به گزارش «ایسنا»، عباس قبادی در جلسه ستاد تنظیم بازار با اشاره به تلاطم‌های اخیر در بازار روغن، مرغ و تخم‌مرغ اظهار کرد: گزارش‌های جلسه دیروز نشان می‌دهد قیمت مصوب روغن نباتی در فروشگاه‌ها رعایت می‌شود و قیمت مرغ هم تقریبا به قیمت مصوب نزدیک شده است. گزارش‌های ارائه شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی نیز این امیدواری را ایجاد کرده که در روزهای آینده قیمت مرغ و تخم‌مرغ هم به قیمت مصوب برسد.

وی با بیان اینکه تلاش ستاد تنظیم بازار، فراوانی و توزیع حداکثری کالاست، تصریح کرد: در زمینه نحوه ذخیره‌سازی میوه شب عید به‌طوری که هم مصرف‌کننده و هم تولیدکننده منفعت ببرد و همچنین در زمینه ممنوعیت صادرات میوه و قیمت‌گذاری بحث شد، اما تصمیم‌گیری به جلسه بعد موکول شده است.

دبیر ستاد تنظیم بازار همچنین درباره روند خروج کالا از بنادر کشور اظهار کرد: از ۱۱ آبان که حدود ۴ میلیون تن کالا در بنادر کشور موجود بود در صورتی که ورودی کالا به بنادر کشور را ثابت فرض کنیم مشاهده می‌شود که روند خروج کالا از بنادر نسبت به ورود سرعت داشته به‌طوری که الان موجودی کالا در بنادر به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده است. علاوه بر ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا در بنادر کشور حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا نیز روی عرشه‌های کشتی‌هایی که در بنادر پهلو گرفته‌اند کالا موجود است و بر این اساس حدود ۷ میلیون تن کالای اساسی و ضروری در بنادر و در کشتی‌ها کالا موجود است.

وی درباره روند تامین ارز موردنیاز واردات نیز گفت: تا‌ امروز حدود ۲۰ میلیارد دلار تامین ارز از سوی بانک مرکزی برای واردات کالا انجام شده که رقم تخصیص ارز بیش از ۳۰ میلیارد دلار است. به گفته وی تا‌کنون ۲۰ میلیارد دلار به حساب فروشندگان وارد شده و از این رقم حدود ۲/۴ میلیارد دلار هم به کالاهای اساسی تخصیص داده شده و در حال حاضر مطابق برنامه بحث تامین و تخصیص ارز فروشندگان خارجی انجام شده است.

قبادی در ادامه با بیان اینکه از ابتدای امسال تا‌کنون نزدیک به ۱۴ میلیون تن کالای اساسی یعنی ۲۵ قلم کالای اساسی و ضروری به کشور وارد شده که ۷ میلیون تن از این ترخیص‌ها از گمرک در سه ماهه اخیر اتفاق افتاده، گفت: این موضوع نتیجه سفر معاون اول رئیس‌جمهوری و همچنین وزیر صمت و همکاری بانک مرکزی برای ترخیص کالا از گمرکات کشور است. همچنین در مهر و آبان و آذر به ترتیب ۲/۲، ۴/۲ و۲/۳ میلیون تن کالا از گمرکات کشور ترخیص شده است و بر این اساس روند خروجی کالا از بنادر کشور رشد قابل‌توجهی داشته و امیدواریم با این روند در روزهای آتی روزهای خوبی در بازار مشاهده شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند