به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی،  میزان صادرات غلات روسیه به رغم شیوع ویروس کرونا و بحرانی که این بیماری در صادرات ایجاد کرده،  با افزایش قابل ملاحظه‌ای مواجه شد.

بر اساس آخرین گزارش دیده بان کشاورزی روسیه،  میزان صادرات غلات این کشور که بزرگ‌ترین صادر‌کننده دنیا هم محسوب می‌شود نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش،  در سال ۲۰۲۰،  تا ۲۷ دسامبر میزان صادرات غلات این کشور به ۷/ ۵۷ میلیون تن رسیده است.

آمارهای وزارت کشاورزی این کشور هم اعلام کرده که میزان صادرات گندم روسیه در سال جاری از ۳/ ۳۸ میلیون تن گذشته و در بین غلات بیشترین میزان صادرات را داشته است.

همچنین میزان صادرات جو و ذرت هم به ترتیب از ۱/ ۶ میلیون تن و ۷/ ۳ میلیون تن فراتر رفته است،  میزان صادرات روغن خوراکی ۲/ ۲ میلیون تن و دانه آفتابگردان به ۴/ ۱ میلیون تن رسیده است.

صادرات گندم روسیه به ۱۳۸ کشور از جمله ایران،  ترکیه، عربستان، چین، بنگلادش، قزاقستان انجام می‌شود.

ابتدای امسال روسیه برای صادرات برخی محصولات چون گندم،  جو و ذرت تا پایان ژوئن محدودیت ایجاد کرد.این اقدام را با هدف  تامین نیاز داخل و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها اجرا کرده که در یک‌سال گذشته با شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت وضعیت وخیمی را برای کشورها رقم زده است.

روسیه در عین حال برای صادرات گندم از ۱۵ فوریه مالیات تعیین کرده و مشاور وزیر کشاورزی روسیه پیش‌بینی کرده که میزان صادرات گندم این کشور در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰ به ۳/ ۳۶ میلیون تن کاهش یابد. کشورها به ویژه پس از بیماری کووید-۱۹ استراتژی جدیدی را درباره امنیت غذایی و صادرات محصولات کشاورزی و غذایی خودشان اتخاذ کرده‌اند از جمله اینکه تامین نیاز داخل را اولویت قرار داده‌اند و صادرات خود را محدودتر کرده‌اند.

نکته بعدی اینکه کشورها روی تولید محصولات اساسی از جمله گندم،  خوراک دام و طیور و دانه‌های روغنی  متمرکز شده‌‌اند.

رئیس جمهور روسیه از سال‌ها پیش برنامه مبسوطی برای افزایش تولید وصادرات محصولات کشاورزی در این کشور اجرایی می‌کند که گندم یکی از آنها است. همچنین پوتین دستور داده که تولیدات کشاورزی روسیه باید غیر تراریخته باشد.

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند