به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس تابش افزود: از مجموع شکایت‌های دریافت شده ۲۳۶ هزار و ۸۷۰ فقره معادل ۹۸ درصد قابل پیگیری و ۳‌هزار و ۱۷۲ فقره معادل ۲ درصد غیر قابل پیگیری بوده است.

وی گفت: از مجموع شکایت‌های رسیدگی شده ۸۳ هزار و ۸۰۴ فقره معادل ۳۵ درصد منجر به تنظیم برگ گزارش بازرسی شد که ۱۲۷ هزار و ۷۷۴ فقره معادل ۵۳ تخلف احراز نشد و ۲۸ هزار و ۴۶۴ فقره معادل ۱۲ درصد به علت انجام کار کارشناسی در حال پیگیری است.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اعلام اینکه از این تعداد شکایت، ۲۱۰ هزار و ۲۲۱ فقره معادل ۸۷ درصد مربوط به کالاها بوده است، گفت: ۲۹ هزار و ۸۲۱ فقره مربوط به خدمات بوده که معادل ۱۳ درصد شکایت‌ها است.

وی تصریح‌کرد: بیشترین شکایت دریافت شده در بخش کالا مربوط به انواع نان، میوه و سبزی و در بخش خدمات مربوط به نرخ تعمیر خودروهای سبک و رستوران‌ها بوده است.

تابش با اعلام اینکه بیشترین شکایات بر اساس نوع تخلف مربوط به گران‌فروشی و تقلب است، گفت: در ارتباط با چگونگی دریافت شکایات، در مجموع ۱۵۵ هزار و ۶۹۶ فقره معادل ۶۵ درصد به صورت تلفنی، ۳۶ هزار و ۳۷۰ فقره معادل ۱۵ درصد به صورت حضوری و ۴۷ هزار و ۹۷۶ فقره معادل ۲۰ درصد به صورت کتبی بوده است.

وی افزود: مجموع شکایات دریافتی در سال ۹۹ نسبت به سال پیش از آن (۲۵۷ هزار و ۵۴۸ فقره) کاهش ۷ درصدی داشته است و استان‌های تهران، خراسان رضوی، البرز و آذربایجان شرقی با افزایش تعداد شکایات و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، خوزستان و خراسان شمالی با کاهش شکایات مواجه بودند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان‌کرد: سهم شکایت‌های بررسی شده متخلف و غیرمتخلف از کل شکایات قابل پیگیری در سال ۹۹ ، ۸۸ درصد بوده که نسبت به سال قبل از آن یک درصد کاهش داشته است.

وی بیان‌ کرد: بر اساس تدابیر اتخاذ شده از مجموع شکایات رسیدگی شده که منجر به تخلف شده‌اند ۷هزار و ۲۱۷ فقره منجر به مصالحه و جلب رضایت شاکیان شده و از تشکیل و ارجاع پرونده به تعزیرات و دیگر محاکم اجتناب شده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند