وی افزود: برای اجرای این پروژه‌های تحولی، طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی‌صنعتی با به‌کارگیری ظرفیت مشاوران و ارائه‌دهندگان خدمات توسعه  کسب‌و‌کار با هدف حل مشکلات بنگاه‌ها و توانمندسازی آنها به‌منظور ارتقای بهره‌وری، کاهش قیمت تمام‌شده، افزایش رقابت‌پذیری و... انجام می‌شود. رسولیان اضافه کرد: در این طرح با شناسایی و پایش واحدهای غیرفعال، بررسی علل رکود و مشکلات آنها، ارائه خدمات مشاوره‌ای تخصصی، فنی، حقوقی و مدیریتی و رفع موانع پیرامون فضای‌ کسب‌و‌کار واحدهای صنعتی، نسبت به ‌بازفعال‌سازی واحدهای راکد و تعطیل در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان‌ها اقدام می‌شود. وی ادامه داد: در فاز نخست اجرای این طرح، واحدهایی که پروانه بهره‌برداری فعال دارند، اما راکد هستند، هدف‌گذاری شده‌اند‌ که بر اساس این پایش و با توافق این سازمان و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌های عارضه‌یابی و پروژه بهبود با استفاده از منابع، امکانات و ظرفیت‌هایی که در شهرک‌های صنعتی وجود دارد، به‌اجرا درمی‌آید. وی همچنین بازفعال‌سازی واحدهای راکد خارج از اولویت‌گذاری فاز اول را دومین فاز اجرای طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی اعلام کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به‌ اینکه طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال در تکمیل برنامه‌های احیا و بازفعال‌سازی سال‌های گذشته به‌اجرا درمی‌آید، یادآور شد: از سال ۱۳۹۱ تا پایان سال ۱۳۹۹ جمعا ۱۰ هزار و ۱۹۳ واحد صنعتی به ‌بهره‌برداری رسیده غیرفعال به‌چرخه تولید بازگشتند که برای ۱۸۲ هزار و ۵۶۳ نفر فرصت شغلی جدید فراهم شد. رسولیان گفت: در سال‌جاری نیز راه‌اندازی مجدد ۱۶۰۰ واحد صنعتی غیرفعال در داخل شهرک‌های صنعتی و ۴۰۰ واحد در خارج از آنها در دستور کار این سازمان قرار گرفته است که طی ۵ ماهه نخست امسال، تعداد ۴۹۹ واحد احیا و در نتیجه آن برای ۱۲ هزار و ۴۷۸ نفر اشتغال‌زایی یا تثبیت‌شغل شده است. وی واگذاری به‌سرمایه‌‌گذار جدید، تامین منابع مالی، اخذ شریک سرمایه‌گذار، تامین مواد‌اولیه، اجاره به‌شرط تملیک، حل مشکل اختلاف شرکا‌، انتقال فناوری و بهینه‌کردن خط تولید، رفع مشکلات حقوقی و زیرساختی، تولید محصول جدید و رفع مشکل بازار با همکاری دستگاه قضایی، شبکه بانکی، استانداری و کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید را از جمله روش‌های راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی به ‌بهره‌برداری رسیده غیرفعال در استان‌ها اعلام کرد. رسولیان همچنین با بیان اینکه بیش از ۴۸هزار واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به‌بهره‌برداری رسیده است، افزود: ۸ هزار و ۱۳۲ واحد صنعتی در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی و ۸ هزار و ۱۱۰ واحد در خارج از آنها راکد هستند‌ که جامعه هدف طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال را تشکیل می‌دهند.

رسولیان در ادامه به‌چرخه عمر فناوری و محصول در صنعت به‌خصوص در صنایع کوچک و متوسط نیز اشاره و عنوان کرد: چرخه محصول نمایانگر دوره عمر فناوری و نمودار رشد بازار آن است؛ به‌طوری‌که از مرحله ایده‌پردازی در قالب یک طرح مهندسی تا تولید و رشد محصول و نحوه واکنش بازار نسبت به‌انتشار محصول،  کسب‌و‌کارها با تحولات مختلفی در مراحل جنینی، رشد، بلوغ و زوال مواجه هستند. از این‌رو باید توجه داشت که یک محصول یک چرخه عمر مشخصی دارد و یک بنگاه همیشه نمی‌تواند فعال باشد، زیرا شاید درگیر تغییر فناوری، تغییر روش تولید، تغییر نوع محصول و… شود و مدتی راکد و سپس فعال شود‌ که در این راستا ارائه مشاوره و خدمات توسعه  کسب‌و‌کار به‌متقاضیان ـ پیش از سرمایه‌گذاری و پس از آن ـ در مانایی و پایایی محیط و شرایط متغیر  کسب‌و‌کارها تاثیرگذار خواهد بود.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند