به گزارش سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، سید‌حسین میرمعینی با اشاره به وضعیت پرونده‌های مربوط به اموال منقول سازمان گفت: در سه ماه نخست امسال بیش از ۱۰ هزار پرونده ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد افزایش دارد. همچنین تعداد پرونده‌های تعیین تکلیف شده با رشد ۵۲ درصدی به بیش از ۱۱۷۰۰ فقره رسیده است. معاون بهره‌برداری و فروش اموال تملیکی سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی افزود: طی دوره مذکور بیش از ۸ هزار پرونده کالای قاچاق و همچنین ۲ هزار پرونده کالای متروکه تعیین تکلیف شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هرکدام به ترتیب ۳۰ و ۳۱۷ درصد افزایش یافته است. رشد بیش از سه برابری به نتیجه رسیدن پرونده‌های متروکه نشان‌دهنده رویکرد سازمان نسبت به ساماندهی وضعیت کالاهای متروکه و رسوبی گمرک در جهت پشتیبانی از تولید است. وی به وضعیت فروش اموال منقول پرداخت و گفت: فروش اموال منقول طی سه ماه نخست سال‌جاری با رشد ۱۷۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به بیش از ۳۲۰ میلیارد تومان رسیده که ۴۸ درصد آن از طریق مزایده و ۵۲ درصد دیگر از طریق مذاکره صورت گرفته است. معاون سازمان اموال تملیکی افزود: میزان فروش اموال منقول طی این دوره از طریق مزایده ۱۱۲ درصد و در بخش مذاکره‌ای ۳۰۷ درصد افزایش داشته است. نکته حائز اهمیت ایجاد تناسب بین فروش از طریق مزایده و مذاکره بوده که با توجه به رویکرد سازمان فروش مذاکره‌ای نسبت به مزایده در حال کاهش است. میرمعینی عنوان کرد: ترکیب فروش مذاکره‌ای طی دوره مذکور شامل ۶۷ درصد متروکه و ۳۰ درصد قاچاق بوده که در مدت مشابه سال گذشته این ترکیب شامل ۲۶ درصد متروکه و ۷۳ درصد قاچاق بوده است. این امر نشانگر رویکرد و اهتمام سازمان در حمایت از تولید و واگذاری کالاهای متروکه سرمایه‌ای به صاحبان کالاها است. وی اضافه کرد: در سه ماه ابتدایی سال‌جاری بیش از ۳۳۰ میلیارد تومان کالا به صاحبان آنها اعاده شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۴۴ درصدی همراه بود. سازمان اموال تملیکی با اعاده این اقلام از ۳۳۰ میلیارد تومان درآمد چشم‌پوشی کرده که از این طریق نیز از بخش تولید حمایت کرده باشد.

میرمعینی گفت: همچنین ارزش کالاهای انهدامی توسط این سازمان معادل ۶۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷۲ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر میزان کالاهای استرداد شده یا همان کالاهایی که به ظن قاچاق گرفته می‌شود، اما مستندات قانونی برای تایید قاچاق بودن آن وجود ندارد نیز بیش از ۶۵۲ میلیارد تومان بوده است که رشد ۱۰۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. معاون سازمان اموال تملیکی تاکید کرد: سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، برای این وظیفه حاکمیتی (استرداد) که بر عهده دارد به‌رغم صرف هزینه‌های گزاف مالی، هزینه‌ای بابت فرآیندهای اداری و انبارداری دریافت نمی‌کند. میرمعینی گفت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای بخش اموال منقول سازمان طی سه ماه نخست سال‌جاری در جهت تحقق اهداف، ایجاد زیرساخت‌های اجرایی برای تعیین تکلیف بهینه اموال متروکه است که در راستای آن کمیته‌ها و کارگروه‌هایی تخصصی تشکیل شد.

معاون بهره‌برداری و فروش اموال تملیکی افزود: اقدامات صورت گرفته در ایجاد این زیرساخت‌ها که از اسفند‌ سال گذشته آغاز شده است نوید‌بخش خدمت جهادی برای رسوب‌زدایی از تمامی پرونده‌های متروکه اعلامی از سوی گمرکات کشور است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند