به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا طلایی در نشستی خبری که به‌صورت مجازی برگزار شد، از عرضه گسترده نهاده‌های دامی از روز سه‌شنبه در سراسر کشور خبر داد.

وی ادامه داد: این محموله‌ها در سه بندر چابهار، امام خمینی (ره) و بندر عباس تخلیه و بارگیری و در استان‌های کشور توزیع می‌شود. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام توضیح داد: به دلیل اختلالات ایجاد شده در تامین و ترخیص ارز به مدت ۴ تا ۵ ماه مشکلاتی در واردات و عرضه نهاده‌های دامی به وجود آمد و در دو ماه گذشته مقرر شد شرکت پشتیبانی امور دام علاوه بر وظیفه ذاتی خود که حفظ ذخایر استراتژیک نهاده‌های دامی است، در حوزه خرید و تنظیم بازار این نهاده‌ها نیز ورود کند.

طلایی ادامه داد: طی دو ماه گذشته ۳۰ کشتی نهاده به میزان یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن خریداری شده که ارزش یورویی آن ۴۵۰ میلیون بوده و با ارزهای متفاوت تامین شده است.

وی با بیان اینکه این تامین ارز و خرید با همکاری بانک مرکزی و وزارتخانه‌های صمت و جهاد انجام گرفته است، گفت: این نهاده‌ها از هندوستان، برزیل و آرژانتین خریداری شده است.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه از دیروز توزیع این نهاده‌ها آغاز شد، گفت: روزانه ۶ تا ۷ هزار تن نهاده در سراسر کشور توزیع می‌شود و طی روزهای آینده این رقم به ۱۰ تا ۱۲ هزار تن خواهد رسید. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با تاکید بر اینکه نهاده‌ها در سامانه بازارگاه عرضه می‌شوند، افزود: با توجه به تغییراتی که در این سامانه انجام شده، امیدوار هستیم کمبودهای ایجاد شده در بازار به مرور رفع شود. طلایی تصریح کرد: البته زمان لازم است تا قیمت نهاده‌ها در بازار متعادل شود و پیش‌بینی می‌کنیم با این توزیع گسترده بین دو تا سه ماه آینده شاهد رفع این مساله باشیم و بتوانیم قیمت نهاده‌ها را به حداقل برسانیم.

تامین نیاز کشور به کنجاله سویا در شهریور و مهر

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه تولیدکنندگان عنوان می‌کنند در حوزه کنجاله سویا با کمبود بسیار شدیدی مواجه هستند، گفت: نیاز ماهانه کشور به کنجاله سویا ۴۰۰ هزار تن است که ما تا پایان شهریور این رقم را تامین می‌کنیم. همچنین برای ماه مهر نیز مشکلی در تامین سویا نداریم و تدابیر لازم برای این منظور اندیشیده شده است.

طلایی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی‌بر اینکه برخی عنوان می‌کنند دولت قصد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده‌های دامی را دارد، گفت: تا جایی که اطلاع داریم چنین سیاستی فعلا مطرح نیست و دولت در حال حاضر چنین قصدی ندارد اما این یک بحث ملی است و به‌عنوان یک بحث کارشناسی بررسی می‌شود و کارشناسان و مسوولان مربوطه معایب و مزایای آن را بررسی می‌کنند، ولی در حال حاضر چنین بحثی اصلا مطرح نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه سهم شرکت پشتیبانی امور دام در بازار نهاده‌ها ۲۰ درصد بوده است، گفت: با توجه به کمبودها و شرایط خاصی که وجود داشت، به دستور وزیر جهاد کشاورزی سهم ما در بازار افزایش پیدا کرد و میانگین آن ۴۰ تا ۴۲ درصد است، ضمن اینکه بحث اختلال ارزی همان‌طور که برای بخش خصوصی وجود داشت برای ما نیز بوده است با این تفاوت که ما ذخایری داشتیم که از آنها برای تنظیم بازار استفاده کردیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند