به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش قیمت شیر افزود: برای تعیین قیمت کالا در سازمان حمایت بررسی کارشناسی می‌شود و بعد از آن در ستاد تنظیم بازار مطرح و مورد تصویب قرار می‌گیرد. وی ادامه داد: نهاده‌های دامی به شدت افزایش قیمت داشته‌اند؛ چون تامین آن با کسری مواجه بوده است و دامداران به ناچار از خوراک جایگزین استفاده کرده‌اند؛ حتی برخی از خوراک‌های رایج که وارداتی نیست با افزایش قیمت مواجه شدند. رضایی با اشاره به اینکه در خارج از فصل تولید این محصولات هستیم، گفت: در بررسی سازمان حمایت قیمت تمام‌شده شیر خام حتی بالاتر از ۴ هزار و ۵۰۰ تومان است که این قیمت با تفاهم با دامداران انجام شده است. وی درباره اختلاف قیمت‌گذاری شیر خام افزود: قیمت ۴ هزار و ۱۵۰ تومان بر اساس تامین ۱۰۰ درصد نهاده‌های وارداتی با قیمت مصوب بوده است؛ ولی تامین نهاده‌ها به‌صورت ماهانه مشخص می‌شود. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر صنایع لبنی دیده نشوند، تولید شیر خام معنا پیدا نمی‌کند.

وی درباره افزایش قیمت مرغ افزود: از زمانی که جهش قیمت مرغ اتفاق افتاده است، ستادی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده تا به سرعت این مشکل برطرف شود. رضایی ادامه داد: ازمردادماه هشدار این تغییرات در قیمت داده شده بود. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: قیمت مصوب جوجه یک‌روزه ۲هزار و ۹۰۰ تومان است که این قیمت در اسفند سال گذشته هزار و ۴۹۰، فروردین امسال ۵۴۰ تومان، اردیبهشت ۸۹۹ تومان، خرداد هزار و ۴۰۰ تومان، تیر دو هزار و ۷۰ تومان، مرداد هزار و ۱۰ تومان، شهریور ۷۹۵ تومان بود و این قیمت در حال حاضر ۲هزار و ۱۰۰ تومان است. وی افزود: اگر جلوی ضرر و زیان مرغداری‌ها گرفته و قیمت‌ها هم اصلاح نشود مرغداری‌ها، گله‌های خود را حذف می‌کنند. باید صنعت مرغ مادر را نجات دهیم؛ چون اگر جوجه نباشد شاهد این اتفاقات خواهیم بود. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر اساس آمار سامانه جامع تجارت، تا ۳۰ آبان ماه دانه روغنی هزار و ۳۳۰ هزار تن، کنجاله سویا ۹۰۳ هزار تن، جو هزار و ۲۵۱ هزار تن و ذرت شش میلیون و ۳۸۰ هزار تن وارد کشور شده است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار ماهانه ۷۵۰ هزار تن ذرت، ۳۵۰ هزار تن کنجاله سویا و نزدیک به ۳۰۰ هزار تن جو در فصل بهار و در ۶ ماهه دوم سال ۵۰۰ هزار تن جو نیاز کشور است. رضایی گفت: در تامین نهاده‌های ذرت و کنجاله سویا نسبت به نیاز کشور عقب هستیم که دلیل آن هم کاهش تولید است. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در سطح شهر تهران روزانه ۳۰۰ تن مرغ گرم با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان توزیع می‌شود و از روزهای بعد در صورت موفقیت این طرح در سایر شهرها هم انجام خواهد شد؛ البته در کنار این طرح روزانه ۲۰۰ تن مرغ منجمد با قیمت ۱۵ هزار تومان در شهر تهران عرضه می‌شود. بر اساس پیش‌بینی از هفته آینده قیمت مرغ تا چند هزار تومان کاهش پیدا می‌کند. رضایی گفت: امروز صددرصد نهاده‌ها برای صنعت مرغ تامین شده است و مرغداران می‌توانند به تولیدات خود با قدرت ادامه دهند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند