در این جلسه مسعود خوانساری با اشاره به اینکه ارزش مراودات تجاری ایران و بلغارستان حدود ۱۱۰ میلیون دلار برآورد می‌شود، گفت: این داد و ستد نیز بیشتر به نفع واردات ایران از بلغارستان بوده و البته به نظر می‌رسد بخشی از مبادلات نیز به صورت غیرمستقیم انجام‌ می‌گیرد.

رئیس اتاق تهران با اشاره به اینکه توسعه روابط اقتصادی با بلغارستان برای ایران حائز اهمیت است، ادامه داد: همکاری در حوزه صنعت و به‌ویژه در زمینه حمل‌ونقل می‌تواند انگیزه‌ای برای توسعه مراودات میان دو کشور باشد. او گفت برقراری ارتباط میان شرکت‌های فعال دو کشور به گسترش ارتباطات تجاری منتهی خواهد شد.

معاون بین‌الملل اتاق تهران نیز در این دیدار با اشاره به اینکه یکی از زمینه‌‌های مناسب همکاری خدمات فنی و مهندسی است، افزود: به‌دلیل ارتباطاتی که اتاق تهران با نظام مهندسی استان تهران دارد، می‌تواند شرکت‌های معتبر ایرانی در این حوزه‌ را برای حضور در پروژه‌های ساخت‌و‌ساز یا برای انتقال تجربیات فنی و مهندسی به بلغارستان معرفی کند. به گفته وی، اتاق تهران این اقدام را در ارتباط با کشورهای همسایه نیز به انجام رسانده است.

حسام‌الدین حلاج با تاکید بر ضرورت تنوع بخشی به مراودات دو کشور و به‌ویژه توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های کشاورزی و صنایع غذایی گفت: ایران می‌تواند بخشی از نیازهای بلغارستان در این حوزه‌ها را تامین کند.

پس از آن، نیکولینا کنوا، سفیر بلغارستان در ایران «افزایش حجم تجارت» و«تنوع بخشی به داد و ستد» دو کشور را در گرو توسعه ارتباطات شرکت‌های بلغاری و ایرانی دانست و پیشنهاد برگزاری ویدئوکنفرانس‌هایی میان اتاق بلغارستان و اتاق تهران برای آشنایی و تبادل نظر میان دو طرف را مطرح کرد.

او گفت: اتاق بلغارستان آمادگی دارد تا طی این ویدئوکنفرانس‌ها شرکت‌های بلغاری را که علاقه‌مند به همکاری با شرکت‌های ایرانی هستند، معرفی کند.  سفیر بلغارستان با بیان اینکه «حجم مبادلات دو کشور بسیار اندک است» گفت: ارزش داد و ستدهای ایران و بلغارستان در سال گذشته از ۱۲۵ میلیون دلار فراتر نرفته و این رقم تناسبی با ظرفیت‌های دو کشور ندارد. او در ادامه از آمادگی سفارت بلغارستان در ایران برای کمک به افزایش ارتباطات شرکت‌ها برای افزایش تبادلات دو کشور سخن گفت.  در ادامه این جلسه، رئیس اتاق تهران با استقبال از پیشنهاد سفیر بلغارستان مبنی بر برقراری ارتباط میان اتاق‌های بازرگانی دو کشور از طریق ویدئوکنفرانس اعلام کرد که برقراری این ارتباط مجازی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند