گروه بازرگانی - قائم‌مقام دبیرکل اتاق تعاون، صبح دیروز در جمع خبرنگاران به تشریح برگزاری نمایشگاهی پرداخت که قرار است توسط اتاق تعاون در تهران برپا شود. به گفته وی، ششمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان به‌منظور معرفی آخرین دستاوردهای ساخت و ساز مسکن مردادماه جاری در تهران برگزار می‌شود.

«ابراهیم تهرانی» افزود: امسال با وجود اعمال تعرفه‌های جدید در زمینه هزینه‌های نمایشگاهی، تعداد شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه نسبت به سال گذشته ۲۰درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، در این نمایشگاه علاوه بر ۷۵۰شرکت ایرانی، ۱۳۰شرکت خارجی آخرین دستاوردهای خود را در بخش صنعت ساختمان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهند.

تهرانی سپس یادآور شد: حضور شرکت‌های ساختمانی از کشورهای ترکیه، امارات، یونان، اتریش، آلمان، فرانسه، بلژیک، کره‌جنوبی، ایتالیا و انگلیس در این نمایشگاه نشان از اعتماد شرکت‌های خارجی برای حضور در عرصه‌های مختلف اقتصادی کشور است. وی با بیان آنکه ششمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان در ۲۰سالن نمایشگاهی به وسعت ۴۰هزار مترمربع برگزار می‌شود، افزود: در این نمایشگاه تعدادی از تعاونی‌های مسکن انبوه‌ساز نیز حضور فعالی خواهند داشت.

قائم‌مقام دبیرکل اتاق تعاون به لزوم تقویت تعاونی‌های مسکن درکشور تاکید کرد و گفت: برای تعاونی‌های مسکن که در این نمایشگاه شرکت می‌کنند، از محل تسهیلات تکلیفی و کمک‌های فنی و اعتباری یارانه دولتی در نظر گرفته شده است.

تهرانی خاطرنشان کرد: حدود ۱۲هزار تعاونی مسکن در کشور وجود دارد که تا پایان برنامه چهارم توسعه (سال۱۳۸۸) ۲میلیون و ۳۰۰هزار واحد مسکونی باید توسط این تعاونی‌ها ساخته شود.

وی سپس بر لزوم رشد و توسعه صنعت ساختمان در کشور تاکید کرد و گفت: در ششمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان تهران که ۱۸ تا ۲۱مرداد‌ماه جاری برگزار می‌شود، شرکت‌های ساختمانی آخرین دستاوردهای خود را در زمینه آسانسورسازی، ماشین‌آلات ساختمانی، سقف و دیوارهای پیش‌ساخته و سرامیک و... عرضه می‌کنند.

به‌گفته تهرانی، در این نمایشگاه همچنین شرکت‌های ساختمانی نمونه‌ای از تولیدات خود در زمینه چینی‌آلات بهداشتی، لوازم‌ایمنی کار، سنگ‌ها و لوله‌های ساختمانی، آجر و سیمان را در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهند.

قائم‌مقام دبیرکل اتاق تعاون یادآور شد: نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان توسط این اتاق در محل دایمی نمایشگاه‌ها برگزار می‌شود. تاکنون اتاق تعاون نمایشگاه‌های متعددی را در خارج از کشور برگزار کرده و تاپایان سال‌جاری نیز این اتاق دو نمایشگاه اختصاصی ایران را در آفریقا برگزار می‌کند.

تهرانی، همچنین به صادرات خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و گفت: صدور خدمات فنی و مهندسی در سال گذشته از مرز ۵/۱میلیارد دلار گذشت، در حالی که در چهار ماه نخست امسال این میزان حدود ۴۰۰میلیون دلار بوده است.

وی ادامه داد: این رقم از پیش‌بینی در نظر گرفته شده برای برنامه چهارم توسعه فراتر بوده، به نحوی که امیدواریم تا پایان سال ۳۰ تا ۴۰درصد از اهداف جلوتر رویم.