به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در این نشست موافقتنامه مذکور و توسعه همکاری میان کشورهای اسلامی را با اهمیت توصیف کرد و گفت: کلیه تعهدات مربوط به اجرایی شدن این موافقتنامه تصویب و تکمیل و فهرست به روز رسانی امتیازات توسط ایران نیز ارائه شده است. وی افزود: ایران با مشارکت فعال خود در مذاکرات مربوط به تدوین پروتکل طرح تعرفه‌های ترجیحی‌ (PRETAS) حمایت خود را از اجرایی شدن موافقتنامه اعلام می‌کند.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: در این نشست مجازی نمایندگانی از ۱۴ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی که فرآیند اجرایی موافقتنامه را تکمیل کرده‌اند و همچنین نمایندگان مرکز اسلامی توسعه تجارت (ICDT)، کمیته دائمی همکاری‌های بازرگانی و اقتصادی بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (COMCEC) به عنوان دبیرخانه مشترک کمیته مذاکرات تجاری (TNC) مشارکت داشتند.  زادبوم ادامه داد: کشورهای مشارکت‌کننده در این جلسه که تکمیل‌کننده فرآیند اجرایی موافقتنامه نظام ترجیحات تجاری بین کشورهای عضو همکاری اسلامی (TPS/ OIC) هستند،  شامل ایران، ترکیه، امارات، عربستان، قطر، بحرین، کویت، عمان، اردن، مراکش، پاکستان، مالزی و بنگلادش است.

در ادامه این جلسه، دلیمره از وزارت اقتصاد ترکیه، به عنوان رئیس جلسه، بر نیاز کشورهای اسلامی به همکاری بیشتر با توجه به تحولات اخیر و همچنین شیوع ویروس کرونا تاکید کرد و با اشاره به اینکه ۱۴ کشور عضو فهرست‌های امتیازات را به‌روز‌رسانی کرده‌اند ارائه فهرست‌ها را در قالب تعیین شده ضروری دانست و از اقدامات کشورهای مشارکت‌کننده در جلسه تشکر کرد. همچنین در این نشست، مدیر دفتر هماهنگی کامسک (COMCEC) نیز با اشاره به اینکه مهم‌ترین پروژه کامسک گسترش همکاری‌های تجاری فی مابین و بالا بردن سطح تجارت درون‌گروهی کشورهای اسلامی است، گفت: افزایش سطح تبادلات تجاری منجر به افزایش حجم تولید در مقیاس بالاتر، کارآیی بیشتر و در نتیجه ارتقای سطح اقتصاد کشورهای اسلامی خواهد شد. وی ضمن ابراز خرسندی از نتایج این جلسه با توجه به مشارکت حداکثری نمایندگان کشورها، تاریخچه‌ای از روند موافقتنامه نظام ترجیحات تجاری میان کشورهای اسلامی و مذاکرات مربوط به فرآیند اجرایی‌شدن موافقتنامه  از جمله ارائه فهرست‌های امتیازات به روز شده و انتشار گواهی مبدا، انتشار راهنماها و سمینارهای آموزشی برای ذی‌نفعان بیان کرد. در ادامه این نشست، نمایندگان هر یک از کشورها از جمله ایران گزارش‌هایی در خصوص فهرست امتیازات اعطایی توسط کشور متبوع خود ارائه و پیشنهادات و سوالاتی را در این زمینه مطرح کردند.

در پایان، دلیمره، نماینده ترکیه و رئیس جلسه، پیشنهاد کرد برگزاری نشست کمیته مذاکرات تجاری در سطح وزیران کشورها اول جولای۲۰۲۱ انجام و تاریخ اجرایی شدن موافقتنامه در همان ماه اعلام شود و در همین راستا جلسه فنی قبل از جلسه مذکور برای ژانویه ۲۰۲۱ پیشنهاد شد. در پایان مقرر شد پیشنهادات و نظرات کشورها در مورد تاریخ برگزاری TNC  و اجرایی شدن موافقتنامه در سی وششمین اجلاس وزرای کامسک در آذرماه سال جاری طرح و نهایی شود. همچنین قرار شد فهرست امتیازات کشورها توسط دبیرخانه کمیته مذاکرات تجاری بین اعضای مشارکت کننده جهت بررسی توزیع شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند