به گزارش اتاق بازرگانی اصفهان، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست گفت: در چندسال گذشته با بهبود تعاملات سیاسی و اقتصادی میان ایران و عمان، شاهد توسعه فعالیت‌های اقتصادی بخش‌خصوصی اصفهان با فعالان اقتصادی عمان هستیم. مسعود گلشیرازی ابراز امیدواری کرد این تعاملات به حوزه سرمایه‌گذاری نیز تسری یابد. او حضور معاون وزیر تجارت، صنعت و سرمایه‌گذاری عمان در راس این هیات را فرصت مغتنمی ‌برای توسعه روابط تجاری و صنعتی بخش‌خصوصی طرفین دانست. گلشیرازی گفت: شرایط حاکم بر اقتصاد ایران این فرصت را برای کشور عمان ایجاد کرده تا بتوانند به‌عنوان شریک تجاری صنعتگران و تجار ایرانی در اقتصاد بین‌المللی به ایفای نقش بپردازند که البته تعریف بسته‌‌‌‌‌‌‌‌های حمایتی و سرمایه‌گذاری با شرایط آسان، این تعاملات را تسهیل خواهد کرد.

رئیس پارلمان بخش‌خصوصی اصفهان با اشاره به تمایل تعدادی از شرکت‌های بزرگ اصفهانی برای سرمایه‌گذاری مشترک در عمان افزود: اصفهان آماده ارائه طرح‌های سرمایه‌گذاری عمان در ایران و پذیرش سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران این کشور است. او از هیات عمانی برای حضور در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری اصفهان که در ماه‌های آینده در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار خواهد شد، دعوت کرد. همچنین معاون وزیر تجارت، صنعت و سرمایه‌گذاری عمان با بیان اینکه موانع تعاملات میان ایران و عمان ناشی از تحریم‌ها در حال رفع‌شدن بوده و توسعه تعاملات دوجانبه مورد تاکید ارکان مختلف این کشور است، تصریح کرد: در دیدار رئیس‌جمهور ایران با پادشاه عمان، پیشبرد روابط اقتصادی طرفین مورد تاکید قرار گرفت.  امیررضا نقش معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز در این نشست با تاکید بر اینکه اصفهان و عمان می‌توانند در حوزه‌های صنعتی، گردشگری و کشاورزی با یکدیگر تعاملات خوبی داشته باشند افزود: کمیسیون همکاری‌های مشترک به‌صورت فعالانه در چند سال‌گذشته در حال فعالیت است و اصفهان نیز می‌تواند کمک ویژه‌ای در این زمینه داشته باشد.

او با اشاره به ضرورت معرفی پتانسیل‌های گردشگری اصفهان به کشور عمان افزود: در توسعه روابط فی‌مابین می‌توان درخصوص اقتصاد گردشگری به‌ویژه گردشگری سلامت به‌صورت فعالانه وارد عمل شد. نقش در ادامه خواستار حمایت عمان برای راه‌اندازی هرچه سریع‌تر پرواز مستقیم بین اصفهان و مسقط شد، همچنین از حمایت و تسهیلگری بخش دولتی اصفهان برای سرمایه‌گذاری عمان در استان خبر داد و افزود: تعاملات تجاری عمان و اصفهان با توجه به زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌های مساعد موجود امکان گسترش دارد. در ادامه صالح بن‌سعید مسن معاون وزیر تجارت، صنعت و سرمایه‌گذاری عمان گفت: با وجود اینکه تعاملات تجاری و اقتصادی ایران و عمان در دو سال‌گذشته رشد خوبی داشته است، ظرفیت‌های همکاری بیشتری وجود دارد. او وجود کمیته‌‌‌‌‌‌‌‌هایی به‌منظور توسعه تعاملات ایران و عمان را بستر مطلوبی برای همکاری‌های بیشتر دانست و از سرمایه‌گذاری طرف ایرانی در عمان، استقبال کرد.

معاون وزیر تجارت، صنعت و سرمایه‌گذاری عمان با تاکید بر اینکه عمان می‌تواند هابی برای انتقال صنایع ایرانی به آسیا، آفریقا، اروپا و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس باشد تصریح کرد: ما از سرمایه‌گذاری‌های مشترک نیز استقبال می‌کنیم زیرا توسعه سرمایه‌گذاری مشترک منجر به رشد روابط اقتصادی و تجاری خواهد شد. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع عمان نیز با اشاره به‌وجود ۱۰ اتاق بازرگانی در عمان گفت: در تلاش هستیم همکاری‌های خود با ایران را در حوزه‌های غیرنفتی مانند موادغذایی، معادن و صنعت، گردشگری سلامت افزایش دهیم. رضا بن‌جمعه آل‌صالح گفت: طی یک سال‌و‌نیم گذشته بخش‌خصوصی ایران در عمان سرمایه‌گذاری کرده‌است. وی با اشاره به‌وجود ۲ منطقه صنعتی، ۴ منطقه آزاد و ۳ بندر مهم در این کشور تصریح کرد: این موارد ظرفیت‌هایی برای توسعه مبادلات میان دو کشور است.

رئیس اتاق عمان برنامه تجارت آزاد عمان با آمریکا را فرصتی برای صدور کالاهای ایرانی به این کشور بدون حقوق گمرکی دانست، همچنین ابراز امیدواری کرد انعقاد تفاهم‌نامه میان اتاق‌های بازرگانی عمان و اصفهان در آینده فرصتی برای توسعه تعاملات طرفین شود. در ادامه این نشست مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز افزایش ۷۰درصدی مبادلات تجاری بین ایران و عمان در ۷ ماهه نخست سال‌جاری را خبر خوبی برای طرفین دانست و ابراز امیدواری کرد این میزان افزایش یابد. امیرحسین کمیلی با اشاره به تقویت بنیه اقتصادی و صنعتی ایران در زمان تحریم گفت: در حال‌حاضر آماده هستیم با کشورهای دوست و برادر خود از جمله عمان مبادلات تجاری خود را افزایش دهیم.