رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: این اتاق پیشنهادهایی برای توسعه مناسبات اقتصادی بخش‌خصوصی استان فارس با اوکراین آماده کرده است تا از طریق ایجاد شرکت‌های مشترک و موردحمایت دولت‌ها، همکاری‌های اقتصادی بخش‌خصوصی دو کشور توسعه یابد. جمال رازقی در دیدار با سفیر اوکراین در تهران افزود: مهم‌ترین موضوع موردنظر ما در افزایش همکاری با اوکراین، کشت فراسرزمینی است که بررسی کارشناسی ابعاد مختلف این موضوع باید در کمیته مشترک اتاق شیراز و سفارت اوکراین در تهران انجام شود.

او با بیان اینکه توسعه بازرگانی دوجانبه منوط به مهیا بودن زیرساخت‌هاست، تسهیل و تسریع در فرآیند صدور روادید برای تجار و بازرگانان را از درخواست‌های اصلی در این حوزه عنوان کرد. رازقی اظهار کرد: تلاش می‌شود این همکاری‌ها به‌گونه‌ای دنبال شود که شرایط تحریمی بر منافع مشترک دو طرف تاثیرگذار نباشد. در ادامه، سفیر اوکراین در تهران، فعال‌ترین و موثرترین راه برای توسعه همکاری‌های دوجانبه اوکراین و ایران را ورود اتاق‌های بازرگانی و استان‌های دو کشور به این موضوع دانست که باعث می‌شود همکاری‌ها تحت تأثیر مسائل سیاسی نیز قرار نگیرد.  سرگی بردیلیاک با اعلام پیشنهاد افتتاح خانه‌های مشترک تجاری بین ایران و اوکراین گفت: با افتتاح این خانه تجارت، محصولات تولیدی شرکت‌های اوکراینی و ایرانی و همچنین مواد اولیه فرآوری شده در ایران می‌تواند ضمن مبادله میان دو کشور، به اروپا نیز ارسال شود. او با اشاره به اینکه خانه تجارت ایران و اوکراین می‌تواند در «الویف» و «شیراز» ایجاد شود و با ارز ملی دو کشور کار کند، افزود: ما خواهان رفع موانع برای توسعه همکاری‌های دو کشور ایران و اوکراین هستیم و بر این اساس در حال تمرکز بر موضوع خواهرخواندگی دو طرف شهر شیراز و شهر لئو اوکراین هستیم.

سفیر اوکراین در تهران با تاکید بر اینکه روابط بین اتاق بازرگانی ایران و اوکراین بسیار با هم نزدیک است اضافه کرد: اوکراین سومین تولیدکننده محصولات کشاورزی جهان است که می‌تواند در بخش‌های متعدد ازجمله کشاورزی با ایران همکاری خوبی داشته باشد. بردیلیاک ادامه داد: همچنین بخش صنعت و امکانات علمی و صنعتی اوکراین ظرفیت‌های خوبی برای تعامل و همکاری بیشتر دو طرف است. او با اشاره به اینکه ایران در زمینه توریسم و گردشگری جاذبه‌های منحصربه‌فردی دارد، گفت: ما برای تبادل صنعت گردشگری در ایران و افزایش همکاری‌های دو طرف تلاش می‌کنیم راه متعادلی پیدا کنیم. سفیر اوکراین در تهران در پایان تصریح کرد: تلاش می‌کنیم برای توسعه همکاری‌های اوکراین و ایران، راه‌های قانونی بدون تخلف تعهدات بین‌المللی را در نظر بگیریم.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند