رئیس اتاق اصناف ایران در تشریح آخرین توافق‌ اتاق اصناف و سازمان امور مالیاتی گفت: دستورالعمل نحوه استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم به‌زودی ابلاغ خواهد شد.

به گزارش  اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی درباره آخرین وضعیت تعاملات بین این اتاق و سازمان امور مالیاتی گفت: در ارتباط با نحوه رسیدگی به تعیین مالیات سال ۱۳۹۸ مودیان صنفی از مدتی پیش مذاکرات متعددی با مسوولان سازمان امور مالیاتی کشور داشتیم. در همین راستا طی چندین جلسه در هیات‌رئیسه به نحوه رویارویی با این موضوع پرداختیم و در نهایت چند موضوع و محور اصلی در مذاکرات مورد توجه ما قرار داشت.

ممبینی افزود: با توجه به تاکید و پیگیری که سازمان امور مالیاتی برای اجرای ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم (ق.م.م) در سال ۹۸ در دستور کار قرار داده بود پیش‌بینی می‌کردیم ممکن است بعضی از مشاغل فاقد اسناد مالی باشند. در نتیجه در اجرای ماده ۹۷ دچار مشکلاتی شوند. لذا با توجه به اینکه همچنان استفاده از ظرفیت تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م وجود داشت، این موضوع را مورد پیگیری قرار دادیم و در چندین جلسه در تعیین ضرایب مربوط به مالیات از روش تعیین به وسیله تبصره ماده ۱۰۰ پیگیری‌هایی صورت گرفت.

وی بیان کرد: البته همه می‌دانند که در سال ۹۸ ضمن اینکه دچار رکود اقتصادی بودیم، در عین حال در یک ماه پایانی سال به دلیل شیوع بیماری کرونا کسب و کارها آسیب زیادی دیدند، لذا این موضوع مدنظر قرار گرفت و بر آن تاکید شد. نهایتا دو نکته مهم اتفاق افتاد؛ با افزایش آستانه مبلغی که می‌شود در مورد تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م استفاده کرد، موفق شدیم معافیت‌ها را از ۱۰ برابر معافیت به ۶۰ برابر افزایش دهیم. به این ترتیب افراد بیشتری علاوه بر گروه سوم و احتمالا تعدادی از مودیان گروه دوم هم که تا ۶۰ برابر معافیت میزان درآمدشان تعیین می‌شود، می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های قانونی تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م نسبت به تعیین مالیات آنها اقدام کنند.

ممبینی گفت:  تقریبا این موضوع نهایی شده  و به احتمال قریب به یقین طی چند روز آینده دستورالعمل نحوه استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م ابلاغ خواهد شد. انتظار و استدعا از دوستان عضو اجلاس اتاق و همین‌طور روسای اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌ها این است که به مودیان صنفی اعلام کنند تا زمان ابلاغ دستورالعمل تحمل کنند. آنهایی که می‌توانند از روش تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م یا از طریق ماده ۹۷ اقدام به تسلیم اظهارنامه و تعیین مالیاتشان کنند. امیدواریم اقدامات صورت گرفته کمک کند تا بخشی از مضیقه‌ها و مشکلات اقتصادی که برای اصناف پیش آمده رفع و هرچه زودتر شاهد رونق در کسب و کار باشیم.

ابراهیم درستی،  عضو هیات‌رئیسه اتاق‌های اصناف ایران و تهران نیز با یادآوری آسیب ۶۰ درصدی کرونا به کلیه صنوف کشور عنوان کرد: اعتقاد ما این است که می‌توان از تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کرد، زیرا این تبصره توافقی است که بین مودی مالیاتی و اصناف شکل گرفته و دیگر مودی برای صنف، مالیات علی‌الراس تعیین نمی‌کند و این توافق و تسهیلاتی که در بحث مالیات قرار است انجام شود، طی چند روز آینده نهایی خواهد شد.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، او با اشاره به ارائه تسهیلات در قالب وام به صنوف مختلف گفت: تاکنون حدود ۲۰ درصد از کل اصناف برای دریافت تسهیلات ثبت نام کردند که حدود ۱۲ درصد از این اصناف تسهیلات در قالب وام‌های ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومانی دریافت کرده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند