وی افزود: دغدغه مهم مجموعه سحرخیز عدم ماندگاری برندهای ۱۰۰ساله در کشور بوده که در واقع هویت تجاری و صنعت کشور ما را تشکیل می‌دادند. این موضوع که چرا دیگر نام برندهایی چون ارج و آزمایش از حافظه مصرف‌کنندگان حذف شده و دیگر فعالیت گسترده گذشته را ندارد، نیاز به بررسی و تحقیق جدی دارد.

عضو هیات‌مدیره گروه شرکت‌های زعفران سحرخیز، با اشاره به فعالیت گسترده استارت‌آپ‌ها و سازوکارهای جدید اقتصادی در دنیا، تصریح کرد: حضور این بخش‌ها اقتصاد جهان را متحول کرده است. امیدواریم با راه‌اندازی این دانشگاه تلاقی صنعت و دانشگاه رخ بدهد تا شاید بتوانیم ترس و نگرانی مهاجرت از روستا به شهر یا نخبگانی را که به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند، از بین ببریم. براساس این گزارش، در ادامه این برنامه احمدعلی کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت تاسیس دانشگاه علمی- کاربردی توسط سحرخیز، گفت: سیاست و هدف اساسی ما در مجلس، توسعه و کمک به فعالیت کشاورزی در کشور است. امیدواریم تاسیس مرکز علمی- کاربردی سحرخیز بتواند در زمینه فعالیت‌های مرتبط به زعفران و پیوند علم و عمل در عرصه کشاورزی گام‌های بزرگی بردارد. وی افزود: پرداختن به این موضوع که سهم زعفران ایران در بازار جهانی اندک است یا اینکه کشورهای همسایه در غفلت ما توسعه پیدا کردند، نباید از مجلس مطالبه شود. همان‌طور که نباید از مجلس درخواست فعال شدن رایزن‌های اقتصادی ما در سفارتخانه‌ها را داشت؛ زیرا این نگاه از اساس اشتباه است.  محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی نیز در مراسم افتتاحیه مرکز آموزشی علمی-کاربردی گروه کشاورزی تولیدی سحرخیز، گفت: مجموعه‌ای در بلندمدت، توسعه و گسترش می‌یابد که نیروی انسانی ماهر تربیت کند و اساس و شاخصه آن تربیت نیروی انسانی است. وی با اظهار امیدواری از تشکیل زنجیره زعفران افزود: ایجاد این زنجیره به تولیدکنندگان کمک می‌کند که سهم واقعی از تولید داشته باشند. معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اگر صادرات زعفران لغو شود، زمینه قاچاق آن فراهم می‌شود، گفت: امروز فقط از زعفران و پیاز آن در کسب‌وکار استفاده می‌شود در صورتی که فعالیت‌های وابسته به زعفران باید تعریف شود و از تمام اجزای این گیاه باید درآمدزایی صورت گیرد.

در این مراسم همچنین فرزاد سحرخیز رئیس مرکز علمی-کاربردی کشاورزی تولیدی سحرخیز اعلام کرد: با گسترش ارتباطات، میزان آگاهی، توسعه و صادرات محصولات در سرتاسر جهان، دیگر استفاده از یک محصول به جغرافیا محدود نیست و سبد غذایی هر فرد می‌تواند شامل انتخاب‌های متفاوت از کالاهایی باشد که شامل محصول و تولید کشور دیگری باشد. سحرخیز افزود: متوجه این فرصت طلایی در آینده کشاورزی و صنایع تبدیلی آن شدیم و با اشراف کامل به چرخه تولید زعفران، به تاسیس دانشگاهی با رشته‌های مرتبط اندیشیدیم؛ زیرا اعتقاد داریم که جوانان تحصیلکرده با دانش کشاورزی به همراه تجارت سنتی تمام نقاط ضعف را در این روند شناسایی و برطرف خواهند کرد.

رئیس مرکز علمی-کاربردی کشاورزی تولیدی سحرخیز با بیان اینکه ما به احیای زنجیره ارزش‌های سحرخیز و ادامه آنها در جامعه محلی خود متعهد هستیم، گفت: مرکز آموزش جامع علمی-کاربردی گروه کشاورزی تولیدی سحرخیز یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌های اجتماعی مجموعه ما و سایر مسوولان برای توسعه و بهبود تولید زعفران و پیوند دانشگاه و صنعت است. بنا بر این گزارش، مرکز علمی-کاربردی کشاورزی تولیدی سحرخیز در حوزه تخصصی خود (گیاهان دارویی و زعفران) نخستین مرکز بوده و توسط گروه تولیدی و کشاورزی سحرخیز تاسیس شده تا به اهداف تحقیقاتی و آموزشی این گروه کمک کند. چهار رشته کاردانی حرفه‌ای بازاریابی، کاردانی فنی باغبانی تولید و فرآوری زعفران، کاردانی فنی باغبانی تولید و فرآوری چای و کاردانی فنی باغبانی گیاهان دارویی معطر در ترم مهرماه این دانشگاه تدریس شده و تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر متقاضی برای تحصیل در آن ثبت‌نام کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند