ایسنا: معاون شورای‌عالی مناطق آزاد از بررسی طرح «اضافه شدن ۶ منطقه بانه- مریوان، مهران، اینچه‌برون، زابل، اردبیل و جاسک» در شورای‌عالی مناطق آزاد، دولت و مجلس خبر داد و گفت: منطقه آزاد مهران برای افزایش مراودات، صادرات و واردات با کشور عراق ‌ایجاد می‌شود و بازارهدف این منطقه، کشور عراق است. جعفر آهنگران، اظهار کرد: لایحه ایجاد منطقه آزاد مهران در آستانه تقدیم به مجلس است و زمان عملیاتی شدن آن بستگی به دستور کار مجلس دارد و باید تمام زیرساخت‌های لازم برای ایجاد منطقه آزاد مهران فراهم شود. وی گفت: طرح ایجاد منطقه آزاد مریوان - بانه نیز در دستور کار کارگروه شورای‌عالی مناطق آزاد است که کلیاتش به تصویب رسیده و کارهای مطالعاتی و محاسباتی آن نیز باید انجام شود که در رابطه با روابط اقتصادی ایران و عراق نقش مهمی ایفا می‌کند. آهنگران افزود: زمانی که بحث ایجاد منطقه آزاد مطرح می‌شود این موضوع در کارگروه شورای‌عالی مناطق آزاد مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از آن به شورای‌عالی مناطق آزاد ارسال و بعد از بررسی و نهایی شدن به دولت و در نهایت از دولت به مجلس ارسال می‌شود.

معاون شورای‌عالی مناطق آزاد با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید ایجاد مناطق آزاد به‌عنوان یکی از اهداف مهم در حال پیگیری و اقدام است، تاکید کرد: ایجاد منطقه آزاد جاسک نیز در حال بررسی است که هدف از ایجاد آن توسعه سواحل مکران است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

وی همچنین با بیان اینکه لایحه ایجاد منطقه آزاد اردبیل در حال ارسال به مجلس است، از دستور کار بودن تشکیل منطقه آزاد زابل در کارگروه شورای‌عالی مناطق آزاد خبر داد که این منطقه قرار است سرپلی بین چابهار، افغانستان و کشور‌های شمال افغانستان باشد. معاون مناطق ویژه اقتصادی شورای‌عالی مناطق آزاد در بخشی از سخنان خود بیان کرد: منطقه آزاد اینچه برون در گلستان نیز از دیگر مناطقی است که قرار است ایجاد شود و کلیات آن در کارگروه شورای‌عالی مناطق آزاد به تصویب رسیده و کارکرد آن ایجاد ارتباط با ترکمنستان و کشورهای آسیای میانه است.

آهنگران در رابطه با قوانین واردات و صادرات در مناطق آزاد نیز توضیح داد: هیچ منعی برای واردات و صادرات در مناطق آزاد و ویژه وجود ندارد، ولی برای ورود کالا از این مناطق به سرزمین اصلی باید قوانین گمرکی رعایت شود. وی در ادامه خاطرنشان کرد: مناطق آزاد و ویژه، محدوده‌هایی در داخل کشور هستند که خارج از قلمرو گمرکی بوده و مقررات صادرات و واردات بر آنها حاکم نیست. در این مناطق به راحتی می‌توان مواد اولیه و قطعات خودرو یا تکنولوژی‌های روز دنیا را وارد و تولید کرد که بخشی از این تولیدات می‌تواند صادر شود.