به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن در نشست بررسی مشکلات حمل بار توسط لنج‌ها به کشورهای حوزه خلیج فارس، افزود: حدود ۲ هزار دستگاه لنج فعال در چهار استان هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان وظیفه حمل کالا بین بنادر جنوبی و کشورهای حاشیه خلیج فارس را برعهده دارند. وی با بیان اینکه مشکلات شناورهای کوچک به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شود، تصریح کرد: فرسوده بودن حدود ۴۰ درصد لنج‌ها، مشکلات مربوط به استفاده نکردن از تسهیلات بازسازی، مشکل سوخت شناورها، نداشتن یک تشکل صنفی ویژه کارکنان شناورها و برخی مقررات مربوط به گذرنامه‌های مرزی و کارت پیله‌وری از مشکلات داخلی محسوب می‌شوند.

 پیلتن افزود: اکنون در بخش خارجی نیز محدودیت‌های بندری سلیقه‌ای و همچنین اخذ برخی عوارض موانعی ایجاد کرده است.

معرفی تسهیلات اخیر دولت در زمینه بازسازی و نوسازی شناورهای چوبی، مساعدت برای برخورداری از این تسهیلات توسط سازمان بنادر و دریانوردی، تشکیل انجمن صنفی ویژه کارکنان شناورهای کوچک، تشکیل جلسات مشترک با وزارت نفت و وزارت کار و برقراری ارتباط نزدیک‌تر با سازمان بنادر و طرف‌های خود در کشورهای حوزه خلیج فارس از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود. این جلسه با حضور نمایندگان تعاونی لنج‌داران میناب و آبادان، سازمان‌های بنادر و دریانوردی و صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان برگزار و مقرر شد مشکلات مطروحه به دستگاه‌های ذی‌ربط منعکس و پیگیری‌های لازم برای رفع آنها به عمل‌ آید.

به گزارش «ایرنا»، ایران به دلیل قرار گرفتن در جغرافیایی راهبردی و با فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم در دسترسی ریلی، جاده‌ای و دریایی سواحل خلیج‌فارس، دریای عمان، دریای مکران و سواحل دریای خزر در سال‌های گذشته مورد توجه اقتصاد جهان قرار گرفته که در زمان حاضر با تکمیل مسیرهای ریلی، جاده‌ای و دریایی شرایط را برای عبور و ترانزیت کالا فراهم می‌کند. یکی از مسیرهای راهبردی در نیم‌کره شرقی کریدور شمال-جنوب است که در سال ۱۳۷۹ ایران، هند و روسیه برای بهره برداری از آن موافقت‌نامه‌ای را امضا کردند. این کریدور به‌عنوان مهم‌ترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپا در مقایسه با مسیرهای سنتی از نظر مسافت و زمان تا ۴۰ درصد کوتاه‌تر و هزینه تا ۳۰ درصد ارزان‌تر است.

کریدور شمال-جنوب از مسیرهای مهم ترانزیتی در آسیای میانه است و ارتباط ترانزیتی کشورهای شمال اروپا و روسیه را از ایران و دریای خزر به کشورهای حوزه اقیانوس هند، خلیج فارس و جنوب آسیا برقرار می‌کند و چابهار، بندری است که در این جایگاه ارتباطی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند