به گفته مسعود خوانساری؛ بر این اساس، کارگروه ویژه‌ای در اتاق بازرگانی تهران به منظور ارائه راهکارهایی درحوزه مقابله با تحریم‌ها، به‌زودی تشکیل خواهد شد که البته عمده کار آن، ارائه راهکار به دولت است. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: با توجه به مجموعه محدودیت‌های تحریم، بخش‌خصوصی کشور فعال شده و راهکارهایی را مدنظر دارد تا بتوان با تحریم‌ها مقابله کرد؛ این درحالی است که درحال‌حاضر به‌دلیل مشکلات ناشی از محدودیت‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران، مجبور هستیم با جابه‌جایی درآمدهای ارزی ایران از یک کشور به کشور دیگر، راهکارهایی را برای دور زدن تحریم به‌کار بندیم که این موضوع به‌طور قطع، هزینه‌های کشور را بالا می‌برد.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی، ایران با چند کشور محصور در خشکی همچون افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه، ارمنستان و آذربایجان همسایه است که پتانسیل خوبی به لحاظ تبادلات اقتصادی با ایران دارند که می‌توان از آن استفاده کرد. به گفته خوانساری، ایران باید هر چه سریع‌تر تهاتر کالا را با این کشورها راه‌اندازی کند و بخش عمده‌ای از نیاز وارداتی خود را مستقیم از این کشورها وارد کند؛ این درحالی است که تجار این کشورها کاملا آمادگی دارند تا با هزینه کمتر و به‌صورت راحت‌تر در همکاری با بخش‌خصوصی ایران، این انتقال کالا را انجام دهند.

وی عنوان کرد: حمل کالا از این کشورها بسیار راحت‌تر و با هزینه بسیار کمتر صورت می‌گیرد؛ ضمن اینکه ممنوعیت حمل و نقل دریایی و گشایش اعتبار نیز دیگر میان تجار ایرانی با این کشورها وجود ندارد و تهاتر صورت می‌گیرد. خوانساری ادامه داد: به خاطر برخی ناسالمی‌های به وجود آمده در دور قبلی تحریم‌ها، در وضعیت فعلی بسیاری از دولتمردان دست به عصا راه می‌روند و خیلی شرایط را برای حضور بخش‌خصوصی فراهم نمی‌کنند، اما به هر حال راهکارهایی وجود دارد که هم می‌توان تحریم‌ها را دور زد و هم اینکه به‌صورت سلامت کار کرد تا مشکلات دور قبلی تحریم‌ها به‌وجود نیاید.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند