اغلب نظام‌های نظارتی به‌طور معمول مانع از دستیابی جوانان به محصولات و خدمات مالی موردنیاز برای راه‌اندازی شغل می‌شوند که این امر گاهی ناخواسته است. عدم دسترسی به آموزش، پشتیبانی فنی، شبکه‌ها و بازارها نیز باعث دلسرد شدن رشد شرکت‌های اجتماعی جوانان شده است. گزارش جهانی جوانان ۲۰۲۰، کارآفرینی اجتماعی را به‌عنوان مشاغلی تعریف می‌کند که در حین تلاش برای ایجاد تا‌ثیرات اجتماعی، سودآوری دارند. بیکاری در بین ۲/ ۱ میلیارد جوان در جهان بسیار بیشتر از بیکاری بزرگ‌سالان است و همه‌گیری کووید-۱۹ چشم‌انداز شغلی آنها را نامطلوب‌تر کرده است. برآوردهای مربوط به پیش از همه‌گیری نشان می‌دهد که برای تا‌مین نیازهای شغلی جوانان در ۱۵ سال آینده باید ۶۰۰ میلیون شغل ایجاد شود. یکی از تا‌ثیرات اقتصادی کووید-۱۹، ایجاد چالش بیشتر در بازار کار برای جوانان است. براساس گزارش سازمان جهانی کار (ILO)، در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۴/ ۵ درصد از ساعات کار جهانی که معادل ۱۵۵ میلیون شغل تمام وقت است، نسبت به سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ اتلاف شده است. در این راستا کارآفرینی اجتماعی می‌تواند راهی مناسب برای جوانان به‌منظور تا‌مین معاش و کمک به رفع نیازهای جوامع خود ضمن پیشبرد اهداف توسعه پایدار باشد. این گزارش به‌ویژه، موید آن است که کارآفرینی اجتماعی می‌تواند درگیری اجتماعی گروه‌های آسیب‌پذیر را افزایش دهد. از سویی لئو ژنمین، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور اقتصادی و اجتماعی معتقد است ایجاد مسیرهایی برای کارآفرینی اجتماعی جوانان می‌تواند نتایج مثبتی برای همه جامعه به‌وجود آورد. کارآفرینی اجتماعی با حمایت سیاست‌ها و برنامه‌های موثر می‌تواند راهی مطلوب برای تا‌مین هزینه‌های زندگی جوانان و بهبود دنیای اطراف آنها باشد.

در این گزارش آمده است که کارآفرینی اجتماعی می‌تواند به ایجاد شغل پایدار و فراگیر کمک کند. برآوردها نشان‌دهنده آن است که در سال ۲۰۱۶، بنگاه‌های اجتماعی ۸۷۱ میلیون نفر در ۹ کشور در اروپا و آسیای میانه، با ارائه خدمات و محصولات به ارزش ۶ میلیارد یورو و ایجاد اشتغال، به‌ویژه در حاشیه‌ای‌ترین گروه‌های اجتماعی، سود کسب کرده‌اند.

الیوت هریس، دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور توسعه اقتصادی و اقتصاددان ارشد بر این بارو است هر جا سیاست‌ها، برنامه‌های حمایتی و توانمندی کارآفرینی وجود داشته باشد، کارآفرینی اجتماعی جوانان می‌تواند از انرژی و خلاقیت جوانان به‌عنوان عوامل تغییر استفاده کند. با این حال، حمایت از کارآفرینی اجتماعی جوانان، تصمیم‌گیرندگان را از تعهد خود در رفع نیازهای جوانان، به‌ویژه از نظر اشتغال، مبرا نمی‌کند. این گزارش از دولت‌ها درخواست می‌کند که سیاست‌ها و چارچوب‌های نظارتی را برای ارتقای مهارت‌ها، اطمینان از در دسترس بودن سرمایه و خدمات مالی مناسب، ارائه پشتیبانی فنی و ایجاد زیرساخت‌های مربوطه و همچنین گشودن شبکه‌ها و بازارها به روی کارآفرینان اجتماعی جوان در نظر بگیرند. پرورش فرهنگ و هنجارهای اجتماعی که از کارآفرینی اجتماعی جوانان حمایت می‌کنند نیز از عوامل ضروری است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند