در عین حال طرف ایرانی در دیدار با سفیر چین، از مشکلات بانکی و بیمه‌ای سخن گفت و طرف چینی هم به مشکلات شرکت‌های چینی پرداخت. به گفته چانگ هووآ، درحال‌حاضر بیش از ۱۰۰ شرکت چینی در ایران مانده‌اند. اما آنها مشکلاتی از قبیل ترخیص کالا و مسائل ارزی دارند. او همچنین از رفتار شرکت‌های ایرانی که از طرف چینی اعتبار دریافت کرده‌اند ولی آن را تسویه نکرده‌اند، گلایه کرد. سفیر چین از رئیس اتاق ایران خواست با تدوین فهرست شرکت‌های بی‌اعتبار، از آنها بخواهد در همکاری‌های دوجانبه درست عمل کنند و در این زمینه از همکاری رایزن بازرگانی سفارت چین در تهران نیز استفاده کنند. رئیس اتاق ایران نیز در پاسخ به این درخواست سفیر چین در تهران، اعلام کرد که در این خصوص جلسه‌ای با مسوولان امور بین‌الملل اتاق ایران برگزار و این لیست را تهیه می‌کند. علاوه بر این، غلامحسین شافعی اعلام آمادگی کرد که اتاق ایران کارت بازرگانی آن دسته از شرکت‌هایی که در تسویه نکردن اعتبارات مقصر بوده‌اند تعلیق کند.

رئیس اتاق ایران در دیدار با سفیر چین در تهران، با تاکید بر اینکه همکاری‌های اقتصادی ایران و چین می‌تواند با هدف ورود به بازارهای منطقه افزایش پیدا کند، از نماینده دستگاه دیپلماسی چین خواست، رفع انحصار بانکی در روابط مالی دو کشور را در دستور کار قرار دهد تا بانک‌های دیگری هم بتوانند مبادلات مالی دو کشور را پوشش دهند.

او در این دیدار، روابط دوجانبه ایران و چین را روابطی استثنایی در همه جوانب اقتصادی و سیاسی عنوان کرد و گفت: بر این اساس، اتاق ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، توسعه روابط اقتصاد با چین را در برنامه قرار داده و معتقد هستیم ظرفیت‌های موجود دو کشور امکان افزایش مبادلات را میسر می‌کند. او مسائل بانکی و بیمه‌ای را یکی از مشکلات فعالان اقتصادی ایران در همکاری با چین دانست و گفت: با وجود مذاکراتی که در این زمینه انجام شده، همچنان مشکلاتی وجود دارد که باید مرتفع شود. شافعی با اشاره به سفر خود به کشور چین و گفت‌وگو با وزیر بازرگانی این کشور، افزود: در آن جلسه انحصاری بودن روابط بانکی دو کشور به بانک «کونلون» مطرح و درخواست شد زمینه ورود بانک‌های بیشتری به روابط ایران و چین مهیا شود که تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

رئیس اتاق ایران در ادامه با اشاره به اینکه شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری‌های خوبی در مناطق مختلف ایران داشته‌اند، گفت: این همکاری‌ها می‌تواند با هدف ورود به بازارهای منطقه‌ای توسعه پیدا کند. شافعی، بندر استراتژیک شهیدبهشتی چابهار را یکی از نقاط مهمی عنوان کرد که می‌تواند مورد توجه شرکت‌های سرمایه‌گذار چینی واقع شود و افزود: فعالیت بندر اقیانوسی چابهار می‌تواند در ترانزیت منطقه نقش قابل‌توجهی داشته باشد و با توجه به تسهیلات ویژه‌ای که برای سرمایه‌گذاری در این منطقه مدنظر قرار گرفته، شرایط ورود شرکت‌های چینی نیز به این بندر فراهم است.

او تسهیل در رفت‌وآمد تجار دو کشور و ایجاد امکانات برای مذاکره را نیز از جمله مسائلی دانست که می‌تواند به توسعه مناسبات دو کشور کمک کند و ابراز امیدواری کرد در مورد روادید تجار ایرانی برای سفر به چین، تسهیلاتی از سوی سفارت چین در تهران مدنظر قرار بگیرد. او درباره برنامه‌های توسعه روابط اقتصادی با چین، گفت: اتاق ایران با استفاده از امکاناتی که برای توسعه روابط دارد، تلاش می‌کند بیش‌ از پیش برای افزایش مبادلات با کشور چین برنامه‌ریزی کند و ضمنا اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین نیز در این حوزه بسیار فعال است که می‌تواند به دستاوردهای جدیدی برای توسعه روابط دست یابد. شافعی با بیان اینکه ارزش مبادلات ایران و چین از ۳۷ میلیارد دلار در سال گذشته به ۳۵ میلیارد دلار در سال‌جاری کاهش یافته است، افزود: ظرفیت و زمینه‌های همکاری اقتصادی دو کشور بیش از این ارقام است و روسای‌جمهور دو کشور نیز با استناد به همین ظرفیت‌ها، افزایش ارزش مبادلات در بلندمدت را هدف‌گذاری کرده‌اند. در ادامه، سفیر جمهوری خلق چین در تهران نیز با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر سران دو کشور برنامه افزایش مبادلات دو کشور را اعلام کرده‌اند، گفت: برای تحقق این هدف‌گذاری‌ها، دو طرف باید کمک‌های راهبردی و جامعی داشته باشند؛ به این معنا که همکاری دو کشور نه‌تنها در سیاست و اقتصاد، بلکه در حوزه‌های فرهنگی، نظامی، بهداشتی و... نیز افزایش یابد.

چانگ هووآ افزود: باوجود اینکه فعلا مسائلی در امور تجاری دوجانبه ایجاد شده، اما ما در رایزنی‌ها، دستاوردهای مثبت و خوبی داریم و در این شرایط سخت برای توسعه همکاری‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم. او با تاکید بر اینکه دولت چین از اقدامات ایران برای حفاظت از منافع اقتصادی مشروع خود حمایت می‌کند، گفت: این حمایت فقط زبانی نیست، بلکه در عمل اثبات شده و ما قاطعانه با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران مخالف هستیم. سفیر جمهوری خلق چین در تهران در مورد مشکلات بانکی که شافعی مطرح کرده بود، تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم مسیر مناسبی برای توسعه دوجانبه پیدا کنیم و برای همین درحال‌حاضر برای حل مشکلات مالی و بانکی نیز مذاکراتی را انجام می‌دهم که فعلا نمی‌توانم جزئیات آن را تشریح کنم.

چانگ هووآ در ادامه به تشریح مشکلات شرکت‌های چینی پرداخت و گفت: با وجود مشکلاتی که وجود دارد و شرکت‌های چینی نیز از آن مستثنا نیستند، درحال‌حاضر بیش از ۱۰۰ شرکت چینی در ایران مانده‌اند و فعالیت می‌کنند، اما این شرکت‌ها مشکلاتی در ایران دارند که از اتاق ایران درخواست می‌شود برای رفع آنها همکاری کند. او افزود: اولین مشکل شرکت‌های چینی در حوزه ترخیص کالاست که از اتاق ایران می‌خواهیم در هماهنگی با وزارتخانه و دستگاه مربوطه زمینه اصلاح این مساله را فراهم کند. سفیر چین در تهران، مشکلات ارزی را دیگر مشکل شرکت‌های چینی فعال در ایران عنوان کرد و از شافعی خواست در رایزنی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، به حل‌وفصل این مسائل کمک کند. مساله دیگری که چانگ هووآ مطرح کرد، گلایه از رفتار برخی از شرکت‌های ایرانی بود که از طرف‌های چینی اعتبار دریافت کرده‌اند، اما نسبت به تسویه آن اقدام نمی‌کنند.

او اظهار کرد: برخی از شرکت‌های ایرانی در روابط دوجانبه ایجاد بی‌اعتمادی کرده و هرچند از طرف چینی وام و اعتبار دریافت کرده‌اند، اما بارها بازپرداخت آن را به تاخیر می‌اندازند. سفیر چین از رئیس اتاق ایران خواست با تدوین فهرست شرکت‌های بی‌اعتبار، از آنها بخواهد در همکاری‌های دوجانبه درست عمل کنند و در این زمینه از همکاری رایزن بازرگانی سفارت چین در تهران نیز استفاده کنند. شافعی در پاسخ به این درخواست سفیر چین در تهران، اظهار کرد: رایزن سفارت چین ضمن دسته‌بندی شرکت‌هایی که در تسویه وام و اعتبار با طرف چینی بدحساب بوده‌اند، جلسه‌ای با مسوولان امور بین‌الملل اتاق ایران برگزار کنند تا پس از تکمیل فهرست این شرکت‌ها، اتاق ایران برای حل‌وفصل این مشکل وارد عمل شود.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند