البته این ممنوعیت، هر سال با واکنش‌هایی از سوی فعالان اقتصادی در این حوزه مواجه می‌شود که امسال نیز مانند سال‌های گذشته شاهد نارضایتی‌هایی در این خصوص بودیم. برخی این ممنوعیت‌ها را به گمرک مرتبط دانستند که این دستگاه اعلام کرد: تصمیمات اخیر درخصوص واردات برنج کار گمرک نبوده و  مستند به تبصره ماده (۴) قانون مقررات صادرات و واردات، کلیه بخشنامه‌ها، دستورالمعل‌ها و مصوبات مربوط به صدور و ورود کالا منحصرا از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت اجرا به کلیه دستگاه‌های مربوطه ابلاغ می‌شود. برخی نیز اذعان کردند که کارکنان گمرک از صدور بخشنامه‌های متعدد سازمان‌های مرتبط درخصوص واردات و صادرات گیج شده‌اند. حال عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار در جدیدترین واکنش خود گفت: برنج‌های وارداتی پس از برداشت و عرضه برنج داخلی در سطح کشور توزیع می‌شود؛ بنابراین این اعمال ممنوعیت، برای کمک به تولید داخل و حمایت از شالی‌کاران در شمال کشور است.

به گزارش صدا و سیما به گفته قبادی، هیچ ابهامی در زمان حاضر برای گمرک‌های ایران به لحاظ واردات برنج وجود ندارد؛ چون در فصل برداشت برنج هیچ‌گونه ثبت‌سفارش و واردات انجام نمی‌شود؛ ضمن اینکه برنجی که تا قبل از زمان برداشت برنج ایرانی وارد گمرک‌های کشور شده است این محموله‌ها طبق قوانین و مقررات از گمرک‌ها خارج و در انبارها نگهداری می‌شود. وی با بیان اینکه اگر بازار شرایط مناسبی داشته باشد شاید توزیع برنج خارجی با تاخیر زمانی مواجه شود، گفت: مصرف سالانه برنج کشور سه تا سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن است که از این میزان بیش از دو میلیون تن در داخل تولید و بقیه از محل واردات تامین می‌شود. معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص بلاتکلیفی پنج هزار تن برنج دارای پروانه در گمرک چابهار نیز گفت: بلاتکلیفی برنج‌های وارداتی در گمرکات به هیچ وجه صحت ندارد؛ ضمن اینکه محموله‌های مزبور شاید با مشکلات دیگری همچون بوروکراسی اداری، گمرکی، پرداخت ارز به فروشنده خارجی و نظیر آن مواجه باشند.

قبادی گفت: هیچ بخشی از این مشکلات مربوط به تصمیم‌گیری‌های کلان درخصوص لغو ممنوعیت واردات برنج و مواردی از این دست نیست؛ ضمن اینکه دولت یک تعهدی به شالیکاران در شمال کشور دارد؛ آن هم اینکه در فصل برداشت محصول داخلی هیچ‌گونه برنجی خارجی را در کشور وارد و توزیع نکند.معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دبیر ستاد تنظیم بازار ضمن اشاره به اینکه اراضی شالی‌کاری اکثر شالی‌کاران در شمال کشور کوچک مقیاس است، گفت: برای اینکه کشاورزان محصول خود را با قیمت‌های مناسب بفروشند و مصرف‌کنندگان نیز با قیمت‌های مناسب کالای موردنیاز خود را بخرند، در فصل برداشت هیچ‌گونه واردات برنج خارجی نخواهیم داشت.وی افزود: این سیاست از سال‌های قبل در کشور اعمال می‌شود و امسال نیز به تبعیت از سنوات گذشته، رفتار شده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند