به گزارش «ایسنا» مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، در رابطه با ابهامات مطرح شده از سوی دبیر کارگروه تنظیم بازار درباره عملکرد گمرک و محموله‌های برنج دپو شده، توضیح داد: چندی قبل مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات طی نامه ‌ای در تاریخ بیست و سوم مرداد سال‌جاری اعلام کرد که حسب تصمیمات ستاد تنظیم بازار نسبت به تامین کالاهای اساسی برنج به منظور ذخیره‌سازی مایحتاج مصرف‌کنندگان، ممنوعیت فصلی واردات برنج کماکان برقرار است. وی افزود: با توجه به اینکه در جدول تعرفه ضمیمه قانون مقررات صادرات و واردات، ذیل ردیف تعرفه ۱۰۰۶ متعلق به برنج و همچنین در مندرجات ذیل فصل ۱۰ هیچ گونه ممنوعیت فصلی درخصوص کالای مذکور قید نشده است و به عبارت دیگر مشخص نیست این ممنوعیت فصلی از چه تاریخی لازم‌الاجراست در واقع این ابهام که مبدا تاریخ ممنوعیت باید از چه زمانی لحاظ شود برای گمرکات به‌وجود آمد.

به گفته ارونقی، در همین راستا گمرک ایران مراتب را طی نامه‌هایی به تاریخ سوم، چهارم، پنجم، نهم و سیزدهم شهریور ماه این موضوع را  از دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت استعلام کرد. همچنین طی نامه‌هایی در تاریخ۱۲ و ۱۶ شهریور ماه هم از وزارت صنعت و هم از ستاد تنظیم بازار درخصوص موارد مذکور استعلام صورت گرفته تا نحوه اقدام به گمرکات اعلام شود. این مقام مسوول ادامه داد: درخصوص تعیین تکلیف برنج‌های موجود در گمرکات، دبیر کارگروه تنظیم بازار در تاریخ ۲۷ مرداد ماه سال‌جاری در نامه‌ای از معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را استعلام کرده است که درخصوص محموله‌های موجود در گمرکات اعلام نظر صورت گیرد که علی‌الظاهر پاسخ به آن مرجع صادر شده است.

وی گفت: همچنین در تاریخ دهم شهریور ماه سال‌جاری دفتر مقررات صادرات و واردات با اشاره به سیاست‌های دولت، صرفا نسبت به ترخیص محموله‌های برنج شرکت بازرگانی دولتی ایران با این عنوان که ثبت‌سفارش کالاهای مذکور مربوط به ماه‌های پیش بوده که هم اکنون در بنادر معطل مانده است و ورود آنها به منظور تنظیم بازار پایان سال ضروری است اعلام نظر کرده است اما درخصوص سایر موارد، تاکنون پاسخی ارائه نشده است. به گفته معاون فنی گمرک ایران، بر این اساس در انجام تشریفات گمرکی کالای برنج توسط گمرکات اجرایی مشکلی وجود نداشته و این تشریفات در حداقل زمان صورت پذیرفته و گمرک منتظر اعلام نظر مراجع متولی است. باید توجه داشت به استناد تبصره ذیل ماده (۴) قانون مقررات صادرات و واردات کلیه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه به ورود و صدور کالا منحصرا از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت به سازمان‌های مربوطه اعلام می‌شود. وی گفت: وزارت صمت در اجرای ماده (۴) قانون مذکور موظف شده است تغییرات کلی آیین‌نامه‌های اجرایی قانون مزبور و جداول ضمیمه قانون را قبل از پایان هر سال برای سال بعد و تغییرات موردی آنها را طی سال بعد از نظرخواهی از دستگاه‌های ذی‌ربط و اتاق بازرگانی ضمن منظور کردن حقوق مکتسبه پس از تصویب هیات دولت برای اطلاع عموم منتشر کند.

ارونقی ادامه داد: طبق مفاد ماده (۱۱) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات نیز کالاهایی که ممنوع اعلام می‌شوند و همچنین کالاهایی که شرط ورود آنها در جهت محدودیت تغییر می‌کند در صورت انطباق با شرایط مربوطه، قابل ترخیص خواهند بود. وی گفت: باید به این نکته توجه کرد که به نظر گمرک، کالاهایی که ثبت‌سفارش آنها مربوط به ماه‌های قبل بوده و تشریفات گمرکی آنها با رعایت مقررات مربوطه انجام شده و همچنین مجوزهای قانونی لازم برای این کالا اخذ شده قابل ترخیص هستند.

وی با اشاره به ایده مطرح شده از سوی دبیر کارگروه تنظیم بازار درخصوص ممنوعیت توزیع برنج‌های ترخیص شده از گمرکات از انبارهای صاحب کالا تاکید کرد: گمرک بعد از پایان تشریفات ترخیص و خروج کالا وفق مقررات، هیچ گونه نظارتی روی کالاهای خارج شده و موجود در انبار صاحب کالا ندارد و اگر مقرر است، اجازه توزیع این کالاها صادر نشود مرجع ذی‌صلاح باید نسبت به این موضوع اقدام کند و تکلیفی متوجه گمرک نیست.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند