• فتوحات اقتصادی چین مقابل آمریکا

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها حاکی از این است که چین در تجارت با کشورهای مختلف جهان از آمریکا سبقت گرفته و آمریکا به شدت نگران جهانی است که در آن مدل اقتدارگرایانه چین غالب شود. گزارش جدید اکونومیست حاکی از این است که «بایدن» برای مهار چین از دمدمی مزاجی و تندخویی رئیس‌جمهور پیشین آمریکا فاصله گرفته است؛ اما در جنبه‌های دیگر، سیاست سخت‌گیرانه‌تری را اتخاذ کرده و در حال پایه‌ریزی چارچوبی برای مقابله با خیزش چین است. «بایدن» بر آن است تا با افزایش نفوذ آمریکا از نفوذ چین بکاهد.
 • تخلیه و بارگیری ۴۶میلیون تن کالا در ۴ ماه نخست ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: مدیرکل بندری سازمان بنادر و دریانوردی از رشد ۸/ ۹درصدی تخلیه و بارگیری طی چهار ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: تخلیه و بارگیری در بنادر طی مدت مذکور ۱۸/ ۴۶میلیون تن بود.
 • آمار صادرات محصولات کشاورزی از قصرشیرین به عراق

  دنیای اقتصاد: مدیر جهادکشاورزی قصرشیرین از صادرات ۲۲۱هزار و ۶۱۳تن انواع محصولات کشاورزی شامل میوه و تره‌بار در سه ماه سپری‌شده از سال جاری از مرزهای این شهرستان به عراق خبر داد. مراد محمودیان‌فر در گفت‌وگو با «ایرنا»، افزود: ارزش ریالی محصولات کشاورزی صادرشده از مرزهای قصرشیرین به عراق ۱۳هزار و ۹۵۰میلیارد ریال است که این محصولات به حوزه حکومت مرکزی و اقلیم کردستان عراق صادر شده است.
 • ناکامی ۱۳ساله در اصلاحات مجوزدهی

  دنیای‌اقتصاد: نظام مجوزدهی در ایران چنان آشفته است که حتی بعد از گذشت ۱۳ سال (از اواخر سال ۱۳۸۶) که بر اساس قانون، دولت مکلف به ایجاد شفافیت و تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار شده است، هنوز هم روند مطلوبی را طی نمی‌کند. به گونه‌ای که فعالان اقتصادی همواره اعتقاد دارند سیر اصلاحات در نظام مجوزدهی برای کسب و کارها مسیر درستی را طی نکرده و حداقل الزام قانون مبنی بر شفافیت مجوزها نیز محقق نشده است.
 • وضعیت صادرات کشاورزی در بهار ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: گزارش عملکرد تجارت خارجی در بهار امسال نشان می‌دهد بخش «کشاورزی و صنایع غذایی» توانسته رتبه سوم ارزآوری را در بین تمام بخش‌های صادراتی کسب کند. این بخش در سه ماه نخست امسال صادراتی به ارزش یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد افت داشته است. همچنین وزن کالاهای این بخش با ۱۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲ میلیون و ۴۰۶ هزار تن رسیده است. صادرات در بخش کشاورزی در ۷ گروه کالایی صورت می‌گیرد. در فصل نخست ۱۴۰۰ تنها ۲ گروه کالایی در این بخش با رشد صادرات روبه‌رو بوده‌اند و ۵ گروه دیگر افت ارزشی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده‌اند. بیشترین ارزش صادرات در این بخش مربوط به «میوه و تره‌بار» است که در سه‌ماهه امسال با رشد ۱۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۸۷ میلیون دلار رسیده است. دلایل رشد صادرات میوه و تربار بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت افزایش تولید قابل‌توجه محصول گوجه‌فرنگی و هندوانه است. البته تهیه ضوابط و شاخص‌های بسته‌بندی صادراتی نیز موثر بوده است. نکته بعدی پیش‌بینی وضعیت تولید، میزان مصرف داخلی و صادرات در سال۱۴۰۰ است؛ ضمن اینکه در خصوص تهاتر محصولات سیب‌زمینی، خیار، پیاز و سیب درختی با محصولات گرمسیری ازجمله موز، آناناس، کمپوت آناناس و نارنگی پاکستانی برنامه‌ریزی شده بود.
 • سهم ایران در بازار افغانستان

  دنیای‌اقتصاد: رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان با اشاره به رشد ۸ درصدی صادرات ایران به افغانستان گفت: در سه‌ ماه ابتدای امسال ۳۶۵ میلیون دلار کالا به افغانستان صادر شد. محمد مهدی جوانمرد قصاب در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد وضعیت تجارت ایران و افغانستان، گفت: افغانستان در سال ۹۹ در بین کشورهای همسایه ایران چهارمین و در بین کل کشورهای طرف تجاری ایران پنجمین بازار صادراتی ایران بود. حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد بازار افغانستان در اختیار ایران است. وی افزود: در سه‌ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ میزان صادرات ایران به افغانستان از نظر ارزشی ۳۶۵ میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد رشد داشته است.
 • پیامد زمین گرم در چهار قاره

  دنیای‌اقتصاد - سارا بنی‌صدر: هرچند امروز نشانه‌های تغییرات اقلیمی بیش از هر زمان دیگری در کشورهای جهان نمایان شده اما دانش انسان فعلا قادر به پیش‌بینی دقیق یا گریز از عوارض ناشی از آن نیست. از باران‌های شدید و سیل گرفته تا گرمای بی‌سابقه هوا یا گرد و غباری که از صحرای آفریقا تا اروپا کشیده شده؛ تغییرات اقلیمی عالم را فرا گرفته است. اما تغییرات اقلیمی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟ نشریه «ساینس» تغییرات اقلیمی را تغییر در خصوصیات آماری سیستم‌های آب و هوایی تعریف کرده که برای چند دهه یا بیشتر، معمولا به مدت ۳۰ سال، ادامه پیدا کرده و به تحول در میانگین‌، شدت و انحراف معیارهای این حوزه ختم شده است.
 • ۱۴ راهکار اساتید دانشگاه برای بحران کم‌آبی و بی‌آبی

  اساتید دانشگاه و جمعی از اقتصاددانان کشور در نامه‌ای تحلیل خود را از وضعیت بحران آب در خوزستان ارائه کردند. در این نامه که به امضای بیش از ۵۵۰نفر از اساتید دانشگاه رسیده، بر ضرورت حل مسائل خوزستان به‌ویژه مساله آب تاکید شده و ضمن ارائه ۱۴پیشنهاد، چرایی بروز وضعیت کنونی در بخش آب کشور تشریح شده است.
 • خبر جدید برای واردکنندگان

  دنیای‌اقتصاد: امکان ثبت چند پرونده ثبت‌سفارش در حالت بدون سابقه تا سقف ۵۰۰ هزار دلار به گمرک اعلام شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید عباسی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات اعلام کرد: به پیوست نامه قائم‌مقام وزیر در امور بازرگانی مورخ ۲۳/ ۴/ ۱۴۰۰ در خصوص امکان ثبت چند پرونده ثبت‌سفارش در حالت بدون سابقه تا سقف ۵۰۰ هزار دلار جهت اطلاع ارسال می‌شود. بنابراین بعد از ایجاد تغییرات مربوطه در سامانه جامع تجارت، امکان ثبت چند پرونده با این حالت ثبت‌سفارش توسط متقاضی امکان‌پذیر است. البته در این راستا محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات نیز در توییتی چنین نوشته است: «امکان واردات تا سقف ۵۰۰ هزار دلار بدون سابقه قبلی برای واردکنندگان مجدد برقرار شد. این امکان برای مدتی متوقف شده و واردکنندگان را با مشکلاتی مواجه کرده بود.»
 • تمدید مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۹۸ تا پایان مرداد

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس تصمیمات کمیته اقدام ارزی و با هدف تسریع و تسهیل در ایفای تعهدات ارزی، مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۹۸ تا پایان مردادماه تمدید شد.
 • ساماندهی مجوزهای کسب و کار

  دنیای‌اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس، در گزارشی به مرور تجربیات کشورهای منتخب در ساماندهی مجوزهای کسب و کار پرداخته و همچنین درس‌هایی را برای حکمرانان ایرانی یادآوری کرده است. در این گزارش تلاش شده تا با مرور تجربه چند کشور موفق در استقرار نظام مجوزدهی مطلوب، رهنمودهایی برای اصلاح و بهبود نظام مجوزدهی کسب و کارها در ایران استخراج شود. مقایسه و تحلیل قوانین، مقررات، سیاست‌ها و برنامه‌های تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کشورهای آلمان، مالزی، کره‌جنوبی، سنگاپور، ایالات متحده آمریکا، قزاقستان و آذربایجان در این گزارش بررسی شده که می‌توانید مشروح آن را در شماره فردا مطالعه کنید.
 • سایه عدم‌الحاق ایران به FATF بر روابط تجاری ایران و آلمان

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آلمان با بیان اینکه عدم‌الحاق ایران به FATF همچنان منجر به کاهش روابط تجاری ایران و آلمان شده است، گفت: صرافی‌ها نمی‌توانند به صورت مستقیم با آلمان کار کنند. به گزارش «ایرنا»، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آلمان گفت: علت کاهش مراودات تجاری ایران و آلمان موضوع تحریم‌ها و عدم‌امضای لوایح FATF است. ارتباط بانکی ایران با تمام بانک‌های دنیا قطع بوده و سیستم تجاری ایران از طریق صرافی‌هاست که آنها نیز به صورت واسطه‌ای کار می‌کنند. چراکه صرافی‌ها هم نمی‌توانند به صورت مستقیم با آلمان کار کنند. بنابراین کارها به صورت کند پیش می‌رود و هزینه‌های آن هم چند برابر است.
 • جهش صادرات به ۲۰ مقصد

  دنیای اقتصاد: تصویر صادرات در بهار شفاف شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۹۳درصد از کل صادرات ایران در بهار ۱۴۰۰ راهی ۲۰کشور شده است. جهش صادرات در همه این ۲۰مقصد به لطف ۴عامل رخ داده است. در کنار کمرنگ‌ شدن اثر کرونا و کاهش تاثیر آن بر جریان تجارت خارجی کشور، کاهش فشار تحریم بیشترین وزن را در رشد صادرات ایران به ویژه با شرکای استراتژیک خود نظیر هند داشته است. در عین حال افزایش تعاملات تجاری با برخی شرکا در کنار کاهش محدودیت‌های تجاری با جهان در جهش صادراتی بهار موثر بوده است.
 • ۷ شغل تعطیل شدند

  دنیای‌اقتصاد: اتاق اصناف ایران بر اساس جدیدترین تصمیم ستاد ملی کرونا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در شرایط قرمز تنها فعالیت هفت شغل محدود می‌شود و باقی مشاغل به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجاز به فعالیت هستند که این شرایط در تعطیلی روزهای آتی تهران نیز برقرار است. برمبنای این اطلاعیه، در این دوره رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها، به‌صورت پذیرایی در فضای بسته مجاز به فعالیت نیستند ولی درصورتی که بیرون‌بر باشند، می‌توانند فعالیت کنند. طبق این گزارش دسته دوم تالارهای پذیرایی و دسته سوم سالن‌های سینما و تئاتر هستند که باید تعطیل شوند. بر اساس مصوبه ستاد کرونا پاساژها و بازارهای سربسته به استثنای پاساژهای تخصصی نظیر لاستیک، قطعات یدکی، آهن‌آلات، کامپیوتر نیز مجاز به فعالیت نیستند. در این اطلاعیه آمده، استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های بدنسازی، شهربازی و باغ وحش‌ها و نمایشگاه‌های عمومی و تخصصی نیز مجاز به فعالیت نیستند.
 • افزایش ۷۲ میلیون تنی ظرفیت صنایع تبدیلی

  دنیای اقتصاد: کاظم خاوازی وزیر جهاد‌کشاورزی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت جهاد‌کشاورزی با بیان اینکه کل ظرفیت صنایع غذایی و تبدیلی در سال ۹۲، رقم ۳۲ میلیون تن بوده است، گفت: در حال‌حاضر این ظرفیت به ۷۲میلیون تن افزایش یافته که این موضوع به صادرات و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی کمک شایانی می‌کند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی افزود: امروز شهرک‌های کشاورزی که از سال ۹۲ راه‌اندازی شده‌اند، تعدادشان به ۲۹۵ رسیده که زمینه فعالیت این شهرک‌ها از گلخانه تا شیلات و دامپروری است. وزیر جهاد‌کشاورزی گفت: در حال‌حاضر ۱۰۳ شهرک در اختیار بخش خصوصی است و باقی در اختیار بخش دولتی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر