نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان میوه‌وتره بار با اشاره به اثرات خشکسالی بر کاهش صادرات میوه گفت: به دلیل کاهش تولید، امسال صادرات انواع میوه به میزان ۲۰ تا ۳۰‌درصد کاهش می یابد.

صدرالدین نیاورانی، در گفت‌وگو با «برنا» اظهار داشت: بر اثر سرما بخش عمده‌ای از درختان میوه به خصوص سیب و انار از بین رفته است که این روند تاثیر مستقیمی در کاهش صادرات این بخش دارد.

نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان میوه وتره بار همچنین از افزایش هزینه‌های حمل و نقل در این بخش خبر داد و گفت:هزینه حمل میوه و سبزی به بندر از ۸۵۰ دلار به یک‌هزار و ۲۵۰ دلارافزایش یافته است که تاثیر مستقیمی در افزایش هزینه‌های این بخش دارد.

نیاورانی با بیان اینکه اکثر شرکت‌های حمل و نقل دولتی هستند، افزود: به دنبال افزایش قیمت حمل و نقل از سوی دولت، قیمت این محصولات در بازارهای هدف نیز افزایش یافته که موجب اعتراض کشورهای مصرف‌کننده شده است.

وی عمده بازار محصولات میوه و سبزی ایران را کشورهای عربی ذکر کرد و گفت: با گران شدن نسبی محصول، برخی کشورها از خرید محصول خودداری کرده‌اند که در درازمدت موجب از دست دادن بازار ایران و جایگزینی کشورهای سوریه و لبنان می‌شود.

نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان میوه وتره بار، با تاکید بر کاهش هزینه‌های این بخش، افزود: برای حضور هر چه قوی تر ایران در بازارهای جهانی باید هزینه‌های تولید کاهش یابد.