همچنین جعفر جمیلی به نمایندگی از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از انسداد مرزهای باشماق، تمرچین و پرویزخان به علت مشکلات موجود در کشور عراق خبر داد و البته ابراز امیدواری کرد که این مرزها ظرف چند روز آینده باز شود. به گزارش روابط‌عمومی اتاق بازرگانی تهران، اسدی یکی دیگر از فعالان صنعت حمل‌ونقل از کاهش ترددها در مرز پیرانشهر خبر داد و گفت: در ۱۵روز گذشته ورود کامیون‌ها از مرز پیرانشهر به کشور از۷۰ دستگاه به صفر رسیده است.

 • بهبود تعامل اتاق بازرگانی و اتاق اصناف

  گروه بازرگانی: نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور با حضور رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق اصناف ایران با محوریت بررسی راهکارهای افزایش تعامل میان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق اصناف ایران، در محل اتاق ایران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، غلامحسین شافعی، درخصوص صدور کارت‌های بازرگانی ۵ ساله گفت: اتاق ایران اطلاعی در این زمینه نداشت و با وجود کمیته مربوط به این کار، این تصمیم از سوی دولت اعلام شد و اکنون لازم است آیین‌نامه‌ای در اتاق‌های سراسر برای اعمال روشی یکسان، مدون شود.

 • ثبت سفارش متوقف نشده است

  گروه بازرگانی: در حالی که در روزهای گذشته خبر لغو یا ادامه کار ثبت سفارش پی‌درپی تایید و تکذیب می‌شد، روز گذشته رئیس سازمان توسعه تجارت از ادامه ثبت سفارش طبق روال سابق خبر داد. این در حالی است که معاون امور فنی گمرک از حذف سیستم ثبت سفارش از ۱۱مردادماه خبر داده بود. ولی‌الله افخمی راد، رئیس سازمان توسعه تجارت روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: ثبت سفارش مانند گذشته دنبال می‌شود و دچار هیچ‌گونه تغییر ساختاری که از آن به عنوان جامعه آماری واردات یاد شود نخواهد شد. وی افزود: ثبت سفارش به قوت خود در مراحل واردات کالا به کشور باقی خواهد ماند و حذف یا محدودیتی در رابطه با آن اعمال نخواهد شد.

 • ذخیره بی‌سابقه چهار کالای اساسی

  خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از تصمیم‌گیری درباره قیمت خرید تضمینی گندم تا پایان شهریور خبر داد و گفت: تصمیم‌گیری درباره قیمت جدید نان با دولت است. در ضمن ذخیره‌سازی چهار کالای اساسی تا نوروز ۹۴ انجام شده است. عباس قبادی افزود: شرایط ذخیره‌سازی برنج، روغن، گندم و شکر در سال‌جاری نسبت به چند سال اخیر بی‌سابقه و عالی است و می‌توان مدعی بود تا پایان ایام عید نوروز سال آینده جوابگوی نیاز کشور است. وی با اشاره به اینکه ذخیره‌سازی توسط بخش خصوصی و دولتی انجام شده است، ادامه داد: فعلا بحث خاصی در رابطه با افزایش قیمت نان مطرح نیست؛ اما از جهت قانونی و کاهش فاصله قیمت گندم، آرد و نان دولت باید در رابطه با آن تصمیم بگیرد.

 • کشف یک محموله وارداتی قاچاق

  گروه بازرگانی: گمرک جمهوری اسلامی ایران موفق شد تعداد ۲۳ میلیون عدد قرص ترامادول را از یک محموله وارداتی کشف کند. به گزارش روابط‌عمومی گمرک، حراست گمرک شهید رجایی با همکاری اداره اطلاعات استان هرمزگان اقدام به توقف یک دستگاه کانتینر ورودی کرد و پس از بازرسی‌های به عمل آمده موفق به کشف تعداد ۳۱۵ کارتن قرص ترامادول شامل بیش از ۲۳ میلیون عدد قرص و کپسول ترامادول شد. این کانتینر حاوی ۳۳۱ کارتن لامپ هم بوده و به همراه ۳۱۵ کارتن قرص و کپسول ترامادول در مجموع ۶۲۲ کارتن با عنوان لامپ روشنایی به گمرک اظهار شده بود که حراست گمرک شهید رجایی بندرعباس از ورود این میزان مواد مخدر صنعتی به داخل کشور جلوگیری کرد.

 • درخواست افزایش ۱۵درصدی قیمت پودر شوینده

  خبرگزاری فارس: دبیر شورای تولید‌کنندگان پودر شوینده از رایزنی برای افزایش قیمت پودر شوینده همزمان با اتمام ماه رمضان خبر داد. جمشید فروزش اظهار کرد: با توجه به اتمام ماه رمضان و زمان تثبیت قیمت‌ها، جلسات مربوط به تعدیل قیمت پودر شوینده برگزار خواهد شد. وی ادامه داد:‌ تاکنون افزایش قیمتی در مورد مواد شوینده اتفاق نیفتاده، ولی قطعا این اتفاق خواهد افتاد. فروزش با بیان اینکه تولید‌کنندگان پودر شوینده خواستار افزایش ۱۵ درصدی قیمت این محصول هستند، گفت: رشد قیمت مواد اولیه پتروشیمی، هزینه نیروی انسانی و هزینه انرژی مهم‌ترین دلایل این درخواست تولید‌کنندگان است.

 • «ری اکسپورت» فرش ایرانی از پاکستان به آمریکا

  خبرگزاری مهر: سرپرست مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه فعالان فرش آمریکا امسال به ایران می‌آیند، گفت: هم اکنون درصد بالایی از فرش‌های دستباف ایرانی از طریق پاکستان به آمریکا صادرات مجدد می‌شود.

  حمیدرضا کارگر با بیان اینکه براساس آمار سه ماهه، شاهد تغییری در چینش کشورهای اصلی واردکننده فرش دستباف ایرانی هستیم، گفت: با حذف کشور آمریکا در سال‌های اخیر به‌عنوان کشور واردکننده فرش دستباف از ایران، کشورهای دیگری جایگزین آن شده‌اند که البته ورود برخی کشورها به واردات فرش ایرانی پیام‌هایی دارد که از جمله آن، پاکستان است که در رتبه دوم واردکنندگان فرش دستباف ایرانی جای گرفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر