به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرتضی رضایی اظهار کرد: حلقه‌های واسط میان تولید‌کنندگان و سفره مردم در تلاشند هر چقدر زورشان می‌رسد قیمت‌ها را بالا ببرند و این موضوع اصلا قابل قبول نیست و باید با آن برخورد شود.

وی با اشاره به اینکه برای حل این معضل و ایجاد زنجیره‌های تولید باید هم دولتی‌ها و هم نمایندگان اصناف و تولیدکنندگان پای کار باشند، گفت: چند بار از اصناف، اتحادیه‌ها، وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار و همچنین صنف پخش‌کننده و فروشنده خواسته شده پای کار بیایند تا بتوانیم زنجیره تولید تشکیل دهیم و واسطه‌ها را حذف کنیم و بتوانیم محصولات دام و طیور را با قیمت مناسب به دست مردم برسانیم، ولی تنها جلسه‌ای تشکیل شد و فردای آن روز موضوع رها شد.

رضایی افزود: اگر هر کسی وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد، واسطه‌ها حذف و قیمت مرغ ، تخم‌مرغ و گوشت به تعادل می‌رسد. به عنوان مثال گران‌ترین دام گوساله پرواری است که قیمت زنده آن کیلویی ۴۰ هزار تومان است اگر واقعا بنکداران اصلی پای کار بیایند، قیمت آن در بازار باید ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان باشد، ولی قیمت بسیار بالاتر از این حرف‌هاست که اصلا منطقی نیست.

بازار مرغ به تعادل کامل رسیده است

رضایی با اشاره به اینکه چندی پیش به دلیل تامین نشدن نهاده‌ها قیمت‌ها در بازار مرغ افزایش بی‌حساب یافته بود، اظهار کرد: در حال حاضر این مشکل برطرف شده و نهاده موردنیاز مرغداران به‌طور کامل تامین شده و بازار مرغ به تعادل کامل رسیده است.  معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای ایام پایانی سال از ماه‌ها قبل انجام شده و جوجه‌ریزی مناسب صورت پذیرفته و با تامین نهاده‌ها بازار باثباتی را برای شب عید پیش‌بینی می‌کنیم.

وی تاکید کرد: البته قیمت نهاده‌ها افزایش قانونی یافته و مثلا کنجاله سویا از ۲۷۰۰ به ۳۲۵۰ تومان رسیده و کرایه‌ها نیز افزایش یافته، بر همین اساس باید پس از کارشناسی‌های لازم تغییری جزئی در قیمت مصوب مرغ صورت پذیرد تا تولید‌کنندگان نیز انگیزه تولید داشته باشند.

قیمت تخم‌مرغ در بازار قابل قبول نیست

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمت‌های فعلی تخم‌مرغ در بازار قابل قبول نیست و متاسفانه حلقه‌های واسط زمینه گرانفروشی این محصول در بازار را فراهم آورده‌اند.

وی افزود: دو عامل برای افزایش قیمت تخم‌مرغ می‌توان عنوان کرد که اول افزایش مصرف در فصل سرما و دوم فاصله قیمتی بسیار زیاد از در مرغداری تا مصرف‌کننده نهایی و حاصل واسطه‌گری‌هاست.

رضایی گفت: در حال حاضر تخم‌مرغ گاهی شانه‌ای ۴۰ هزار تومان و حتی هر عدد ۱۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد که این قیمت‌ها به هیچ عنوان قابل قبول نیست و باید با این گران‌فروشی برخورد شود.  وی تاکید کرد: ۴۰ روز است که ۱۰۰ درصد نهاده‌های مرغداران تامین شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و امیدواریم همین روند ادامه یابد.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی افزود: البته مرغداران هم از قیمت مصوب فعلی راضی نیستند و این قیمت باید کارشناسی شود و در فضای تعاملی بدون اینکه به مصرف‌کننده فشار وارد بیاید، نرخ مصوب جدید تعیین شود.

رضایی افزود: قیمت تخم‌مرغ باید به‌صورت یک بازه تعیین شود و قیمت نقطه‌ای قابل قبول نیست چرا که در نقاط مختلف هزینه‌های تولید متفاوت است و بنابر این قیمت ثابت نمی‌توان در نظر گرفت. باید دامنه‌ای تعیین شود و با فروش تخم‌مرغ با قیمت خارج از آن دامنه برخورد جدی شود.

هزینه‌های تولید گوشت قرمز بالاست

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی گفت: هر چند شرایط بازار گوشت قرمز نسبتا مناسب است، ولی هزینه‌های تولید این محصول بالاست.  رضایی افزود: درباره گوشت قرمز هم نباید اجازه دهیم که تولید‌کنندگان ضرر کنند، البته باید شرایط مصرف‌کنندگان را هم در نظر بگیریم که در حال حاضر واسطه گری‌ها باعث شده‌اند این محصول با قیمتی بسیار بالاتر از آنچه که باید به دست مردم بر‌سد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند