محسن‌عامری، مدیر دبیرخانه شورای گفت‌وگو در ابتدای این جلسه با اشاره به بند (ب) ماده ۴۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور یادآور شد: سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر ارز حاصل از صادرات از هرگونه مالیات معاف است، اما برخی ممیزین مالیاتی در بررسی حساب‌های مودیان، مالیات را به دو بخش صادرات معاف از مالیات و صادرات غیر‌معاف تقسیم کرده و بر این اساس برای سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر ارز حاصل از صادرات غیر‌معاف، مالیات محاسبه می‌کنند.

براساس اظهارات او در قانون هیچ استثنایی برای معافیت مالیاتی در نظر گرفته نشده و راجع به معافیت سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر، کلمه صادرات به‌صورت عام به کار رفته است. همچنین بخشنامه سازمان امور مالیاتی درباره چگونگی استفاده صادرکنندگان از مشوق‌های مالیاتی پس از رفع تعهد ارزی مربوط به کسانی است که تعهد ارزی خود را انجام نداده‌اند و مشمول کسانی که تعهد ارزی خود را انجام داده‌اند، نمی‌شود.

علی‌رستم‌پور، مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: قانون‌گذار در دو سال اخیر با ابلاغ قوانین بودجه سال‌های ۹۸ و ۹۹، معافیت مالیاتی صادرات را موکول به رفع تعهد ارزی کرده، بنابراین افرادی که رفع تعهدارزی نکرده‌اند نمی‌توانند از معافیت تسعیر ارز استفاده کنند؛ طبق بخشنامه شورای عالی مالیاتی استفاده از معافیت تسعیر ارز حاصل از صادرات منوط به رفع تعهد ارزی است.

وی خاطرنشان کرد: برای رفع ابهام در مورد کسانی که رفع تعهد ارزی انجام داده‌اند، اما ممیزین مالیاتی از آنها برای تسعیر ارز، مالیات مطالبه کرده‌اند، سازمان امور مالیاتی بخشنامه‌ای برای شفافیت و وحدت رویه صادر می‌کند.

در ادامه این نشست، مشکل صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و محصولات کشاورزی درباره معافیت‌های مالیاتی صادرات در سال ۹۷ مطرح شد. بر اساس اظهارات نمایندگان سندیکای شرکت‌های ساختمانی، صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، خدماتی را طی ۵ سال یا بیشتر ارائه می‌کنند و محاسبه کارکرد و بررسی‌های مالیاتی و رفع تعهد ارزی آنان سخت است. امروز که عملکرد سال ۹۷ در حال رسیدگی است، ممیزین مالیاتی بر اساس پیشرفت کار، برای آنها درآمد ارزی شناسایی و از صادرکنندگان مالیات مطالبه کرده‌اند، در صورتی که آنها در سال ۹۷ امکان رفع تعهد ارزی نداشته‌اند، ضمن اینکه در قانون بودجه سال ۹۹ از حکم رفع تعهد ارزی برای استفاده از مشوق‌های مالیاتی مستثنی شده‌اند.

علی رستم پور، نماینده سازمان امور مالیاتی در این رابطه نیز یادآور شد: قانون‌گذار طبق حکم جزء (۱) بند (ک) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۹۹، صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و محصولات کشاورزی را از مشوق‌های مالیاتی صادرات برای سال‌های ۹۸ و ۹۹ مستثنی کرده اما در بند (ج) تبصره ۸ قانون بودجه سال ۹۸ استثنایی ذکر نشده است، پس استفاده آنها برای مشوق‌های مالیاتی سال ۹۷ مانند سایر مشمولان و به شرط رفع تعهد ارزی است و نمی‌توان استثنای رفع تعهد ارزی سال‌های ۹۸ و ۹۹ را به سال ۹۷ تسری داد، مگر اینکه حکمی در قانون جدیدی تصویب شود یا سران سه قوا و مرجع صالح حکم مستثنی بودن آنها برای سال ۹۷ را ابلاغ کند.

در نهایت مقرر شد سازمان امور مالیاتی برای حل مشکلات صادرکنندگان، بخشنامه‌ای به ادارات مالیاتی ابلاغ کند مبنی بر اینکه صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی خود را انجام داده‌اند، می‌توانند بدون قید و شرط از معافیت سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر ارز حاصل از صادرات استفاده کنند. همچنین دبیرخانه شورای گفت‌وگو پیشنهاد تسری حکم جزء (۱) بند (ک) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۹۹ به سال ۹۷ را برای رفع مشکلات صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و محصولات کشاورزی در شورای هماهنگی اقتصادی اعلام و پیگیری خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند