به گزارش اتاق ایران، در مراسم افتتاحیه این رویداد، علی ملایی، معاون کسب‌‌وکار اتاق ایران یکی از رسالت‌‌های اتاق را تلاش در مسیر بهبود محیط کسب‌‌وکار برای فعالان اقتصادی و مشاوره به قوای سه‌‌گانه برشمرد و تاکید کرد: این رویداد مهم را با همراهی کانون شبکه مشاوران برگزار کردیم تا بتوانیم در راستای رسالت‌‌های تعرف‌شده به پایداری و ادامه حرکت واحدهای اقتصادی و تجاری کشور در شرایط ویژه امروز کمک کنیم.

وی حضور نمایندگان اتاق در مجامع و شوراهای تصمیم‌گیر برای ارائه نظرات پیشنهادی به تصمیم‌‌سازان را یک بعد مهم از ماموریت‌‌های معاونت کسب‌‌وکار اتاق ایران عنوان کرد و افزود: در این معاونت دو ماموریت اساسی را برای خود تعریف کرده تا به کمک آنها بتوانیم جایگاه بخش‌خصوصی را در تصمیم‌‌سازی‌‌ها افزایش دهیم. اقدام اول حضور در مجامع و شوراهای تصمیم‌گیرنده و بعد بعدی، آموزش و مشاوره به کسب‌‌وکارهای کوچک و متوسط است.

بر اساس اظهارات معاون کسب‌‌وکار اتاق ایران، ویژگی اصلی و مهم بنگاه‌های کوچک و متوسط، چالاکی و انعطاف‌‌پذیری آنهاست. این واحدها می‌توانند خود را با قوانین و رویدادهای خاص هماهنگ کنند، به همین دلیل حضور و فعالیت آنها به‌ویژه در اقتصاد ایران که از یک‌سو مدام دچار تغییر و نوسان می‌شود و از طرفی اقتصاد تک‌محصولی و دولتی است، اهمیت دارد.

ملایی یکی دیگر از اهداف رویداد مشاوره به کسب‌‌وکار کار را انتقال دانش و تجربیات واحدهای مختلف در زمان همه‌‌گیری کرونا به یکدیگر است. البته هدف بالادستی در این رویداد استفاده از ظرفیت‌‌های بخش‌خصوصی و تشکل‌‌ها در راستای شناسایی و حل چالش‌های موجود است.

جعفر مرعشی، مشاور اتاق ایران و بنیان‌گذار کانون شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران به چارچوب بر‌گزاری این رویداد اشاره و تصریح کرد: قرار است در ۵ محور اساسی روند مشاوره به بنگاه‌‌ها را پی بگیریم. قلمروهای مالی و مالیاتی، انتخاب بهینه و توسعه فردی مدیران، عوامل بازدارنده بهره‌‌وری، استفاده از داده‌‌ها برای هوشمندسازی کسب‌‌وکارها و در نهایت مدل‌‌های کسب‌‌وکارها مبتنی بر فناوری‌های نو، محورهای اصلی این رویداد هستند. وی ادامه داد: به‌دنبال این هستیم که به‌عنوان مرجعی برای ارائه مشاوره‌‌های کارساز و موثر به واحدها شناخته شویم، چرا‌که ماموریت اصلی خود را بررسی چالش‌های موجود در نظام مدیریت بنگاه‌‌ها و تبیین راهکارهای عمومی و تخصصی، تعریف کرده‌‌ایم. بر اساس اظهارات مرعشی توسعه و ترویج راهکارهای به‌‌روز با هدف اداره بهره‌‌ور واحدها و ارتقای فرهنگ اعتماد و رشد سرمایه‌‌های اجتماعی هدفی است که در این نشست‌‌ها دنبال می‌کنیم. در ادامه مظفر علیخانی، معاون استان‌ها و تشکل‌‌های اتاق ایران به شیوه‌‌های سنتی انتقال مهارت‌ها از استاد به شاگرد و روش‌های جدید متناسب با گسترش محیط کسب‌‌وکار و ظهور موضوعات تخصصی اشاره و تشریح کرد: امروز به دلیل تغییر محیط کسب‌‌وکار و تخصصی‌شدن امور، دیگر روش‌های سنتی کافی نیست و تربیت مدیران در سطح گسترده‌‌ای انجام می‌شود.

وی تاسیس دانشگاه‌‌ها و اعطای مدارج مختلف آموزشی از سوی آنها و ایجاد مراکز مهارت‌‌آموزی مانند سازمان فنی‌‌و‌‌حرفه‌‌ای و هنرستان‌‌ها را گامی در راستای نیازهای امروز محیط کسب‌‌وکار دانست و ادامه داد: در کنار دانشگاه‌‌ها لازم بود تا مراکزی ویژه آموزش مهارت ایجاد شود. هرچند در عمل این مراکز نیز نتوانستند نیاز کشور به مهارت را تامین کنند و همچنان شکافی بین مراجع علمی و آموزشی ما با محیط کسب‌‌وکار وجود دارد.

به اعتقاد علیخانی، بر‌گزاری این رویداد از این منظر که بتواند شکاف موجود بین دانشگاه و فعالیت اقتصادی را پر کند، بسیار ارزشمند است هرچند باید توجه داشت که موضوع آموزش آ‌‌ثار بلندمدتی دارد و در زمان کوتاه نمی‌‌توان انتظار تغییرات بزرگی را داشت.

معاون استان‌ها و تشکل‌‌های اتاق ایران، مشاوره در حوزه‌‌های تخصصی و مهارتی را مکمل یکدیگر دانست و تاکید کرد: فعالان اقتصادی حقوق و تکالیف مشخصی دارند و در هر دو عرصه باید آموزش و مشاوره دریافت کنند. اتاق ایران به‌عنوان نهاد بخش‌خصوصی طبق قانون وظیفه اطلاع‌‌رسانی، آموزش و توانمندسازی فعالان، مشاوره به ذی‌نفعان خود و قوای سه‌‌گانه و دفاع از منافع ملی را به عهده دارد و این مسائل گویای ضرورت بر‌گزاری این نشست است.

حسین سلاح‌ورزی، نایب‌‌رئیس اتاق ایران در پیام ویدئویی خود در مراسم افتتاحیه رویداد مشاوره به کسب‌‌وکار با ابراز خرسندی از بر‌گزاری مستمر و قرار‌گرفتن این رویداد در تقویم رویدادهای اتاق ایران، گفت: استفاده از خدمات مشاوره‌‌ای با بررسی شرایط اقتصادی حاکم بسیار اهمیت دارد، به‌ویژه که کشور در تله رشد پایین اقتصادی گرفتار شده و متاسفانه تحرک کافی در تولید ارزش‌‌افزوده صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: علاوه‌بر وضعیت نامناسب رشد اقتصادی، شاهد پایین‌بودن بهره‌‌وری اقتصادی نیز هستیم. هرچند رشد اقتصادی ۸‌درصدی را پیش‌‌بینی می‌کردیم؛ اما آمارها نشان می‌دهد که تا رسیدن به این هدف فاصله بسیاری داریم. در زمینه بهره‌‌وری نیز نه‌تنها توفیقی نداریم بلکه دچار شکست شدیم، پس بررسی کارشناسی درباره عوامل بازدارنده در برابر بهره‌و‌‌ری قدمی موثر است.

نایب‌‌رئیس اتاق ایران با نگاهی به تجربه سایر کشورها تاکید کرد: این کشورها یا به کمک خصوصی‌‌سازی واقعی و یا از طریق بهبود محیط کسب‌‌وکار به توسعه دست‌یافتند. متاسفانه این روند در ایران به‌رغم تلاش‌‌ها موفق نبوده و نتوانستیم سهم دولت در اقتصاد را کاهش دهیم.

سلاح‌‌ورزی تجربه ایران در بهبود محیط کسب‌‌وکار و کاهش قوانین دست‌‌وپاگیر را نیز ناموفق خواند و افزود: طبق آمارهای بین‌‌المللی نه‌تنها در بهبود محیط کسب‌‌وکار موفقیتی نداشتیم، بلکه دچار ترقی معکوس شده و هر سال جایگاه و رتبه بدتری را کسب می‌کنیم.

وی انقلاب چهارم صنعتی و تحولات دیجیتال را یکی دیگر از موضوعات مهمی برشمرد که در رویداد مشاوره به کسب‌‌وکار نیز مورد‌توجه قرار گرفته است. به اعتقاد نایب‌‌رئیس اتاق ایران ضرورت دارد همه کسب‌‌وکارها به این سمت حرکت، انقلاب صنعتی چهارم را تجربه و مفاهیم و ادبیات این حوزه را در بنگاه‌های خود تعریف کرده و ترویج دهند.

بهنود‌الله‌‌وردی، مشاور کسب‌‌وکار و برند، بزرگ‌ترین چالش‌‌ محیط کسب‌‌وکار کشور را توجه به بخشی از موضوع می‌‌داند و معتقد است مدیریت برند و کسب‌‌وکار را باید با هم ببینیم. این دو درهم تنیده‌‌اند. امروز مدیران تعداد قابل‌توجهی از بنگاه‌‌ها، تنها به یک بخش از کار توجه می‌کنند و از یاد می‌‌برند که هر بنگاهی یک موجود زنده است. لازم است ایده‌‌ها، فرآیندها، تکنولوژی و تجهیزات را در کنار هم داشته باشیم و از همه مهم‌تر، روح حاکم بر بنگاه‌‌ها را درنظر بگیریم. وی ادامه داد: فعالان اقتصادی، صاحب کسب‌‌وکار خود هستند و نه مالک آن و باید تجربه مشتریان را مدیریت کنند. در این برهه باید یک نگرش معمارگونه داشته باشند؛ به این معنا که در عین حال که به جزئیات توجه می‌کنند، بدانند در کلیت امر چه چیز را می‌سازند و رهبری ۳۶۰ درجه نسبت به کار خود داشته باشند. مینا مهرنوش، مشاور کسب‌‌وکار دو مساله را مورد‌توجه قرار داد؛ اول مفهوم مشاوره که باید گسترده‌‌‌‌تر دیده شود. یک مشاور باید در کنار بنگاه قرار بگیرد و پابه‌‌پای آن حرکت کند، در ریسک تصمیمات مدیران شریک شود و در تبعات ناشی از آن سهیم باشد. نکته بعدی توجه به بحث‌های دیجیتال است. امروز تحول دیجیتالی روی داده و این موضوع در همه جنبه‌‌های زندگی ورود کرده؛ اما خیلی نسبت به آن آشنایی نداریم و این یک ضعف جدی در روند مدیریت واحدهاست. وی در ادامه به مفهوم تحول دیجیتال اشاره و یادآور شد: یکی از بحث‌های کلیدی در مشاوره به کسب‌‌وکارها توجه به این مفهوم است. منظور از تحول دیجیتال استفاده از ابزار دیجیتال نیست بلکه تحول در فرآیندها و سرمایه اجتماعی و ذات کسب‌‌وکار است. در این عرصه باید فرهنگ دیجیتال در کلیه لایه‌‌های کار جا‌بیفتد. مهرنوش تصریح کرد: هر مشاور باید تحول دیجیتال را لحاظ کند. البته در این عرصه قانون کافی و جامعی نداریم و به همین منظور اتاق ایران باید در این بخش فعال شود و ضعف قانون را برطرف کند.

 

 

2 نفر این پست را پسندیده اند