تهدید انتخاباتی ترامپ علیه چین

رئیس‌جمهوری آمریکا در توییت روز شنبه خود نوشت: «من فکر می‌کنم چین احساس می‌کند در مذاکرات اخیر ضربه بدی خورده است. بنابراین ممکن است آنها انتظار انتخابات بعد را بکشند.» ترامپ ادعا می‌کند چینی‌ها امید دارند شانس با آنها یار باشد و در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ فردی دموکرات پیروز شود. او مaی‌گوید: «بهتر است چینی‌ها اکنون دست به کار شوند، وگرنه من عاشق جمع‌آوری تعرفه‌های بزرگ هستم.» به گزارش «روزنامه صبح جنوب چین»، دوشنبه هفته گذشته زمانی که ترامپ از برنامه افزایش تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار واردات چینی رونمایی می‌کرد، از پیشرفت آهسته مذاکرات تجاری دو کشور گلایه داشت، و گفت چینی‌ها تلاش کرده‌اند در مورد مفادی که تاکنون توافق‌شده است دوباره مذاکره کنند. تانگ جیادانگ، استاد اقتصاد بین‌الملل دانشگاه نانکای تیانجین در این رابطه می‌گوید جنگ تجاری یک شمشیر دو لبه برای آمریکا است. به ادعای این استاد اقتصاد چینی: «وابستگی چین به کالاهای استراتژیک آمریکا به‌طور روزافزون کاهش می‌یابد. در داخل آمریکا نیز کسب‌وکارها و شهروندان اطمینان خود را در جنگ‌تجاری از دست داده‌اند.»

در این رابطه برخی نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا، نظیر جو بایدن، مشاور سابق رئیس‌جمهوری، مواضع به مراتب ملایم‌تری نسبت به چین از خود نشان داده‌اند. اوایل این ماه، بایدن مدعی شد چین برای آمریکا رقیب محسوب نمی‌شود. او که در جمع هواداران ایالت آیووا که منطقه‌ای مهم برای ستادهای انتخاباتی اوست، سخن می‌گفت خطاب به ترامپ اظهار کرد: «آیا چینی‌ها قرار است ناهار ما را بخورند؟ بی‌خیال مرد.» با این حال اظهارات او انتقادات سایر نامزدهای دموکرات را در پی داشته است. برنی سندرز می‌گوید این اظهارات بایدن که چینی‌ها رقیب اصلی آمریکا نیستند، اشتباه است. ترامپ نیز درخصوص این اظهارات انتقاداتی را متوجه بایدن ساخته است. به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا اظهارات او باعث شده چینی‌ها مواضع خود را در مذاکرات تجاری تغییر دهند. او در توییت سه‌شنبه هفته گذشته خود نوشت‌: «چینی‌ها امید دارند بتوانند با بایدن یا یکی از نامزدهای ضعیف دموکرات مذاکره کنند.»  البته فعالان اقتصادی و سیاست‌گذاران ارشد آمریکا که در جریان مذاکرات بوده‌اند به «رویترز» گفته‌اند پس از اینکه در بسیاری از حوزه‌های مهم همچون حقوق مالکیت معنوی، چینی‌ها تعهدات خود را برای رفع خواسته‌های آمریکا نادیده گرفتند، مذاکرات رو به تلخی رفت. با این حال عمده کسب‌وکارهای آمریکایی از افزایش تعرفه‌ها گله دارند. یکی از این گروه‌ها، تولیدکنندگان آمریکایی سویا هستند که از اقدام تلافی‌جویانه چین در افزایش تعرفه‌های سویای وارداتی بسیار متضرر شده‌اند. دیوی استیفنز، رئیس انجمن سویاکاران آمریکا، در این رابطه می‌گوید: «به جای تشدید تنش‌ها، ما نیاز به راه‌حلی مثبت برای پایان دادن به تنش‌های تعرفه‌ای ادامه‌دار داریم.»

 روز یکشنبه لری کودلو، مشاور اقتصادی ارشد دونالد ترامپ اعلام کرد، به احتمال قوی رئیس‌جمهوری در حاشیه نشست «گروه‌۲۰» که ماه آینده در ژاپن برگزار می‌شود با همتای چینی خود دیدار خواهد کرد. با این حال او می‌گوید انتظار دارد چینی‌ها اقدام هفته گذشته رئیس‌جمهوری در افزایش تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات چینی را تلافی کنند. او در این رابطه می‌گوید: «ما مذاکرات سازنده‌ای داشته‌ایم و به خوبی پیش رفته‌ایم. و هنوز فکر می‌کنم این نشانه‌ای خوب است. با این حال مشکل اینجا است که دو هفته پیش، شاهد بدعهدی آنها بودیم.» کودلو در گفت‌وگویی که با خبرگزاری «فاکس‌نیوز» داشت اعلام کرد عمده بار تنش‌های تجاری با چین، به دوش مصرف‌کنندگان آمریکایی است. این ادعا در حالی است که پیش از این دونالد ترامپ مدعی شده بود تعرفه‌های او درآمد چندین میلیارد دلاری از جیب چینی‌ها روانه وزارت خزانه‌داری می‌کند. رئیس شورای ملی اقتصادی آمریکا در اظهارات خود مدعی شد: «در حقیقت هر دو طرف تعرفه‌ها را می‌پردازند، و هر دو طرف صدمه می‌بینند.» به گزارش «نیویورک‌تایمز» اشاره کودلو به آسیب‌های اقتصادی تعرفه‌ها، که عمده اقتصاددانان نیز درخصوص آن هشدار داده‌اند، البته در تضاد با دیدگاه رئیس‌جمهوری آمریکا است. دونالد ترامپ معتقد است برنده‌ شدن در جنگ‌تجاری آسان است، و عمده هزینه‌های آن را شرکای تجاری آمریکا می‌پردازند. البته هم رئیس‌‌جمهوری آمریکا و هم مشاور اقتصادی ارشد او معتقدند تداوم جنگ‌تجاری در نهایت به نفع منافع مالی آمریکا خواهد بود. به گفته کودلو تحمل تمام دردهای اقتصادی جنگ‌تجاری ارزش آن را دارد، چینی‌ها را مجبور کنیم با شرکت‌های آمریکایی عادلانه‌تر رفتار کنند. او می‌گوید: «برای تمام این سال‌ها، ما با اقدامات تجاری ناعادلانه از جانب چین مواجه بوده‌ایم. بنابراین از نظر من پیامدهای اقتصادی در برابر بهبود احتمالی روابط تجاری و گشایش بازار برای آمریکا ناچیز هستند و ارزش آن را دارد که تحمل کنیم.»البته تاکنون بازارهای مالی ضعف خود را برابر آسیب‌‌های جنگ تجاری نمایان ساخته‌اند. هفته گذشته و به دنبال تهدید تعرفه‌ای ترامپ، ارزش‌های سهام در وال‌استریت و عمده بازارهای آسیایی سقوط کردند. در این رابطه اما به نظر می‌رسد دونالد ترامپ به قدرت اقتصاد کشورش اطمینان دارد، امری که در پیشبرد تهدیدات تعرفه‌ای او را جسورتر خواهد کرد. با این حال به عقیده اقتصاددانان این یک قمار اقتصادی است، و به این بستگی دارد دونالد ترامپ این جنگ را تا کی ادامه خواهد داد و نتیجه نهایی آن‌چه خواهد بود. به گزارش «نیویورک‌تایمز» تعرفه‌های جدید ترامپ این پتانسیل را دارند که اقتصاد آمریکا را وارد رکود سازند. البته اگر ترامپ تهدید خود را مبنی بر افزایش تعرفه تمامی کالاهای وارداتی چین اجرایی کند، عواقب ناگواری در انتظار رشد اقتصادی کشورش خواهد بود. بر اساس آمارهای اداره گمرک این کشور در ۲۰۱۸، ارزش واردات آمریکا از چین بالغ بر ۵۴۰ میلیارد دلار بوده است.

این مطلب برایم مفید است