به گزارش خبرگزاری مهر علی‌مراد اکبری در همایش کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی اظهارکرد: در این کارگروه تصریح شد کشت برنج جز در دو استان شمالی گیلان و مازندران ممنوع است. معاون وزیر جهاد با بیان اینکه این طرح در هیات دولت مصوب و به استان‌ها ابلاغ شده است، افزود: براین اساس، در طول سه سال به استان‌های غیرشمالی که برنج کشت کنند، مزایایی تعلق نمی‌گیرد و از آنان حمایت نخواهد شد.

وی درباره اینکه چرا با وجود اینکه آمارهای هواشناسی بارش‌های امسال را در طول ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه می داند، مجوز کشت در استان‌های غیرشمالی داده نمی‌شود، اضافه کرد: ایران کشوری خشک و بالا و پایین بودن میزان بارش‌ها جزو رفتارهای مناطق خشک است ضمن اینکه کشورما در مسیر تغییر اقلیم است و برنامه‌های کشتی که تدوین می شود باید با توجه به افق‌های طولانی‌مدت باشد.

این مقام مسوول در وزارت جهاد کشاورزی مصوبات دیگر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی را طی یک‌سال گذشته مورد اشاره قرار داد و افزود: این کارگروه همچنین تصویب کرده که در استان‌های هرمزگان و بوشهر تحویل حجمی آب اجرایی شود. به گفته اکبری این طرح قرار است هفته آینده مصوب و ابلاغ شود. معاون وزیر جهاد درباره معطل ماندن طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی نیز اظهار کرد: این طرح درحال تدوین است و در کمیته‌ای تخصصی بررسی می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند