به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در نخستین جلسه کمیته پایش تجارت خارجی کشور که با حضور علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، اظهار کرد: تسهیل فرآیند واردات در مقابل صادرات برای تسریع در بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور اقدام مهمی بود که با پیگیری وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط در  ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصویب شد.

وی افزود: سیاست فراوانی ارز صادرات غیرنفتی منجر به واقعی‌ شدن نرخ ارز و تسهیل روند تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی خواهد شد و با توجه به اهمیت حوزه تجارت خارجی به‌عنوان یکی از ارکان مهم اقتصاد ملی، پایش مستمر وضعیت تجارت خارجی کشور ضرورت دارد. زادبوم بر حضور  موثر و مستمر دستگاه‌های اجرایی مهم در سطوح تصمیم‌گیری در جلسات کمیته پایش تجارت خارجی کشور به منظور رصد مستمر وضعیت این حوزه تاکید کرد و گفت: با توجه به اهمیت این بخش برای رونق بخشیدن به شاخص‌های مهم اقتصاد ملی، همگرایی صادرات و واردات و توازن این دو حوزه به تامین به موقع نیازهای کشور و رشد صادرات کمک خواهد کرد.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: فراوانی و تامین به موقع کالاهای مورد نیاز کشور در سطح واحدهای تولیدی و مصارف مردم نیازمند فراوانی ارز صادرات غیرنفتی است؛ بنابراین کمک به توسعه صادرات باید در اولویت کشور و همه دستگاه‌های دست‌اندرکار باشد.

دبیر شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور ادامه داد: روند رشد صادرات در تمامی کالاهای غیرنفتی آهنگ مثبتی دارد و با گشایش و تسهیل روش‌های بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور، این روند مثبت استمرار خواهد یافت.

زادبوم با تاکید بر توسعه صادرات غیرنفتی به ۱۷ کشور هدف اولویت‌دار افزود: مجموع صادرات غیرنفتی به ۱۷ کشور هدف در شش ماهه سال جاری بیش از ۱۲ میلیارد دلار بوده است.

وی به رشد صادرات کالاهای غیرنفتی به اوراسیا طی دوره ۱۰ ماهه از آبان‌ماه ۹۸ تا پایان مردادماه سال جاری اشاره کرد و گفت: صادرات به پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اقلام ترجیحی تا پایان مردادماه سال جاری نسبت به مدت مشابه گذشته رشد ۶۵ درصدی داشته است. رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران تاکید کرد: باید ساختار موافقت‌نامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای اجرای سیاست تجاری برد- برد کشورمان با اتحادیه مذکور و توسعه مناسبات تجاری در راستای اهداف پیش‌بینی شده، پیگیری شود. زادبوم ارتقای ارزش افزوده صادرات در حوزه تولید به‌طور کلان و واحدهای تولیدی به‌صورت عملیاتی را نیازمند بسترسازی مناسب دانست و گفت: تولید صادرات‌محور و رقابت‌پذیر باید اولویت بخش تولید در حوزه‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی باشد.

وی افزود: طبق آمار تجمیعی رفع تعهدات ارزی از ۲۲ فروردین‌ماه سال ۹۷، حدود ۹۲ درصد  تعهدات ارزی صادرات توسط واحدهای تولیدی ایفا شده است. زادبوم ادامه داد: براساس مصوبات جلسه مورخ ۲ تیرماه ۹۹ شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور و پیگیری‌های مکرر وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت ایران، گمرک ایران مکلف به ارائه به موقع و جامع آمار عملکرد تجارت خارجی کشور به سازمان توسعه تجارت ایران است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند