مرتضی رضایی اظهار کرد: کاهش واردات گوشت قرمز از خروج یک میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری می‌کند. با تلاش تولید‌کنندگان، ضریب خوداتکایی در این بخش بسیار بالا رفته است.

وی اضافه کرد: قیمت گوشت قرمز تولید داخل از قیمت گوشتی که در برزیل به‌عنوان بزرگ‌ترین صادر‌کننده گوشت قرمز جهان عرضه می‌شود ارزان تر بوده و این برای کشور یک افتخار است.

معاون وزیر جهاد همچنین با یادآوری اینکه کشور در موضوع کَره چندین سال وارد‌کننده بوده است افزود: در شرایطی که سالانه ۵۰ هزار تن کَره وارد می‌کردیم در سال جاری این عدد کمتر از پنج هزار تن است و نه تنها نیازی به واردات این محصول نیست حتی توان صادراتی نیز داریم.

وی افزود: در گذشته نزدیک به ۲۵۰ میلیون دلار از درآمدی‌های ارزی کشور برای خرید کره به کشورهای اروپایی انتقال پیدا می‌کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، صادرات ۸۰۰ هزار تن محصول‌های لبنی کشور را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: ما از تحریم عبور کردیم و در حوزه دامپروری مانعی بر سر راه توسعه وجود ندارد.

رضایی همچنین با یادآوری اینکه مرغ اجداد که سر منشأ ژنتیکی تولیدهای طیور کشور است از خارج وارد می‌شد افزود: امسال ۵۰ درصد از منابع ژنتیکی داخل کشور با نژاد ایرانی آرین تامین می‌شود و سال ۱۴۰۰ نیز به ۱۰۰ درصد خواهد رسید و یکی از وابستگی‌های سنگین به خارج پایان پیدا می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند