به گزارش «ایسنا» از سال ۱۳۹۷ و با تغییر شرایط ارزی و محدودیت‌های اعمال‌شده، واردات کالاهای گروه چهار که عمدتا مصرفی و غیرضرور هستند، ممنوع شد. اما قبل از ممنوعیت، بیش از ۷۰ میلیون یورو از این کالاها وارد گمرک و بنادر شده بود که با توجه به محدودیت‌های ارزی، با واردات آنها مخالفت و متوقف شد.

در حالی انتقاداتی نسبت به ترخیص این قبیل کالاها وجود داشت که مسوولان گمرک اعلام کرده بودند تمام این اقلام قبل از ممنوعیت واردات به گمرک و بنادر آمده و صاحبان آنها به‌رغم حقوق مکتسبه ایجاد‌شده نتوانسته‌بودند در مهلت قانونی نسبت به ترخیص اقدام کنند.

به هر صورت، طی مذاکرات صورت‌گرفته از سال گذشته و در ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۸ تا‌ ۲۶ شهریورماه امسال، در دو دوره زمانی فرصتی برای ترخیص کالاهای گروه چهار طبق شرایطی تعیین‌شد که بخشی ترخیص و همچنان بخش دیگری باقی‌مانده بودند. در بین آنها اقلام با ثبت‌سفارش بانکی و بدون انتقال ارز وجود داشت، در عین حال که خارج این اقلام نیز بودند کالاهای با ثبت‌سفارش بانکی که در ترخیص با ابهاماتی مواجه بودند.

جزئیات ترخیص کالاهای با ثبت‌سفارش بانکی

اما تا‌زه‌ترین اعلام ارونقی معاون فنی گمرک ایران به «ایسنا» از این حکایت دارد که در مورد ترخیص کالاهای گروه چهار با ثبت‌سفارش بانکی تصمیماتی اتخاذ شده و برای آن دسته که دارای ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز نیز هستند در ادامه تصمیم‌گیری خواهد شد. وی اعلام کرد که با موافقت‌های صورت گرفته، امکان ادامه فرآیند تجاری اعم از تمدید، ویرایش یا ترخیص برای آن دسته که دارای ثبت‌سفارش بانکی بوده و چه قبل یا بعد از تا‌ریخ ممنوعیت تا‌مین ارز شده باشند، فراهم شده است. به گفته ارونقی، چنانچه بانک‌عامل به‌صورت کتبی و صراحتا تا‌مین ارز را تا‌یید و در سامانه تا‌مین ارز بانک مرکزی رویت شود، امکان ادامه فرآیند تجاری و ترخیص، به‌صورت بانکی مقرر خواهد بود.

وی تا‌کید کرد که ثبت‌سفارش‌های اخذ‌شده از این محل مشمول قید زمانی برای ترخیص نیست و صاحبان کالا می‌توانند از روز شنبه (امروز) همزمان با ۲۵ بهمن ماه برای ترخیص کالاهای خود اقدام کنند.

امکان تمدید زمان ترخیص بدون انتقال ارز

معاون فنی گمرک ایران در رابطه با اینکه وضعیت کالاهایی که ثبت‌سفارش آنها بدون انتقال ارز بوده، چگونه خواهد شد؟ نیز توضیح داد که در این رابطه و براساس مصوبه هیات‌وزیران و اصلاحیه بعدی آن در ۲۹‌بهمن‌ماه سال گذشته، کالاهایی که دارای ثبت‌سفارش بوده و بارنامه یا قبض‌انبار آنها قبل از اردیبهشت‌ماه سال گذشته صادر شده بود امکان ترخیص به‌صورت بدون انتقال ارز را داشتند که صاحب کالا می‌توانست با پرداخت حقوق ورودی و دو‌برابر سود بازرگانی تا‌ ۲۶ شهریورماه نسبت به آن اقدام کند. وی با بیان اینکه ادامه فرآیند ترخیص کالاهای گروه چهار با ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز از پایان مهلت تعیین شده دیگر امکان‌پذیر نبود یادآور شد که مذاکراتی در این رابطه صورت گرفته که در صورت موافقت هیات‌وزیران و تمدید زمان، امکان ترخیص این کالاها نیز وجود خواهد داشت.

گفتنی است؛ در مدت اخیر در مورد کالاهایی که قبل از ممنوعیت وارد گمرک و بنادر شده بودند حواشی وجود داشته و صاحبان کالا بارها خواستار تعیین تکلیف این کالاها شدند، این در حالی است که بعد از ورود کالا به دلیل تغییر شرایط، با وجود مجوزهای صادره و حقوق مکتسبه‌ای که برای صاحب‌کالا ایجاد شده بود امکان ترخیص پیدا نکردند. در کنار گروه چهار اقلام گروه ۲۷ نیز قرار دارند که اولویت ارزی غیر‌فعال داشته و امکان ترخیص ندارند، در بین اقلام این گروه‌ها کالاهای فاسد‌شدنی نیز قرار دارد که در نتیجه عدم تعیین‌تکلیف درآستانه فساد قرار گرفته‌اند.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند