به گزارش «شاتا»، محمدرضا کلامی در پایان جلسه تنظیم بازار کشور گفت: سایر عوامل موثر در شبکه توزیع کالا در کشور مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها، نانوایی‌ها، واحدهای عرضه مواد پروتئینی و نیز اصنافی که کالاهای ضروری مردم را توزیع می‌کنند، به هیچ عنوان تعطیل‌پذیر نیستند و با اعلام آمادگی، حتما با حداکثر توان خدمات مورد نیاز مردم را ارائه خواهند کرد. وی افزود: مردم کشورمان مطمئن باشند تدارک لازم درخصوص تامین اقلام ضروری دیده شده است و هیچ فروشگاهی نیز در زمینه تامین کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی مورد نیاز مردم تعطیل نخواهد بود؛ حتی در همین راستا با وجود درخواست تعطیلی سه روزه از سوی میادین میوه‌وتره‌بار شهرداری، فقط با یک روز موافقت شد و خدمات آنها طبق معمول تداوم خواهد داشت.

کلامی درخصوص تامین و توزیع میوه و مرکبات ایام پایانی سال و شب عید گفت: با توجه به تدابیر اتخاذ شده و ذخیره‌سازی مناسب در این خصوص و همچنین آمادگی شبکه توزیع، طبق گزارش‌های دریافتی از سطح استان‌ها، خوشبختانه قیمت عرضه میوه در سراسر کشور مناسب و متعادل است. وی اضافه کرد: هدف اصلی ستاد تنظیم بازار کشور از اجرای طرح توزیع میوه و مرکبات در ایام پایانی سال، حمایت از تولید داخل، باغداران و همچنین حمایت ویژه از مصرف‌کنندگان است؛ بنابراین با توجه به قیمت مناسب این اقلام در سطح بازار، تا حد بسیاری حقوق هر دو بخش تامین شده است.

 سخنگوی ستاد تنظیم بازار تاکید کرد: در صورت تغییر غیرمتعارف اقلام در سطح بازار، مسلما با متخلفان برخورد خواهد شد و خوشبختانه اصناف در این خصوص و در سطح بازار همکاری بسیار خوبی با ما دارند. کلامی تصریح کرد: در زمینه لجستیک و حمل‌ونقل کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری مردم نیز با توجه به هماهنگی انجام شده با نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی کشور، سازمان بنادر و دریانوردی، گمرک جمهوری اسلامی و سازمان حمل‌ونقل و راهداری کشور هیچ مشکلی نخواهیم داشت و با توجه به فعالیت این واحدها در ایام عید، تمام اقلام مورد نیاز در سطح کشور به‌طور مناسب توزیع خواهد شد. وی گفت: از استانداران کشور درخواست داریم که درخصوص کالاهای اساسی و ضروری حتما با ستاد تنظیم بازار هماهنگی لازم را داشته باشند و نباید درخصوص این اقلام، تصمیمات بخشی گرفته و اعمال شود. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص تامین کالاهای سلامت محور و اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا نیز افزود: با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، کمیته‌ای با عنوان تامین و توزیع فعال شده و به‌طور مستمر جلسات آن درحال برگزاری است. کلامی اضافه کرد: البته ستاد تنظیم بازار تاکید دارد شبکه‌های توزیع این اقلام به‌گونه‌ای تنظیم شوند که در صورت وجود مازاد تولید در برخی محصولات و ملزومات بهداشتی، سایر شبکه‌های توزیع نیز جهت دسترسی بهتر مردم مورد استفاده قرار گیرند و این جدا از مواردی است که به‌صورت تعریف شده تحویل وزارت بهداشت جهت توزیع در مراکز اولویت‌دار درمانی و بیمارستان‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: تولید ماسک فاصله معناداری بین تولید موجود کشور و حجم ۵ و نیم میلیون عدد درخواستی وزارت بهداشت دارد، این درحالی است که با سه شیفت شدن تولیدات صنعتی کشور در این بخش هم‌اکنون تولید روزانه به‌طور متوسط از ۱۰۰ هزار تولید به بیش از ۸۰۰ هزار عدد رسیده و تحویل وزارت بهداشت می‌شود. همچنین ظرفیت‌های تولیدی صنفی، کارگاهی و بسیج اصناف نیز در این خصوص فعال شده که مستلزم تامین منابع موردنیاز از سوی وزارت بهداشت است تا با تهیه پارچه مورد نیاز امکان تولید بیشتر ماسک بیش از میزان فعلی فراهم شود.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار تصریح کرد: البته درخصوص اقلام بهداشتی تولیدی در واحد‌های صنعتی نیز مقرر شده است در صورتی که مازاد تولید در این واحد‌ها وجود داشته و از سوی وزارت بهداشت جذب نشود، در سایر شبکه‌های توزیع عرضه شوند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند