سید‌جواد ساداتی‌نژاد  در حاشیه گردهمایی سراسری آغاز سال زراعی ۱۴۰۱‌- ۱۴۰۰ با رویکرد ارتقای امنیت غذایی  درباره ترخیص نهاده‌های دام و طیور از گمرکات افزود: وزیر راه و شهرسازی برای ترخیص نهاده‌ها راهداری و راه‌آهن را موظف کردند که مشکلات مربوط به‌ترخیص نهاده‌ها را رفع کنند و اکنون شرایط بهتری را در بحث ترخیص نهاده‌ها داریم.

وزیر جهاد‌کشاورزی تصریح کرد: همچنین با کمک هیات‌دولت در حوزه تامین نهاده‌ها شرایط به‌سمتی سوق داده شده که آرامشی را در بازار نهاده‌ها داشته باشیم تا شرایط مطلوبی در حوزه تولید پروتئین کشور به‌وجود بیاید.

ساداتی‌نژاد درباره تنظیم بازار محصولات کشاورزی گفت: براساس قانون، تمرکز تنظیم بازار در اختیار وزارت جهادکشاورزی قرار دارد، این قانون به‌مدت دوسال لغو شده بود اما اکنون این قانون به ‌وزارت جهاد‌کشاورزی بازگشته است.

وی اظهار کرد: بنابراین تنظیم بازار محصولات کشاورزی در شرایط فعلی برعهده این وزارتخانه است و برای اینکه ابزارهای این کار به‌طور کامل در اختیار وزارت جهاد‌کشاورزی باشد مجلس شورای اسلامی طرحی را در حال رسیدگی دارد. به‌گفته وی، این طرح در دستور کار اول مجلس است که امیدواریم هفته آینده به‌پایان برسد. وزیر جهاد‌کشاورزی افزود: در ماده یک این طرح، ایجاد ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی کمک می‌کند که حوزه مربوط به‌تنظیم بازار به‌طور کامل در اختیار وزارت جهاد‌کشاورزی باشد تا یکجا، فرماندهی حوزه تولید تا بازار در محصولات کشاورزی را برعهده داشته باشد. با این اقدام پاسخگویی، نظارت و ساماندهی بهتری در این‌خصوص صورت می‌گیرد.

وزیر جهاد‌کشاورزی گفت: یکی از دغدغه‌ها در ۵/ ۱سال گذشته در جریان بازدیدهایی که از استان‌ها و کانون‌های تولید داشتیم این بود که بی‌پناهی در حوزه روستاها مشاهده می‌شد. ساداتی‌نژاد با بیان اینکه روستا اصالتش به‌تولید است، افزود: اینکه ما بیشتر نگاهمان به‌روستاها این باشد که آنها را به‌سمت شهرهای کوچک ببریم، باعث می‌شود که حوزه تولید در روستاهای ما ضربه ببیند. وی تصریح کرد: پس از ادغام جهادسازندگی با همه ظرفیت‌ها و تلاش‌هایی که در حوزه روستایی انجام می‌شد، موضوع توسعه روستایی متولی متمرکزی نداشت و بین دستگاه‌ها پراکنده بود، بنابراین رئیس‌جمهوری بر احیای  جهاد‌سازندگی برای حمایت بیشتر از روستاها به‌عنوان قطب تولید تاکید کرد. ساداتی‌نژاد ادامه داد: بر اساس تجارب و تلاش‌هایی که در گذشته برای این کار اتفاق افتاده بود، بحث احیای جهادسازندگی در وزارت جهادکشاورزی برای حمایت حوزه‌های روستایی مدنظر قرار گرفته است.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند