وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: زمانی‌که تولیدکنندگان احساس کنند که تولید روی دست آنها باقی نمی‌‌‌‌‌‌‌ماند و بدون سوداگری‌‌‌‌‌‌‌های موجود به‌سرعت به بازار می‌رسد، تولید آنها نیز ارتقا می‌‌‌‌‌‌‌یابد. با کمک خود کشاورزان به‌دنبال داخلی‌‌‌‌‌‌‌سازی کالاهای کشاورزی هستیم که این موضوع هم‌اینک در دست انجام است. نیکبخت تصریح کرد: مرحله بعد از تولید مربوط به فعالیت‌های اصناف است تا کالای تولیدشده به بازار رسیده و همچنین تنظیم‌بازار صورت بگیرد و معتقدیم که به غیر‌از اصناف هیچ بخشی، نقشی مهم‌تر از آن ندارد. او گفت: در شرایط فعلی تولیدکننده و مصرف‌کننده از کالای عرضه‌شده در بازار راضی نیستند و در بین این دو بخش سوداگری‌‌‌‌‌‌‌هایی صورت می‌گیرد.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با اصناف برای تنظیم‌بازار کالاهای اساسی و کشاورزی گفت: از امروز پیمان می‌‌‌‌‌‌‌بندیم که دست به‌دست هم دهیم تا این سوداگری‌‌‌‌‌‌‌های موجود در بازار برداشته شود. نیکبخت ادامه داد: هیچ شبکه‌ای مانند اصناف حضور مویرگی در سراسر کشور ندارد و نمی‌توانند مشکل موجود در توزیع را رفع کنند. او اظهار کرد: البته مباشرانی نیز وجود دارند که توزیع‌‌‌‌‌‌‌کننده کالا هستند که در ارتباط با آنها نیز بررسی‌‌‌‌‌‌‌های دقیق‌تری صورت خواهد گرفت. بنابر این گزارش، بر اساس توافق صورت‌گرفته تنظیم کالاهای اساسی و کشاورزی در بخش کلان و محل تولید کماکان توسط خود وزارت جهادکشاورزی صورت می‌گیرد اما برای انجام نظارت‌ها در بازار و تنظیم‌بازار خرده‌‌‌‌‌‌‌فروشی این مسوولیت به اصناف سپرده شد.وزیر جهادکشاورزی گفت: تلاش می‌شود در صنعت مرغ تعادل صورت گیرد و تولید رونق داده شود تا برای سال‌آینده نیز به‌دنبال واردات مرغ نباشیم.

او افزود: امیدواریم در سال‌آینده علاوه‌بر تامین نیاز داخلی به زنجیره‌‌‌‌‌‌‌ها اجازه دهیم که صادرات نیز داشته باشند. نیکبخت گفت: در ارتباط با گوشت قرمز نیز کمبودی وجود دارد که از طریق بستن قرارداد با تولیدکنندگان داخلی و تامین نهاده‌‌‌‌‌‌‌های آنها به‌دنبال تامین این نیاز از تولیدات داخلی هستیم و در صورتی‌که واردات نیز صورت گیرد به‌صورت تلیسه و برای پرواربندی باشد. وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: واردات کالا در بخش کشاورزی تنها به‌صورتی انجام خواهد شد که به تولید داخلی ضربه وارد نشود. بنابراین گزارش، رئیس اتاق اصناف و وزیر جهادکشاورزی تفاهم‌نامه‌ای برای نظارت بر اصناف و تنظیم‌بازار محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی در سطح خرده‌‌‌‌‌‌‌فروشی به‌امضا رساندند.