به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان‌پاک با بیان این خبر گفت: طی چند روز آینده صندوق توسعه ملی نسبت به سپرده‌‌‌گذاری در بانک‌های عامل جهت پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی درباره منابع ریالی و همچنین اعطای تسهیلات ارزی در قالب اعتبار خریدار اقدام خواهد کرد و پس از احراز اهلیت صادراتی صادرکنندگان توسط سازمان توسعه تجارت ایران، تسهیلات یادشده به صادرکنندگان پرداخت می‌شود.

وی افزود: سیاست‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تسهیل صادرات غیرنفتی بوده و استقبال بانک‌های عامل از فراخوان سازمان توسعه تجارت ایران و صندوق توسعه ملی جهت انجام فرآیند سپرده‌‌‌گذاری بیانگر اقبال نظام بانکی به صادرات و تبدیل آن از یک موضوع فرعی به موضوعی اصلی در مباحث اقتصادی و تجاری کشور است.

 دبیر شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی ابلاغ مصوبه جدید ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را اقدام اساسی در جهت تسهیل صادرات، توسعه تجارت خارجی کشور و ایفای تعهدات ارزی عنوان کرد و گفت: تلاش می‌شود با استفاده از نظرات و دیدگاه‌های کارشناسی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، نسبت به رفع مشکلات صادرکنندگان اقدام شود.

 پیمان‌پاک ادامه داد: درباره شاخص‌های احراز اهلیت صادراتی صادرکنندگان و متقاضیان اعتبارات صادراتی، درصدد هستیم ضمن بازنگری و ویرایش شاخص‌ها، شرایطی فراهم شود تا مسیر ارائه تقاضا، احراز اهلیت صادراتی و در نهایت ارجاع موارد به بانک‌های عامل در حداقل زمان ممکن صورت پذیرد. وی از بانک‌های عامل خواست که به صادرات به‌عنوان یک اولویت نگاه کنند و درباره احراز اهلیت اعتباری صادرکنندگان، ضمن دقت، دغدغه‌های صادرکنندگان را نیز مد‌نظر داشته و در این‌خصوص مساعدت‌های لازم را مبذول دارند.

معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: اولویت اصلی کشور در حوزه تجارت خارجی، صادرات کالاها و خدمات واجد ارزش‌افزوده و دانش‌بنیان است که در حال‌حاضر هر تن کالای صادراتی ایران، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار ارزش دارد.

پیمان‌پاک گفت: در صورت تمرکز بر صادرات واجد ارزش‌افزوده و کالاهای دانش‌بنیان می‌توان انتظار داشت کیفیت و کمیت صادرات غیرنفتی کشور بهبود یابد و سبد صادراتی کشور از کالاهای خام و دارای ارزش‌افزوده پایین به سمت کالاها و خدمات دانش‌بنیان و واجد ارزش‌افزوده بالا تغییر کند.

وی با اشاره به مفاد بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال‌۱۴۰۰ درباره سپرده‌‌‌گذاری یک‌میلیارد یورویی صندوق توسعه‌ملی در بانک‌های عامل جهت پرداخت تسهیلات در قالب اعتبار خریدار، هماهنگی و همکاری کلیه بخش‌ها از جمله سازمان توسعه‌تجارت ایران، صندوق توسعه‌ملی، صندوق ضمانت‌صادرات ایران و بانک‌های عامل را حائزاهمیت توصیف کرد و توجه به تغییرات نرخ ارز و پوشش ریسک این تغییرات را لازمه استفاده صادرکنندگان از منابع ارزی دانست.

معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: در سال‌جاری نیز مبلغ ۲‌هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه‌ملی به این موضوع اختصاص یافته که بانک‌های عامل نیز ۲‌هزارمیلیارد تومان از منابع خود را به این مهم اختصاص داده‌اند و در مجموع ۴‌هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش سرمایه در گردش صادراتی با نرخ‌های ترجیحی پرداخت خواهد شد. ضمن آنکه این مبالغ به غیر از مانده منابع سال‌های قبل است که در بانک‌های عامل سپرده‌‌‌گذاری شده است.

پیمان‌پاک اعلام کرد: ظرف چند روز آینده نسبت به بر‌‌گزاری جلسه کمیته ماده ۳ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی با هدف تصمیم‌گیری درباره میزان سپرده‌‌‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌های عامل به تفکیک بانک‌های‌عامل با توجه به ارزیابی‌های انجام شده از عملکرد سال ۱۳۹۹ بانک‌های سپرده‌پذیر اقدام خواهد شد و سپس صادرکنندگان قادر خواهند بود با مراجعه به سامانه‌های معرفی شده، نسبت به ثبت تقاضاهای خود جهت دریافت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی اقدام کنند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند