به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» روز سه‌شنبه دونالد ترامپ در یکی از پایگاه‌های هوایی مریلند در این رابطه گفت: «ما می‌توانیم یک توافق تجاری با هند داشته باشیم، اما من واقعاً یک توافق بزرگ را برای آینده نگه داشته‌ام.» او در ادامه صحبت‌های خود که متن آن توسط کاخ‌سفید منتشر شده است افزوده: «ما در حال انجام یک توافق بزرگ با هند هستیم. ما این توافق را خواهیم داشت. من نمی‌دانم که آیا این توافق تا انتخابات ماه نوامبر نهایی خواهد شد یا خیر، اما یک توافق تجاری بسیار بزرگ با هند خواهیم داشت.»

بر اساس آمارها، در سال ۲۰۱۸ آمریکا دومین شریک بزرگ تجاری هند بود و حجم تجارت کالا و خدمات میان دو کشور به رکورد ۶/ ۱۴۲ میلیارد دلار رسید. البته سال گذشته ایالات‌متحده کسری تجاری سطح ۲/ ۲۳ میلیارد دلار با هند داشت، هندی که نهمین شریک تجاری بزرگ این کشور محسوب می‌شود. از زمان روی‌کار آمدن ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا، وی به شدت کسری تجاری کشورش را در برابر شرکای تجاری مورد انتقاد قرار داده، تا جایی که طی این انتقادات هند را «پادشاه تعرفه» نامید. بر این اساس دو طرف تاکنون تنش‌های گسترده‌ای را در موضوعات مختلف داشته‌اند، از تعرفه بر محصولات کشاورزی و موتورهای هارلی دیویدسون گرفته تا قیمت‌گذاری‌ها در حوزه خدمات پزشکی و قوانین جدید دولت هند برای ذخیره‌سازی اطلاعات داخلی.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، کسی که تلاش کرده است روابط سازگاری را با ترامپ برقرار کند، تمام موانع را برای سفر رئیس‌جمهور آمریکا به کشورش برداشته است. در این رابطه قرار است هفته آینده در استادیوم کریکت در استان محل زادگاهش به رئیس‌جمهوری خوشامدگویی شود. دونالد ترامپ نیز با اشاره به جمعیتی که قرار است پذیرای او باشند گفته است:‌ «ما روابط بسیار خوبی با هند نداشته‌ایم، اما من نخست‌وزیر مودی را بسیار دوست دارم. او به من گفته است در مسیر میان فرودگاه و ورزشگاه حدود هفت میلیون نفر منتظر ورود ما خواهند بود.»

به گزارش «رویترز» در سال‌های اخیر هند و آمریکا روابط سیاسی و امنیتی نزدیکی برقرار کرده‌اند. در این رابطه واشنگتن با پشت سر گذاشتن رقیب سنتی خود روسیه توانسته خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده سلاح دهلی‌نو معرفی کند. بر این اساس روز چهارشنبه کابینه دولت مودی برای اعطای مجوز به خرید چند هلی‌کوپتر نظامی از شرکت لوک‌هد مارتین وابسته به وزارت دفاع آمریکا جلسه داشت.

چرخش دیگر ترامپ

روز سه‌شنبه دونالد ترامپ از طرح کشورش به منظور ایجاد محدودیت برای عرضه موتورهای جت و سایر محصولات هواپیمایی به صنعت هوایی چین انتقاد کرد و مدعی شد به دولت دستور داده است این طرح را اجرایی نکند. در رشته‌ توییت‌هایی که رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه منتشر کرد، مدعی شد به بهانه نگرانی‌های امنیت ملی، نباید برای شرکت‌های خارجی برای خرید محصولات چینی محدودیت ایجاد کرد. به گزارش «رویترز» این محدودیت پس از آن بود که برخی رسانه‌ها مدعی شدند دونالد ترامپ در نظر دارد عرضه محصولات موتورهای جت ساخت جنرال الکتریک که در ساخت هواپیماهای مسافربری جدید چین به کار می‌رود را متوقف کند. به عقیده کارشناسان تصمیم جدید ترامپ نشان می‌دهد که منافع اقتصادی آمریکا بیش از رقابت‌های سیاسی و نگرانی‌های امنیت ملی برای او اهمیت دارد. با این حال این دیدگاه او در تضاد با محدودیت‌های شدیدی است که دولت آمریکا مجددا به بهانه امنیت ملی بر شرکت تکنولوژیکی هوآوی اعمال کرده است، بزرگ‌ترین شرکت سازنده قطعات مخابراتی جهان. دونالد ترامپ پیش از سفر خود به کالیفرنیا در جمع خبرنگاران حاضر در پایگاه اندروز در این رابطه گفت: «ما قصد نداریم به بهانه‌‌های واهی امنیت ملی شرکت‌های اقتصادی خود را قربانی کنیم. این موضع واقعی برای امنیت ملی کشور است و من فکر می‌کنم مردم به آن بسیار اهمیت می‌دهند.» در ادامه صحبت‌های او آمده است: «من می‌خواهم به شرکت‌های ما اجازه فعالیت اقتصادی داده شود. منظور من این است که بسیاری از مطالبی که روی میز من قرار می‌گیرند ارتباطی با امنیت ملی ندارند. بنابراین ما از این موضوع صرف‌نظر خواهیم کرد.»

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند