مهرداد جمال‌ارونقی، معاون فنی گمرک ایران در گفت‌وگو با «ایسنا» در رابطه با آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اساسی براساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: از امروز به تمامی گمرکات اجرایی ابلاغ شده است. این مقام مسوول در گمرک ایران با اشاره به تکلیف گمرکات اجرایی در راستای اجرای این مصوبات توضیح داد: به گمرکات اجرایی تکلیف‌شده تا ظرف سه روز و تا سوم خرداد ماه با مراجعه به سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به احصای دقیق مشخصات صاحبان کالاهای اساسی که اقلام مربوطه در بندر تخلیه شده است، اقدام و لیست مربوطه به تفکیک نوع کالا، نام صاحب‌کالا و سایر مشخصات جمع‌بندی و به گمرک ایران اعلام شود. در عین حال از سوم تا پنجم خردادماه نیز باید نسبت به اخذ شماره ثبت‌سفارش کالاهای اساسی تخلیه شده در بنادر از صاحبان کالا اقدام و در اختیار گمرک ایران و ستاد تنظیم بازار و سایر مراجع مربوطه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه اخیر، گمرک ایران باید طی فراخوانی به تمامی متقاضیانی که تمایل دارند از رویه اعتباری استفاده کنند اعلام کند تا درخواست خود را به بانک مرکزی ارائه و بانک به فوریت و ظرف سه روز کاری نسبت به موافقت با درخواست آنها اقدام کند، یادآور شد: براین اساس از هشتم خردادماه طی نامه کتبی و رسمی به کلیه صاحبان کالاهای اساسی این مورد ابلاغ و صرفا تا سیزدهم خرداد فرصت دارند نتیجه مراجعات خود به بانک مرکزی را به گمرک ایران ابلاغ کنند.

ارونقی با اشاره به مصوبه مربوط به ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی اضافه کرد: بر این اساس گمرک مجاز شد تا نسبت به ترخیص‌۹۰‌درصدی کالاهای اساسی با درخواست و اخذ تعهد از صاحب‌کالا و مجوز وزارت جهاد‌کشاورزی برای کالاهای ذرت، کنجاله سویا، جو و دانه‌های روغنی با عرضه در سامانه بازارگاه و همچنین برای روغن و گندم با مجوز شرکت بازرگانی دولتی اقدام کند. این در حالی است که ترخیص کل کالاها یعنی ۱۰ درصد باقی‌مانده منوط به اخذ و ارائه اعلامیه تامین ارز یا کد رهگیری بانک خواهد بود.

معاون فنی گمرک ایران همچین با بیان اینکه صاحبان کالا باید فورا نسبت به تعیین‌تکلیف کالاهای خود اقدام کنند، تاکید کرد: با توجه به تسهیلات و مصوباتی که اخیرا جهت ترخیص کالاهای اساسی تعیین‌شده صاحبان کالاهای اساسی باید به قید فوریت نسبت به تعیین تکلیف و ترخیص کالاهای خود در اسرع‌وقت اقدام کنند؛ ولی اگر عذر موجهی در این رابطه وجود دارد به‌صورت مکتوب به گمرک اعلام شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند