جریان واردات کالاهای اساسی در ۲۵ گروه کالایی در نیمه اول امسال نشان داده بود که ۳/ ۱۴میلیون تن به ارزشی بالغ‌‌‌بر ۸/ ۸میلیارد دلار وارد کشور شده است. تازه‌‌‌ترین گزارشی که معاون فنی گمرک ایران از وضعیت واردات کالاهای اساسی به «ایسنا» اعلام کرده، نشان از ادامه روند افزایشی واردات قطعی این اقلام است. مهرداد جمال‌ارونقی می‌گوید: از ابتدای سال‌جاری تا ۱۰آبان ماه، بیش از ۷/ ۱۸میلیون تن به ارزشی بالغ‌‌‌بر ۵/ ۱۱میلیارد دلار کالای اساسی از گمرک ترخیص شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۲۹‌درصد و ارزش ۶۳‌درصد افزایش دارد.

بر اساس این گزارش، در دوره مورد بررسی از مجموع واردات صورت‌گرفته ۱/ ۹‌میلیارد دلار معادل ۱/ ۷۹‌درصد با ارز ۴۲۰۰ وارد شده است. آمارها حاکی از این است: ۶/ ۳میلیون تن گندم به ارزش ۲/ ۱میلیارد دلار، ۵/ ۵‌میلیون تن ذرت به ارزش ۹/ ۱میلیارد دلار، ۲/ ۲میلیون تن جو به ارزش ۶/ ۶۵۶میلیون دلار، ۷/ ۱میلیون تن دانه‌های روغنی به ارزش ۲/ ۱میلیارد دلار، ۷/ ۱میلیون تن کنجاله سویا به ارزش ۱/ ۹۵۲میلیون دلار، روغن خوراکی و خام ۳/ ۱میلیون تن به ارزش ۸/ ۱میلیارد دلار و دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی ۵/ ۱۲هزار تن به  ارزش۳/ ۱میلیارد دلار اقلامی است که با ارز ۴۲۰۰ تامین ارز و وارد شده است.

همچنین از مجموع کالاهای اساسی وارد شده، ۳/ ۲میلیون تن به ارزش بیش از ۳/ ۲میلیارد دلار با ارز نیمایی وارد شده است.

بر این اساس ۸/ ۷۸۱هزار تن برنج به ارزش ۲/ ۶۶۳میلیون دلار، ۵/ ۸۸۷هزار تن شکر به ارزش ۴/ ۳۸۴میلیون دلار، ۹/ ۴۴هزار تن لاستیک سنگین به ارزش ۷/ ۱۶۲میلیون دلار، ۶/ ۲۵هزار تن به ارزش ۶/ ۲۶۵میلیون دلار ماشین‌‌‌آلات تولیدکننده کالاهای اساسی از اقلام وارداتی با ارز نیمایی است. همچنین ۶/ ۲۲۴تن داروهای دامی ضروری به ارزش ۹/ ۲۷میلیون دلار و کودهای شیمیایی به وزن ۳/ ۱۴۱هزار تن به ارزش ۱/ ۹۶میلیون دلار به‌همراه ۱/ ۴۵۶هزار تن به ارزش ۵/ ۶۹۵میلیون دلار در قالب سایر کالاها با تامین ارز در سامانه نیما وارد شده است. در کنار اقلامی که واردات قطعی شده، گزارش اخیر گمرک نشان داده بود که تا هشتم آبان ماه، بیش از هفت میلیون تن کالای اساسی در گمرک و بنادر دپو شده بود که روند افزایشی داشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند