خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی گفت: واردات رسمی لوازم خانگی سالانه ۴۵۰ میلیون دلار است؛ در حالی که آمار شرکت‌های بازرسی فروش ۵ میلیارد دلاری لوازم خانگی خارجی دربازار ایران را نشان می‌دهد که عمده آن قاچاق است. محمدرضا دیانی افزود: باید بررسی شود تفاوت بیش از ۴ میلیارد دلاری چگونه در این بازار شکل می‌گیرد و محصولات آن وارد می‌شود. وی با بیان اینکه درصد محدودی از طریق اسکله‌های غیر مجاز وارد می‌شود، اضافه کرد: آنچه در این بازار مشهود است، قاچاق رسمی لوازم خانگی با استفاده از تعرفه‌های جایگزین و سوء‌استفاده از مناطق ویژه و آزاد است.

دیانی با اشاره به اینکه این موارد به راحتی قابل رصد و پیگیری است، گفت: یکسری برندها، کالاها را عرضه و توزیع می‌کنند و نمایندگان فروش و توزیع برندهای خارجی کمتر از صد نفرند و این قابلیت وجود دارد که سازمان‌های حسابرسی آنها را فرابخوانند که در طول سال چقدر فروش داشتند، مدارک ارائه کنند که از کجا آورده‌اند و با چه منشائی ترخیص کردند.

وی با بیان اینکه روش پیش‌بینی شده در این باره حسابرسی است، گفت: می‌توان با استفاده از حسابرسان رسمی، برندها، میزان فروش آنها و راه‌های ورود کالایشان را بررسی کرد. رئیس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی ایران گفت: یکی از راه‌های فرار در این صنعت وارد کردن قطعات منفصل به جای محصول کامل است، یعنی به‌طور نمونه در یخچال را از یک گمرک وارد می‌کنند، کابینت را از جای دیگر و سپس در منطقه ویژه‌ای کابینت را به‌عنوان کالای ساخت داخل ثبت می‌کنند و در یخچال را که از جایی دیگر و با نام فرد دیگری وارد کرده‌اند، به هم پیچ می‌کنند و به جای پرداخت تعرفه کامل تعرفه قطعه را می‌دهند. دیانی افزود: تعرفه قطعه ۱۵/ ۸ صدم درصد و تعرفه محصول کامل ۴۵ درصد است که وزارت صنعت برای حمایت از تولید داخل برای واردات محصول کامل وضع کرده است، البته وارد‌کنندگان آن را رعایت نمی‌کنند. وی اضافه کرد: سازمان‌های حسابرسی می‌توانند آمارها را تحلیل و مدارک را بررسی کنند و ببینند وارد‌کننده‌ای که ۶ تا ۸ هزار میلیارد تومان فروش داشته، آیا حقوق گمرکی، مالیات ومالیات بر ارزش افزوده را به‌صورت صحیح پرداخت کرده است؟