روح‌الله لطیفی  در مورد آخرین وضعیت مرزهای کشور اظهار کرد: مرزها با پاکستان بسته است؛ ولی شنیده‌ها حاکی است که طی دو سه روز پیش از آغاز ماه رمضان، مباحثی مبنی بر باز شدن مرز مطرح شود که خیلی نمی‌توان به آن امیدوار بود.

مرز با ترکمنستان بسته است

سخنگوی گمرک ایران افزود: مرزها با افغانستان باز است؛ اما مرزهایمان با ترکمنستان بسته است و حتی مسیر ریلی هم چنین وضعیتی دارد؛ بنابراین اگرچه طرف ترکمنستانی اعلام کرده که تا ۳۱ اردیبهشت بسته خواهد ماند؛ اما مسوولان مربوطه در حال مذاکره هستند و تلاش داریم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حداقل مسیر ریلی دوباره  باز شود.

روسیه برقرار است

وی ادامه داد: مسیرها سمت روسیه همانند قبل فعال هستند؛ ضمن اینکه آذربایجان نیز با اینکه در مورد ترددها محدودیت اعمال کرده؛ اما پذیرش کالاهای تجاری را متوقف نکرده است؛ این درحالی است که نخجوان به‌صورت ترانشیپ‌منت فعال است. در ارمنستان نیز فعالیت‌ها بیشتر شده و مرزها باز است.

بازارچه ساری سو به طور کامل فعال نشد

لطیفی گفت: ترکیه به‌رغم قولی که برای بازارچه ساری سو داده بود، اما هیچ اتفاقی در این حوزه رخ نداده است؛ ضمن اینکه وزارت کشور ترکیه اعلام کرد خروج کامیون‌های ایرانی آزاد است؛ اما امکان بازگشت نیست که این مساله، یعنی عملا اتفاقی نیفتاده است.

سخنگوی گمرک ادامه داد: ترکیه برای بلغارستان، گرجستان، نخجوان و آذربایجان محدودیت‌ها را برداشته؛ اما برای عراق و ایران محدودیت اعمال کرده است.

وی افزود: شنبه گذشته وزیر کشور با وزیر کشور ترکیه مذاکراتی داشته که امیدواریم نتایج مثبتی حاصل شود؛ البته مسیر ریلی رازی به سمت ترکیه باز است و روزانه بیش از ۱۳۰ واگن کالا واردات و صادرات صورت می‌گیرد که بعضی روزها به ۱۶۰ واگن هم رسیده است.سخنگوی گمرک ایران گفت: هیات دولت عراق، امروز جلسه‌ای دارد که یکی از مباحث مطرح‌شده در این جلسه، در مورد بازگشایی مرزها با ایران خواهد بود؛ پس منتظریم ببینیم فردا چه اتفاقی می‌افتد. البته سه مرز منتهی به اقلیم کردستان عراق باز بوده و فقط از مرز پرویزخان بیش از هزار کامیون عبور کرده است.

وی افزود: تجارت با قطر به‌صورت کالاهای یخچال‌دار و یک بخش‌ کانتینری درحال انجام است؛ ضمن اینکه با امارات نیز به‌صورت کانتینری تجاری فعال است و همچنین، عمان دو مسیر مجزا از بندرعباس برای کالاهای ایرانی راه‌اندازی کرده است.

 از سوی دیگر ممنوعیت تردد در مرز جمهوری آذربایجان با ایران تا چهارم می (۱۵اردیبهشت) تمدید شد.

با تصمیم ستاد ویژه مبارزه با کرونا جمهوری‌آذربایجان، مبنی بر تمدید دو هفته‌ای مدت قرنطینه در این کشور، ممنوعیت تردد در مرزهای جمهوری آذربایجان و ایران نیز برای مدت ۱۴ روز و تا چهارم می (۱۵ اردیبهشت) تمدید شد. تردد کامیون و بار و ترانزیت کالا از گذرگاه‌های مرزی آستارا و بیله سوار به سرزمین اصلی (به‌صورت ترانشیپمنت) و جمهوری خودمختار نخجوان به مقصد آذربایجان و اوراسیا کماکان ادامه دارد. پایانه ریلی آستارا هم فعالیت‌های خود را همزمان با تکمیل زیرساخت‌ها گسترش داده و هیچ خللی در صادرات و واردات کالا از طریق آذربایجان وجود ندارد.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند