بر این اساس طی تنها یک روز از حدفاصل ۱۹ آبان تا ۲۰ آبان بیش از یک میلیون تن از انواع کالاها از گمرکات کشور ترخیص شده است. به گفته متولیان تجاری این کالاها شامل مواد اولیه تولید، کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی، تجهیزات صنعتی،‌ کالاهای واسطه‌ای، اقلام مربوط به پروژه‌های راهبردی و تولیدی است. این میزان کالا در حالی از گمرکات آزاد شده است که طی ماه‌های ابتدایی سال تنها ۱۵ میلیون تن کالا  از گمرکات کشور ترخیص شده بود که بر این اساس به‌صورت میانگین هر ماه ۲ میلیون تن کالا وارد کشور می‌شد اما با عملیاتی شدن مصوبه دولت ظرف یک روز بیش از یک میلیون تن کالا ترخیص شده است تا یک رکورد تازه در ترخیص کالاهای اساسی و ملزومات خطوط تولید ثبت شود. به گفته معاون فنی گمرک ایران، ترخیص اقلام ضروری مردم به‌‌صورت شبانه‌روزی در گمرکات کشور در جریان است، مهرداد جمال ارونقی اظهار امیدواری کرد که با نظارت سایر مراجع این افزایش عرضه و ترخیص گسترده کالا منجر به کاهش فوری قیمت کالاها در بازار شود. این مقام مسوول در گمرک، همچنین درباره برنج‌های رسوبی در گمرک اعلام کرد که مشکل مربوط به برنج‌های رسوبی در گمرکات نیز حل شده است و با صدور مجوزهای معتبر از سوی سازمان استاندارد محموله‌های رسوبی برنج نیز در حال ترخیص از گمرکات هستند. به گفته معاون فنی گمرک، حدود ۲۰هزار تن برنج که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شده و در گمرکات رسوب کرده بود که در حال ترخیص هستند و در اختیار شرکت بازرگانی دولتی قرار خواهد گرفت.

این اقدام در حالی در دستور کار قرار گرفته است که ترخیص کالا در روزهای اخیر با مصوبات جدید متولیان تجاری در لاین سرعت قرار گرفته بود. بر این اساس گمرک و ستاد تنظیم بازار به‌صورت مجزا برنامه‌های خود را برای ترخیص کالا و تنظیم بازار تشریح کرده‌اند. در محور اول گمرک از سه برنامه «ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای در صف تخصیص یا تامین ارز»، «نمونه‌برداری از کالاها» و «رصد مدت زمان انجام تشریفات» برای سرعت‌بخشی به ترخیص کالاهای ضروری رونمایی کرده است. ازسوی دیگر ستاد تنظیم بازار اعلام کرده که با سیاست‌های جدید ضد رسوب، عرضه کالا در بازار افزایش می‌یابد و قیمت‌ها متعادل می‌شود.

بر این اساس، در محور اول، به گمرک این مجوز داده شد تا‌ نسبت به ترخیص کالاهای اساسی در ۲۵ گروه کالایی و مواد اولیه واحدهای تولیدی، مواد واسطه‌ای و اجزا و قطعات مرتبط با تولید و کلیه نهاده‌های تولید که در صف «تخصیص» یا «تامین» ارز بانکی هستند بدون کد رهگیری بانک به میزان ۹۰ درصد اقدام کند. در محور دوم، مقرر شده است به قید فوریت ترتیبی اتخاذ شود تا‌ نمونه‌برداری از کالایی که نیاز به اخذ مجوز قانونی از دستگاه‌های مربوطه از جمله سازمان ملی استاندارد، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت دارد توسط مرجع واحد صورت گرفته و مجوز قانونی صادره از سوی این مرجع، به‌عنوان مجوز واحد برای ترخیص کالا کافی باشد. همچنین در محور سوم، از ابتدای پروسه ثبت سفارش کالا تا‌ انتهای مرحله ترخیص قطعی کالای وارداتی از گمرک مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار می‌‌گیرد؛ به‌گونه‌ای که مقرر شده است در سامانه جامع تجارت کارتابلی جهت نشان دادن این پروسه ایجاد و مشخص شود که هر سازمان چه میزان ایستایی در پروسه واردات کالا ایجاد می‌کند.

اما در همین رابطه ستاد تنظیم بازار اعلام کرده است که کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی با اخذ تعهد از واحدهای واردکننده و پس از پرداخت عوارض قانونی تا‌ حد ۹۰ درصد ترخیص می‌شود تا‌ کالاهای رسوبی در گمرکات وارد چرخه تولید و بازار شود. از سوی دیگر مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارت صمت اعلام کرده است که با توجه به تصمیمات اتخاذ شده برای ترخیص فوری کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه تولید در گمرک، عرضه کالا در سطح بازار افزایش خواهد یافت و قیمت‌ها متعادل می‌شود. به گفته متولیان وزارت صمت میلیون‌ها تن کالاهای موجود در گمرک، با تسهیل و استفاده از روش‌هایی از جمله استفاده از ارز صادراتی، متقاضی یا ارز تا‌مین شده از طریق بانک مرکزی بدون الزام به کد رهگیری، ترخیص خواهند شد. در کنار اجازه ترخیص درصدی به گمرک، روند ترخیص کالا از گمرک‌ها تسریع خواهد شد و این موضوع موجب متعادل شدن قیمت‌ها و دسترسی مصرف‌کنندگان به این کالاها می‌شود.

در همین راستا، دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرد که کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی با اخذ تعهد از واحدهای واردکننده و پس از پرداخت عوارض قانونی تا‌ حد ۹۰ درصد ترخیص می‌شود تا‌ کالاهای رسوبی در گمرکات وارد چرخه تولید و بازار شود.

اظهارات جدید معاون فنی گمرک

به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون فنی گمرک از ترخیص بیش از یک ‌میلیون تن انواع کالا از گمرکات در راستای مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت خبر داد.

مهرداد جمال ارونقی، با اشاره به آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور گفت: از روز ۱۹ آبان ماه که دستورالعمل مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای ترخیص کالاهای رسوبی ابلاغ شد تا روز ۲۰ آبان با همکاری شبانه‌روزی گمرکات طی یک روز حدود ۱/ ۱ میلیون تن انواع کالا از گمرکات سراسر کشور ترخیص شد.

معاون فنی گمرک گفت: این کالاها شامل مواد اولیه تولید، کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی، تجهیزات صنعتی،‌ کالاهای واسطه‌ای، اقلام مربوط به پروژه‌های راهبردی و تولیدی هستند.

 به‌گفته این مقام مسوول، طی ماه‌های ابتدایی سال و ابتدای آبان ماه تنها ۱۵ میلیون تن کالا  از گمرکات کشور ترخیص شده بود که بر این اساس به‌صورت میانگین هر ماه ۲ میلیون تن کالا وارد کشور می‌شد اما با عملیاتی شدن مصوبه دولت ظرف یک روز حدود یک میلیون تن کالا ترخیص شده است و این موضوع یک رکورد محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ترخیص اقلام ضروری مردم به‌صورت شبانه‌روزی در گمرکات کشور در جریان است و امیدوار هستیم با نظارت سایر مراجع این افزایش عرضه و ترخیص گسترده کالا منجر به کاهش فوری قیمت کالاها در بازار شود.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند