به گزارش اتاق تهران، محمد عبده‌‌زاده در هفتمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران افزود: به دلیل استفاده از ارز دولتی در بخشی از ماده موثره تولیدات دارویی، اجازه صادرات محصول ساخته‌شده داده نمی‌شود.  وی اظهار کرد: شرکت‌های داروسازی همچنین باید تعهد کتبی بدهند که ارز حاصل از صادرات آن دست از داروهای تولیدشده که برای مواداولیه آن ارز ترجیحی دریافت کرده‌‌اند را به داخل بازمی‌‌گردانند.

عبده‌‌زاده سپس بیان کرد: بر اساس آمار، صادرات دارو طی سال گذشته در مقایسه با سال پیش از آن، نصف شد و به حدود ۵۰ میلیون دلار رسید که رقم بسیار ناچیزی در مقابل واردات مواداولیه و تجهیزات پزشکی است.  رئیس هیات‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، افزود: دارو تا به امروز از ارز ۴۲۰۰تومانی بهره‌‌مند بوده و اگر تصمیم دولت بر این است که دارو همچنان مشمول دریافت ارز ترجیحی باشد، باید برای خرید ماشین‌‌آلات و تجهیزات کارخانه‌های داروسازی نیز ارز دولتی تخصیص داده شود.

به گفته وی، ادامه روند تخصیص ارز ۴۲۰۰‌تومانی به دارو و نه تامین ماشین‌‌آلات موردنیاز واحدهای تولیدی این بخش، به ورشکستگی و تعطیلی آتی شرکت‌های داروسازی می‌‌انجامد.  عبده‌‌زاده تاکید کرد که دولت و مجلس باید هرچه سریع‌‌تر به کمک صنایع داروسازی کشور بیایند و تاخیر در این مورد، عواقب ناگواری برای این صنعت و کشور به‌همراه خواهد داشت. در همین‌باره، علیار اسماعیلی مدیر میز دانش‌‌بنیان و دارو سازمان توسعه تجارت، از کاهش سالانه ۲۰‌درصدی صادرات دارو طی سه سال گذشته خبر داد و گفت: صادرات دارو در سال ۹۷ در حالی به رقم ۷۲ میلیون دلار رسید که این میزان برای سال۹۸ و ۹۹ به ترتیب، ۵۷ و ۴۵ میلیون دلار را به ثبت رساند. امسال نیز پیش‌‌بینی می‌شود که ارزش صادرات دارو رشدی نداشته و در خوش‌‌بینانه‌‌ترین حالت، به میزان صادرات سال گذشته باشد. وی با بیان اینکه برخوردهای سلیقه‌‌ای از سوی برخی دستگاه‌ها به‌ویژه سازمان غذا و دارو، صادرات دارو را تهدید می‌کند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند